Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: marketing@municipium.com.pl

Nr 5/1427 - marca 8, 2025

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Rozrachunki polityczne

Przed październikowymi wyborami z 2023 roku samorządy zgłosiły aspirującej do rządów opozycji całą listę postulatów. Niektóre były trudne, bo wymagały zwiększenia wydatków z budżetu państwa, ale były też postulaty proste. W tych drugich chodziło o przywrócenie samorządom ich kompetencji – zagwarantowanie samodzielności w zakresie ustalania taryf za wodę i ścieki, wprowadzenie zakazu bilansowania systemu wywozu odpadów dopłatami z budżetów samorządowych, zapewnienie samodzielności w zakresie decydowania o sieci szkół i także likwidacja dwukadencyjności.

czytaj więcej

Krócej, lepiej, efektywniej

Świebodzice to kolejny samorząd, który będzie testować 7-godzinny dzień pracy w urzędzie. Jako pierwsze takie rozwiązanie wprowadziło Leszno – od 1 lipca 2024 roku, a zaraz po nim, 1 września 2024 roku, dołączył Włocławek.

czytaj więcej

Uśmiech proszę!

W kolejnych urzędach miast i gmin pojawiają się fotobudki, dzięki czemu mieszkańcy mogą szybko i wygodnie zrobić zdjęcia do dokumentów. Choć rozwiązanie spotyka się z pozytywnym odbiorem, wzbudza także kontrowersje wśród lokalnych przedsiębiorców.

czytaj więcej

Urszula Adamczyk

Rejestr mieszkańców. Plan ambitny, ale finał niepewny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało poparcie inicjatywy stworzenia jednolitego rejestru opłat za wodę i śmieci, pozwalającego uszczelnić system gospodarowania odpadami. Propozycja znalazła się w uwagach do projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. – Jeżeli chcemy, żeby to zadziałało, musimy dopilnować, aby nie był to kolejny fakultatywny mechanizm, lecz rozwiązanie obowiązkowe i jednolite w całym kraju – komentuje Leszek Świętalski, pełnomocnik ZGW RP.

czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

W urzędzie pracuje 49 kobiet i tylko 9 mężczyzn

Współpraca z kobietami w urzędzie układa się bardzo dobrze, bo są zorganizowane i obowiązkowe. Za to w radzie miasta jest 9 mężczyzn i 6 kobiet, jednak w wyniku ostatnich wyborów liczba kobiet-radnych wzrosła, co pokazuje, że stopniowo osiągamy tam równowagę – mówi Małgorzata Więckowska, burmistrz Nowego Wiśnicza.

czytaj więcej

200 mln zł na usuwanie nielegalnych składowisk

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wytypowało 9 lokalizacji, które będą mogły otrzymać środki z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie nielegalnie zdeponowanych niebezpiecznych odpadów. Pieniądze trafią do samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i małopolskiego.

czytaj więcej

Warszawa w czołówce miast przyszłości

Stolica znalazła się na podium tegorocznej edycji rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” zachowując pozycję lidera wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej. Na pierwszych dwóch pozycjach są Londyn i Dublin.

czytaj więcej

Budowa mieszkań komunalnych powinna przyspieszyć

Co najmniej 2,5-krotnie więcej środków dla gmin na budownictwo społeczne i komunalne, ograniczenie możliwości wsparcia zakupu mieszkań do rynku wtórnego i wprowadzenie instytucji inwestorów społecznych – to główne założenia strategii mieszkalnictwa opracowanej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Bezpłatne terminale płatnicze dla urzędów i instytucji publicznych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

Fundacja Polska Bezgotówkowa od ponad 7 lat wspiera instytucje sektora publicznego w rozwoju cyfrowym oraz wzmacnianiu innowacyjności usług publicznych i administracyjnych.

czytaj więcej

Sławomir Bukowski

NIK o bonanzie w spółkach komunalnych

Wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych w skontrolowanych spółkach ze 100-proc. udziałem JST ustalane były z naruszeniem prawa. Nienależne wypłaty wyniosły łącznie 2,9 mln zł. NIK skierowała aż trzy zawiadomienia do prokuratury.

czytaj więcej

Rusza program edukacyjny dla miast

Związek Miast Polskich przygotował ofertę szkoleniową na kolejną fazę „Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast”. Zakończył się bowiem pierwszy etap naboru do programu, w którym 119 ze 139 uprawnionych miast złożyło wnioski o dofinansowanie.

czytaj więcej

Co z VAT od inwestycji w ramach KPO?

Zarząd Związku Województw RP wyraził zaniepokojenie, że aktualne regulacje nakładają na beneficjentów konieczność samodzielnego pokrywania kosztu VAT, co znacząco ogranicza możliwości finansowe JST i podmiotów leczniczych.

czytaj więcej

Janusz Król*

Bez optymizmu co do przyszłości

Opublikowany 20 lutego na konferencji w Polskiej Agencji Prasowej odczyt Wskaźnika Aktywności Rozwojowej Samorządu WARS – edycji zima 2024 – wyniósł 0,202. Jest to więc odczyt lepszy niż wiosną 2023 (0,187) i wiosną 2024 (0,199), ale gorszy niż zimą 2023 (0,218). Co to oznacza?

czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Zaczęła się nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyło się inauguracyjne posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów. Tym samym rozpoczęła się nowa pięcioletnia kadencja tego ciała doradczego Unii Europejskiej, w którym zasiadają również nowi samorządowcy z Polski. Oprócz wyboru Węgierki Katy Tüttő na przewodniczącą, samorządowcy wręczyli Nagrodę im. Pawła Adamowicza burmistrzowi Kijowa Witalijowi Kliczce oraz dyskutowali o potrzebie rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w Europie.

czytaj więcej

Bartosz Klimas

Na początku ulicy Piotrkowskiej

Plac Wolności w Łodzi zajął pierwsze miejsce w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzeń publiczną w 2024 roku.

czytaj więcej

Urszula Adamczyk

Całkiem nowy urząd

W gminie Murów dobiega końca budowa Centrum Usług Publicznych, które stanie się nową siedzibą urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej oraz sali wiejskiej. Inwestycja jest współfinansowana z budżetu państwa, który pokrywa blisko 80 proc. kosztów.

czytaj więcej

Kraków pracuje nad nowelizacją uchwały krajobrazowej

Nowe standardy dla szyldów reklamowych, jasne regulacje dotyczące miejsca i formatu legalnych nośników oraz likwidacja reklam na rusztowaniach. Po pierwszym okresie funkcjonowania pionierskich w skali kraju przepisów, miasto przygotowuje aktualizację uchwały krajobrazowej.

czytaj więcej

Sosnowiec uruchamia Centrum Mody

Zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w branży modowej dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracodawców – tak wygląda Branżowe Centrum Usług, czyli sosnowieckie centrum mody.

czytaj więcej

Wyższe świadczenie ratownicze dla strażaków OSP

W Monitorze Polskim opublikowany został komunikat prezesa ZUS w sprawie kwoty świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP. Chodzi o coroczną waloryzację zagwarantowaną w ustawie o ochotniczych strażach.

czytaj więcej

Gmina Grabówka: pięciu kandydatów na wójta

16 marca odbędą się wybory wójta nowo powstałej gminy Grabówka oraz do rady gminy. Kampania wyborcza potrwa od 1 do 14 marca.

czytaj więcej

Legnica zbuduje centrum przesiadkowe

Miasto sfinalizowało proces zamiany gruntów z prywatnym właścicielem. Dzięki temu do zasobu gminnego trafiły niemal 3 ha niezbędne do realizacji centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym.

czytaj więcej

Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska

Ranking - kobiety w samorządach 2024

Szczególnie wysokim udziałem kobiet we władzach samorządowych mogą pochwalić się gminy Brody (woj. lubuskie) oraz Łąck (mazowieckie). W obu kobietami są wójt (burmistrz), przewodnicząca rady oraz 80 proc. składu rady gminy, a obliczony według naszego algorytmu wskaźnik feminizacji wynosi 92 proc. Fenomenem są też miasta na prawach powiatu w województwie pomorskim – we wszystkich czterech urząd prezydenta pełnią kobiety.

czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Staffing, czyli nękanie pracodawcy

Ministerstwo Pracy pokazało projekt nowelizacji kodeksu pracy, w którym ważne zmiany dotyczą definicji mobbingu. Zdaniem projektodawców, dotychczasowe unormowanie sprawia, że ofiary nękania w pracy mają kłopot, aby je udowodnić. Dziś taka osoba musi wykazać, że doznała uporczywego i długotrwałego nękania lub zastraszania, poniżenia lub ośmieszenia, co powoduje jej izolację albo wyeliminowanie z zespołu. Problem polega na tym, że trudno w praktyce takie zachowania udowodnić, ponadto ofiarami mobbingu mogą być tylko pracownicy, a nie inne osoby, np. współpracownicy czy szefowie.

czytaj więcej

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane