W samorządach

O bioodpadach od A do Z

Kwestia selektywnej zbiórki i zagospodarowania bioodpadów to dość skomplikowana materia, z którą przez lata nie radziły sobie ani krajowy, ani gminne systemy gospodarki odpadami. Organizowane przez Biorecykling – Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów bezpłatne, praktyczne szkolenia to doskonała okazja, aby przekonać się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Nadchodzące lata to czas, gdy poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych będą rosły galopująco – nawet o 10 proc. (wagowo) rocznie! Sprostanie wymaganiom wynikającym z unijnego i krajowego prawodawstwa będzie nie lada wyzwaniem dla samorządów, na których, bądź co bądź, spoczywa obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami. Kluczową rolę w tym procesie odgrywać może skuteczna selektywna zbiórka i rzeczywisty recykling bioodpadów. Tylko jak się za to zabrać?

Od teorii…
Z pomocą przychodzi Stowarzyszenie Biorecykling, które pod patronatem ministra klimatu i środowiska organizuje cykl bezpłatnych szkoleń online, przeznaczonych dla władz samorządowych i urzędników, zarówno tych bezpośrednio odpowiedzialnych za zarządzanie gospodarką odpadową w gminie, jak i np. radnych zasiadających w komisjach środowiska czy lokalnych liderów. Dzięki zebraniu cenionych ekspertów i praktyków w trakcie kilkugodzinnych warsztatów organizatorzy szkolenia są w stanie przekazać nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne informacje dotyczące wszystkich aspektów zbierania i zagospodarowania bioodpadów.
– Kiedyś powszechną opinią było, że Ziemia jest płaska albo że maszyny cięższe od powietrza nie mogą latać. Dziś dość powszechną opinią jest, że selektywna zbiórka bioodpadów jest niemożliwa, więc pora zerwać także z tym przekonaniem – mówi Andrzej Sobolak z Biorecyklingu, który jest jednym z prowadzących warsztaty.
– Pokazujemy, że selektywna zbiórka bioodpadów nie tylko jest możliwa, ale też może być prosta
i przyjazna dla mieszkańca. W dodatku może być efektywna, jeśli spełnimy określone wymagania – dodaje.
W ramach szkolenia uczestnicy poznają zatem w pierwszej kolejności wymagania prawne związane
z gospodarką bioodpadami. Mecenas Michał Hertmanowski z Kancelarii Adwokackiej HSZ – Hertmanowski, Staryk, Zmórzyński przybliża miejsce tego typu odpadów w przepisach unijnych
i krajowych oraz szczegółowo je definiuje, odpowiadając na najczęściej pojawiające się pytania. Co właściwie należy selektywnie zbierać – bioodpady czy odpady biodegradowalne? Czy należy wykluczać odpady pochodzenia zwierzęcego z pojemnika na frakcję „bio”? Czy dopuszczalne jest tworzenie podgrupy odpadów w ramach jednej kategorii, np. bioodpadów restauracyjnych? Odpowiedzi – tylko na szkoleniu.
Eksperci Biorecyklingu nie mają wątpliwości, że kluczową rolę w procesie selektywnej zbiórki bioodpadów odgrywają mieszkańcy, dlatego spora część szkolenia poświęcona jest praktycznemu podejściu do tej kwestii. Uczestnicząc w webinarium dowiemy się, jak przekonywać mieszkańców gminy do selektywnej zbiórki bioodpadów, a także jakimi metodami można pobudzić mieszkańców do prawidłowej zbiórki. I na co zwracać uwagę w przypadku planowania zbiórki w obszarach o zabudowie jedno- i wielorodzinnej.
Doktor inż. Barbara Kozłowska z Politechniki Łódzkiej i dr Emilia Den Boer z Politechniki Wrocławskiej, opierając się na dobrych praktykach zarówno z zagranicy, jak i z krajowego podwórka, pokazują więc, jak różne samorządy radzą sobie ze zbiórką bioodpadów. A dlaczego to takie ważne? – Dotąd głównym celem w zakresie odpadów ulegających biodegradacji było zmniejszenie ilości tych odpadów kierowanych na składowiska. Teraz mamydo czynienia ze zmianą podejścia – bioodpady muszą być traktowane jako surowiec dla biogospodarki. Po ilościach selektywnie zbieranych bioodpadów w innych krajach europejskich widać, że to już się dzieje – podkreśla dr Kozłowska. Dla porównania – w Polsce zbieramy selektywnie zaledwie 31 kg bioodpadów na mieszkańca rocznie, podczas gdy średnio w Unii Europejskiej jest to ok. 60 kg (w Holandii – aż 249 kg!).


…do praktyki
Organizatorzy szkoleń nie pozostawiają jednak uczestników jedynie z wysoko zawieszoną poprzeczką, lecz również pokazują, jak ją przeskoczyć. Dowiadujemy się więc, jak krok po kroku zaplanować cały system selektywnej zbiórki w gminie – od prawidłowego prognozowania ilości zbieranych odpadów, przez akcje pilotażowe, aż po konkretne rozwiązania techniczne stosowane przy zbiórce i technologie zagospodarowania strumienia bioodpadów, kończąc na metodach ograniczania uciążliwości zapachowych towarzyszących tym procesom. Jakiego rodzaju pojemniki do zbiórki ustawić na ulicach? Jakie worki na bioodpady przekazywać mieszkańcom i gdzie znaleźć takie, które można w pełni kompostować? Które śmieciarki najlepiej sprawdzą się w odbiorze bioodpadów? A może ktoś chciałby się dowiedzieć, na czym właściwie polega kompostowanie lub fermentacja i którędy wiedzie droga od zebranych bioodpadów do inwestycji w biogazownię? Albo co zrobić, żeby produkt kompostowania uzyskał status nawozu organicznego lub środka poprawiającego właściwości gleby? Osoby, które zawodowo zajmują się gospodarką odpadami lub potrzebują dowiedzieć się czegokolwiek na ten temat, prawdopodobnie nie znajdą obecnie jednego miejsca, w którym niemalże od ręki otrzymają odpowiedzi na tyle pytań, co właśnie podczas organizowanego przez Biorecykling szkolenia. Tym bardziej że wykładowcy są do dyspozycji słuchaczy, którzy na internetowym czacie mogą zadawać pytania
i komentować poszczególne wystąpienia i tematy.
– Cieszę się, że w szkoleniach bierze udział tak dużo osób, które w ich trakcie mogą szkolić się, wymieniać doświadczeniami i myślami, bo takie wzajemne edukowanie się jest bardzo ważne i pozwala wdrażać jak najlepsze rozwiązania np. w obszarze edukacji i dobrych praktyk. Mówimy przecież o środowisku,
o bioodpadach, a więc naturalnym surowcu, który może być dobrze wykorzystany – podsumowuje
Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Szkolenia organizowane przez Biorecykling zostały dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i potrwają do końca bieżącego roku. Szacuje się, że łącznie
w 40 warsztatach online weźmie udział nawet kilka tysięcy osób.


Aby zarejestrować się na szkolenie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie:
szkoleniabioodpady.abrys.pl

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane