Wykorzystanie środków unijnych

Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019

Upłynęło już sześć lat kolejnego, siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. To dobry moment na przyjrzenie się jak wyglądają dotychczasowe sukcesy w realizacji projektów unijnych. Liderzy rankingu pozyskania środków unijnych pozyskali po kilkanaście tysięcy złotych na jednego mieszkańca. Najgorsi w ogóle nie pozyskali środków unijnych w tym okresie.

Nasze zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W przypadku miast na prawach powiatu do wyniku obliczonego na podstawie budżetu dodane zostały informacje o dotacjach pozyskanych bezpośrednio przez spółki komunalne (informacje te pochodzą z ankiet rozsyłanych przez „Wspólnotę” przy okazji przygotowywania rankingu wydatków inwestycyjnych).

W 33 jednostkach samorządowych stwierdziliśmy łączną kwotę dotacji przekraczającą 4000 złotych (czyli w przybliżeniu 1000 euro) w przeliczeniu na mieszkańca. 22 spośród tych jednostek to gminy wiejskie. Ale absolutnymi rekordzistami jest kilka małych miast – Krynica Morska, Dziwnów, Świeradów Zdrój. W każdym z nich suma dotacji to ponad 8000 złotych na osobę (w Krynicy Morskiej nawet ponad 12000 złotych).

Wśród liderów swoich kategorii są Ożarowice, wspomniana Krynica Morska, Biłgoraj, powiat przasnyski, Krosno i Olsztyn, a wśród województw podlaskie.

Autorami  rankingu są prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska.

Całość do pobrania:

 


Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane