Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 1/15 - marca 27, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Rozmawia: Janusz Król

Pomorska Rada Rolnictwa wzmocni naszych producentów

O samorządowych instrumentach wsparcia dla branż dotkniętych skutkami pandemii, a także istotnym znaczeniu rolnictwa dla gospodarki regionu, mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król*

Przednówek

Na imieniny Marka nie ma co włożyć do garnka – to przysłowie jak większość mądrości ludowych w lapidarnej formie mówi o katastrofalnej sytuacji żywnościowej na wsi jeszcze w połowie ubiegłego wieku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Hodak

Widmo „piątki dla zwierząt” krąży nad wsią

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt trafiła do sejmowej zamrażarki, ale wcale nie potrzeba zmian legislacyjnych, by osiągnąć zamierzone cele. Pretekstem na przykład do wybicia wszystkich norek na fermie może być wirus SARS-CoV-2.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dawid Czesyk*

Gminy, w których funkcjonowały PGR-y, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie

Środki funduszu przeciwdziałania COVID-19 mają służyć realizacji zadań inwestycyjnych na terenie miejscowości, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Przekazanie środków funduszu na realizację inwestycji odbywających się na majątku nienależącym do sektora finansów publicznych jest możliwe przy uchwaleniu przez organ stanowiący gminy podstawy prawnej do przekazania środków przyznanych przez właściwego wojewodę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Miłosz Marszał-Kościelniak

Negatywne konsekwencje wyłączenia terenu z obwodu łowieckiego

Nowelizacją prawa łowieckiego z 2018 r., realizując wytyczne Trybunału Konstytucyjnego, ustawodawca wprowadził do porządku prawnego nowe instrumenty pozwalające posiadaczom i użytkownikom gruntów wpływać na prowadzenie na ich ziemi gospodarki łowieckiej. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję o wyłączeniu terenu z obwodu łowieckiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Stare ale jare. Moda na ubrania po dziadkach

Stroje ludowe to ogromne dziedzictwo naszych przodków, którzy wbrew obiegowej opinii uwielbiali się stroić i ubierać modnie. Co niedzielę widać to było w kościołach. Żeby pokazać, że ta moda wcale nie przeminęła i warto sięgnąć do kufrów i szaf z ubraniami po dziadkach i pradziadkach, Stowarzyszenie „Step by Step” zrealizowało w Lubochni pokaz mody „Folk Fashion Show”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gmina Potęgowo uruchomiła społeczną

10 marca oficjalnie przekazano do użytkowania fabrycznie nowego dziewięcioosobowego busa z windą dla niepełnosprawnych. Otrzymany przez gminę grant z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokrył 100 proc. kosztów przedsięwzięcia, dodatkowo umożliwił zatrudnienie kierowcy i asystenta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mazowsze w Polsce Wschodniej+

– Po latach naszych starań, samorządy z Mazowsza mogą liczyć na środki z Programu Polska Wschodnia+. To oznacza dodatkowe 400 mln euro z budżetu Unii Europejskiej – nie kryje radości marszałek Adam Struzik.

Zaloguj się i czytaj więcej

Krótkie łańcuchy dostaw – ruszył nabór wniosków

Do 12 maja ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw.

Zaloguj się i czytaj więcej

Paszportyzacja żywności wzmocni kontrolę nad nią

Powstanie cyfrowy system pozwalający identyfikować informacje o produktach rolno-spożywczych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mieszkańcy Baranowa mają dosyć

– Nie jesteśmy informowani o działaniach związanych z przygotowaniami do budowy CPK i żyjemy w niepewności – skarżą się mieszkańcy podwarszawskiej wsi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Okrągły stół dla gmin górniczych

Samorządy chcą uczestniczyć w rozmowach dotyczących transformacji gmin, na terenie których funkcjonują kopalnie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane