Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 2/4 - marca 23, 2019

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Dominik Krzysztofowicz

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej

Uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego dyskutowali na początku marca w podrzeszowskiej Jasionce o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Konieczne jest uproszczenie procedur, ujednolicenie płatności bezpośrednich i zachowanie dotychczasowego budżetu WPR, mimo straty środków wpływających do budżetu Unii w wyniku brexitu.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr hab. Aneta Suchoń*

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Ustawa z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (DzU 2006 nr 52 poz. 379 ze zm.) była kilka razy nowelizowana. Ostatnia zmiana weszła w życie w styczniu 2019 r. (ustawa z 9 listopada 2018r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (DzU 2018 poz. 2247). Warto zatem zapoznać się z nowościami i orzecznictwem sądów administracyjnych dotyczących tego zagadnienia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mieczysław T. Starkowski

Kwadratura koła gospodyń wiejskich

Już ponad półtora wieku na polskiej wsi istnieje unikalna organizacja kobieca. Panie prowadzą różnorodną działalność: od gotowania tradycyjnych potraw po kursy komputerowe. Naturalnie współpracują – przeważnie z powodzeniem – z lokalnymi samorządami.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Marcin Rulka*

Procedura głosowania w wyborach sołeckich

Wybory sołeckie poza odmiennym kręgiem osób uprawnionych do głosowania oraz kandydowania różnią się od wyborów ogólnokrajowych w jeszcze większym zakresie w samej procedurze głosowania. Bardzo mały krąg uprawnionych do głosowania powoduje bowiem, że nie znajduje zastosowania sformalizowana – lecz możliwe prosta - procedura, która powinna jednak gwarantować tajność i swobodę głosowania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Sołtys zarabia pieniądze dla wsi

Kilka razy w tygodniu publikuje informacje na fejsbukowym profilu. Organizuje dla mieszkańców konkursy, finansuje nagrody. Zbiera podatek od nieruchomości, ale prowizji od wpłat nie zatrzymuje dla siebie, tylko przeznacza na sołectwo. Szymon Redlin z Jastrzębiej Góry to przykład nowoczesnego sołtysa, który znalazł skuteczne sposoby na zintegrowanie lokalnej społeczności.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Powstaje Sieć Najciekawszych Wsi

Wzorem krajów zachodniej Europy w Polsce jeszcze w tym roku ruszy Sieć Najciekawszych Wsi – elitarne grono zrzeszające wyróżniające się miejscowości. Będzie odpowiadać na problemy, z jakimi od lat zmagają się wsie, takie jak niedostrzeganie przez turystów ich atrakcyjności, utrata pierwotnego charakteru. Pierwsze certyfikaty zostaną przyznane na przełomie lipca i sierpnia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Sołtys to dla mieszkańców pierwsza linia kontaktu

W sołtysach pokładam bardzo duże nadzieje. Jestem człowiekiem dialogu i chcę znać i rozumieć problemy mieszkańców. A sołtysi są w tych problemach najgłębiej zanurzeni. To nie są ludzie z przypadku, wielu z nich w tych strukturach samorządowych funkcjonuje znacznie dłużej ode mnie – mówi Dariusz Zwoliński, wójt Nadarzyna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane