Wydanie:
Dostępność:
Autor:
ISBN
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 206
Format: 165x235mm
Opis:
Komentarz obejmuje całościowo zagadnienie wiążącego zaliczania do pracowniczego stażu pracy okresów stanowiących pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Podejmuje problematykę zakresu praw pracowniczych uzależnionych od okresu (stażu) pracy, do którego pracownik może zaliczyć okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Stanowi pierwsze tak kompleksowe i szczegółowe omówienie przepisów prawa regulujących zagadnienia związane z zaliczaniem takich okresów pracy. Uwzględnia aktualny stan prawny i orzecznictwo sądowe.
Zagadnienia zawarte w książce odnoszą się zarówno do kwestii materialnych związanych z zakresem uprawnień pracowniczych nabywanych dzięki wydłużeniu okresu (stażu) pracy o czas pracy w rolnictwie, jak i do zagadnień proceduralnych – obejmujących tryb i zasady wydawania zaświadczeń potwierdzających okres pracy w gospodarstwie rolnym w celu wylegitymowania się nim w zakładzie pracy (komórce kadrowej).
Autor omawia uprawnienia z zakresu prawa pracy związane z wykonywaną poprzednio pracą w rolnictwie. Wskazuje również, ważny dla praktyki postępowania, tryb wykazywania uprawnień związanych ze świadczeniem pracy w gospodarstwie rolnym.
Komentarz zawiera szczegółową analizę postępowania administracyjnego w sprawie wydania zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym. Obejmuje istotne zagadnienia procesu przed sądem pracy w sprawach o ustalenie uprawnień związanych z wykonywaniem pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Odnosi się także do postępowania przed sądami administracyjnymi w sprawach ze skarg na postanowienia odmawiające wydania zaświadczenia potwierdzającego okres pracy w gospodarstwie rolnym.
Spis treści
Wstęp
Art. 1. Zasada wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy
1. Prawna konstrukcja wydłużenia stażu pracowniczego
2. Materialnoprawne podłoże konstrukcji wydłużenia pracowniczego stażu pracy
3. Okres pracy w gospodarstwie rolnym jako okres uprawniający do urlopu wypoczynkowego i wymiar tego urlopu
4. Okres pracy w gospodarstwie rolnym jako okres uprawniający do urlopu wychowawczego
5. Okres pracy w gospodarstwie rolnym jako okres uprawniający do nagrody jubileuszowej
6. Okres pracy w gospodarstwie rolnym jako okres uprawniający do dodatku za wieloletnią pracę i dodatku za wysługę lat
7. Okres pracy w gospodarstwie rolnym jako okres uprawniający do nabycia prawa do odprawy pieniężnej z tytułu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub z tytułu przejścia na emeryturę
8. Okres pracy w gospodarstwie rolnym jako okres uprawniający do świadczeń przewidzianych w układzie zbiorowym pracy porozumieniu w sprawie zakładowego systemu wynagradzania
9. Fakultatywność okresu pracy w indywidulnym gospodarstwie rolnym
10. Układ zbiorowy pracy i porozumienie w sprawie zakładowego systemu nagradzania jako źródła praw nabywanych za pomocą zaświadczenia z art. 3 ust. 1 u.w.p.
11. Okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego
12. Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka
13. Praca w gospodarstwie rodziców lub teściów
14. Praca domownika w gospodarstwie rolnym rolnika
Art. 2. Wyłączenia z zakresu przedmiotowego ustawy
Art. 3. Postępowanie w sprawie wykazania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym
1. Niezbędność zaświadczenia
2. Funkcja zaświadczenia
3. Treść zaświadczenia
4. Zakres postępowania wyjaśniającego
5. Skutki prawne wydania zaświadczenia
6. Postanowienie odmawiające stwierdzenia okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym
Art. 4 Wejście w życie
Bibliografia
Wykaz wykorzystanych orzeczeń
Dr hab. Wojciech Maciejko, prof. nadzw., kierownik Zakładu Prawa Finansowego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, adwokat, radca prawny. Prowadzi kancelarię zajmującą się obsługą prawną urzędów administracji publicznej, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie.