Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 5/1427 - marca 8, 2025

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Rozrachunki polityczne

Przed październikowymi wyborami z 2023 roku samorządy zgłosiły aspirującej do rządów opozycji całą listę postulatów. Niektóre były trudne, bo wymagały zwiększenia wydatków z budżetu państwa, ale były też postulaty proste. W tych drugich chodziło o przywrócenie samorządom ich kompetencji – zagwarantowanie samodzielności w zakresie ustalania taryf za wodę i ścieki, wprowadzenie zakazu bilansowania systemu wywozu odpadów dopłatami z budżetów samorządowych, zapewnienie samodzielności w zakresie decydowania o sieci szkół i także likwidacja dwukadencyjności.

Zaloguj się i czytaj więcej

Krócej, lepiej, efektywniej

Świebodzice to kolejny samorząd, który będzie testować 7-godzinny dzień pracy w urzędzie. Jako pierwsze takie rozwiązanie wprowadziło Leszno – od 1 lipca 2024 roku, a zaraz po nim, 1 września 2024 roku, dołączył Włocławek.

Zaloguj się i czytaj więcej

Uśmiech proszę!

W kolejnych urzędach miast i gmin pojawiają się fotobudki, dzięki czemu mieszkańcy mogą szybko i wygodnie zrobić zdjęcia do dokumentów. Choć rozwiązanie spotyka się z pozytywnym odbiorem, wzbudza także kontrowersje wśród lokalnych przedsiębiorców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Urszula Adamczyk

Rejestr mieszkańców. Plan ambitny, ale finał niepewny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało poparcie inicjatywy stworzenia jednolitego rejestru opłat za wodę i śmieci, pozwalającego uszczelnić system gospodarowania odpadami. Propozycja znalazła się w uwagach do projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. – Jeżeli chcemy, żeby to zadziałało, musimy dopilnować, aby nie był to kolejny fakultatywny mechanizm, lecz rozwiązanie obowiązkowe i jednolite w całym kraju – komentuje Leszek Świętalski, pełnomocnik ZGW RP.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

W urzędzie pracuje 49 kobiet i tylko 9 mężczyzn

Współpraca z kobietami w urzędzie układa się bardzo dobrze, bo są zorganizowane i obowiązkowe. Za to w radzie miasta jest 9 mężczyzn i 6 kobiet, jednak w wyniku ostatnich wyborów liczba kobiet-radnych wzrosła, co pokazuje, że stopniowo osiągamy tam równowagę – mówi Małgorzata Więckowska, burmistrz Nowego Wiśnicza.

Zaloguj się i czytaj więcej

200 mln zł na usuwanie nielegalnych składowisk

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wytypowało 9 lokalizacji, które będą mogły otrzymać środki z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie nielegalnie zdeponowanych niebezpiecznych odpadów. Pieniądze trafią do samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i małopolskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Warszawa w czołówce miast przyszłości

Stolica znalazła się na podium tegorocznej edycji rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future” zachowując pozycję lidera wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej. Na pierwszych dwóch pozycjach są Londyn i Dublin.

Zaloguj się i czytaj więcej

Budowa mieszkań komunalnych powinna przyspieszyć

Co najmniej 2,5-krotnie więcej środków dla gmin na budownictwo społeczne i komunalne, ograniczenie możliwości wsparcia zakupu mieszkań do rynku wtórnego i wprowadzenie instytucji inwestorów społecznych – to główne założenia strategii mieszkalnictwa opracowanej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Bezpłatne terminale płatnicze dla urzędów i instytucji publicznych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

Fundacja Polska Bezgotówkowa od ponad 7 lat wspiera instytucje sektora publicznego w rozwoju cyfrowym oraz wzmacnianiu innowacyjności usług publicznych i administracyjnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

NIK o bonanzie w spółkach komunalnych

Wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych w skontrolowanych spółkach ze 100-proc. udziałem JST ustalane były z naruszeniem prawa. Nienależne wypłaty wyniosły łącznie 2,9 mln zł. NIK skierowała aż trzy zawiadomienia do prokuratury.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rusza program edukacyjny dla miast

Związek Miast Polskich przygotował ofertę szkoleniową na kolejną fazę „Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast”. Zakończył się bowiem pierwszy etap naboru do programu, w którym 119 ze 139 uprawnionych miast złożyło wnioski o dofinansowanie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Co z VAT od inwestycji w ramach KPO?

Zarząd Związku Województw RP wyraził zaniepokojenie, że aktualne regulacje nakładają na beneficjentów konieczność samodzielnego pokrywania kosztu VAT, co znacząco ogranicza możliwości finansowe JST i podmiotów leczniczych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król*

Bez optymizmu co do przyszłości

Opublikowany 20 lutego na konferencji w Polskiej Agencji Prasowej odczyt Wskaźnika Aktywności Rozwojowej Samorządu WARS – edycji zima 2024 – wyniósł 0,202. Jest to więc odczyt lepszy niż wiosną 2023 (0,187) i wiosną 2024 (0,199), ale gorszy niż zimą 2023 (0,218). Co to oznacza?

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Zaczęła się nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyło się inauguracyjne posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów. Tym samym rozpoczęła się nowa pięcioletnia kadencja tego ciała doradczego Unii Europejskiej, w którym zasiadają również nowi samorządowcy z Polski. Oprócz wyboru Węgierki Katy Tüttő na przewodniczącą, samorządowcy wręczyli Nagrodę im. Pawła Adamowicza burmistrzowi Kijowa Witalijowi Kliczce oraz dyskutowali o potrzebie rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w Europie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Na początku ulicy Piotrkowskiej

Plac Wolności w Łodzi zajął pierwsze miejsce w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzeń publiczną w 2024 roku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Urszula Adamczyk

Całkiem nowy urząd

W gminie Murów dobiega końca budowa Centrum Usług Publicznych, które stanie się nową siedzibą urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej oraz sali wiejskiej. Inwestycja jest współfinansowana z budżetu państwa, który pokrywa blisko 80 proc. kosztów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kraków pracuje nad nowelizacją uchwały krajobrazowej

Nowe standardy dla szyldów reklamowych, jasne regulacje dotyczące miejsca i formatu legalnych nośników oraz likwidacja reklam na rusztowaniach. Po pierwszym okresie funkcjonowania pionierskich w skali kraju przepisów, miasto przygotowuje aktualizację uchwały krajobrazowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sosnowiec uruchamia Centrum Mody

Zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w branży modowej dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracodawców – tak wygląda Branżowe Centrum Usług, czyli sosnowieckie centrum mody.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wyższe świadczenie ratownicze dla strażaków OSP

W Monitorze Polskim opublikowany został komunikat prezesa ZUS w sprawie kwoty świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP. Chodzi o coroczną waloryzację zagwarantowaną w ustawie o ochotniczych strażach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gmina Grabówka: pięciu kandydatów na wójta

16 marca odbędą się wybory wójta nowo powstałej gminy Grabówka oraz do rady gminy. Kampania wyborcza potrwa od 1 do 14 marca.

Zaloguj się i czytaj więcej

Legnica zbuduje centrum przesiadkowe

Miasto sfinalizowało proces zamiany gruntów z prywatnym właścicielem. Dzięki temu do zasobu gminnego trafiły niemal 3 ha niezbędne do realizacji centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska

Ranking - kobiety w samorządach 2024

Szczególnie wysokim udziałem kobiet we władzach samorządowych mogą pochwalić się gminy Brody (woj. lubuskie) oraz Łąck (mazowieckie). W obu kobietami są wójt (burmistrz), przewodnicząca rady oraz 80 proc. składu rady gminy, a obliczony według naszego algorytmu wskaźnik feminizacji wynosi 92 proc. Fenomenem są też miasta na prawach powiatu w województwie pomorskim – we wszystkich czterech urząd prezydenta pełnią kobiety.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Staffing, czyli nękanie pracodawcy

Ministerstwo Pracy pokazało projekt nowelizacji kodeksu pracy, w którym ważne zmiany dotyczą definicji mobbingu. Zdaniem projektodawców, dotychczasowe unormowanie sprawia, że ofiary nękania w pracy mają kłopot, aby je udowodnić. Dziś taka osoba musi wykazać, że doznała uporczywego i długotrwałego nękania lub zastraszania, poniżenia lub ośmieszenia, co powoduje jej izolację albo wyeliminowanie z zespołu. Problem polega na tym, że trudno w praktyce takie zachowania udowodnić, ponadto ofiarami mobbingu mogą być tylko pracownicy, a nie inne osoby, np. współpracownicy czy szefowie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane