Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
O samorządowych instrumentach wsparcia dla branż dotkniętych skutkami pandemii, a także istotnym znaczeniu rolnictwa dla gospodarki regionu, mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Na imieniny Marka nie ma co włożyć do garnka – to przysłowie jak większość mądrości ludowych w lapidarnej formie mówi o katastrofalnej sytuacji żywnościowej na wsi jeszcze w połowie ubiegłego wieku.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt trafiła do sejmowej zamrażarki, ale wcale nie potrzeba zmian legislacyjnych, by osiągnąć zamierzone cele. Pretekstem na przykład do wybicia wszystkich norek na fermie może być wirus SARS-CoV-2.
Środki funduszu przeciwdziałania COVID-19 mają służyć realizacji zadań inwestycyjnych na terenie miejscowości, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Przekazanie środków funduszu na realizację inwestycji odbywających się na majątku nienależącym do sektora finansów publicznych jest możliwe przy uchwaleniu przez organ stanowiący gminy podstawy prawnej do przekazania środków przyznanych przez właściwego wojewodę.
Nowelizacją prawa łowieckiego z 2018 r., realizując wytyczne Trybunału Konstytucyjnego, ustawodawca wprowadził do porządku prawnego nowe instrumenty pozwalające posiadaczom i użytkownikom gruntów wpływać na prowadzenie na ich ziemi gospodarki łowieckiej. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję o wyłączeniu terenu z obwodu łowieckiego.
Stroje ludowe to ogromne dziedzictwo naszych przodków, którzy wbrew obiegowej opinii uwielbiali się stroić i ubierać modnie. Co niedzielę widać to było w kościołach. Żeby pokazać, że ta moda wcale nie przeminęła i warto sięgnąć do kufrów i szaf z ubraniami po dziadkach i pradziadkach, Stowarzyszenie „Step by Step” zrealizowało w Lubochni pokaz mody „Folk Fashion Show”.
10 marca oficjalnie przekazano do użytkowania fabrycznie nowego dziewięcioosobowego busa z windą dla niepełnosprawnych. Otrzymany przez gminę grant z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokrył 100 proc. kosztów przedsięwzięcia, dodatkowo umożliwił zatrudnienie kierowcy i asystenta.
– Po latach naszych starań, samorządy z Mazowsza mogą liczyć na środki z Programu Polska Wschodnia+. To oznacza dodatkowe 400 mln euro z budżetu Unii Europejskiej – nie kryje radości marszałek Adam Struzik.
Do 12 maja ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw.
Powstanie cyfrowy system pozwalający identyfikować informacje o produktach rolno-spożywczych.
– Nie jesteśmy informowani o działaniach związanych z przygotowaniami do budowy CPK i żyjemy w niepewności – skarżą się mieszkańcy podwarszawskiej wsi.
Samorządy chcą uczestniczyć w rozmowach dotyczących transformacji gmin, na terenie których funkcjonują kopalnie.