W samorządach

Poznań zaktualizował swój plan adaptacji do zmian klimatu

Fot. Wikipedia Commons

Przyjęty przez radnych dokument uwzględnia zmiany w prawie oraz rekomendacje przygotowane przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

W jaki sposób ograniczyć skutki gwałtownych opadów, susz czy silnych wiatrów? Co zrobić, by upały nie były tak odczuwalne dla mieszkańców? Jak racjonalnie korzystać z zasobów wodnych? Dlaczego tak ważne jest tworzenie nowych obszarów zieleni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań ma dać „Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030". Zaktualizowaną wersję dokumentu przyjęli we wtorek miejscy radni. 

Plan jest odpowiedzią na coraz bardziej zauważalne i odczuwalne skutki przemian, jakie zachodzą w środowisku. – Wszystkie dostępne dane pokazują, że klimat się zmienia i następują coraz gwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne. Dokument zawiera informacje, co należy zrobić, aby mieszkańcy byli na to przygotowani – mówi Szymon Prymas, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania. 

W planie adaptacji utrzymane zostały dotychczasowe cztery cele strategiczne: 

– łagodzenie negatywnego oddziaływania ekstremalnych zjawisk termicznych, 

– ograniczenie skutków gwałtownych opadów i powodzi, susz oraz burz i silnych wiatrów,

– zwiększenie świadomości społeczeństwa w sprawie skutków zmian klimatu,

– zwiększenie odporności miasta na zmiany klimatu lub na ekstremalne, zjawiska klimatyczne.

Wcześniejszy plan adaptacji do zmian klimatu przyjęty został w 2019 roku. Po kilku latach wymagał aktualizacji. – Wpływały do nas głosy związane z działalnością urzędu miasta i miejskich spółek, które nie były uwzględnione we wcześniejszej wersji planu, np. dotyczące retencji leśnej – dodaje Szymon Prymas. – Nad obecną wersją pracowali zarówno specjaliści i miejscy urzędnicy, jak i strona społeczna, reprezentowana przez przedstawicieli Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska. Myślę, że zaktualizowany dokument odpowiada na potrzeby mieszkańców oraz przedstawia plan działania miasta i miejskich jednostek. 

Zanim zaktualizowany plan trafił na sesję rady miasta, został objęty szerokimi konsultacjami społecznymi. Przeprowadzono badanie ankietowe wśród mieszkańców, w których sprawdzano poziom świadomości poznaniaków i poznanianek, np. czy wiedzą, czym jest adaptacja do zmian klimatu oraz czy mają świadomość istniejącego już w mieście dokumentu. Mieszkańcy mogli też podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat proponowanych działań adaptacyjnych.

na podst. inf. UM Poznań

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane