Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: marketing@municipium.com.pl

Nr 1/1423 - stycznia 11, 2025

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Rok zawiedzionych nadziei

W grudniu minął rok rządów nowej koalicji, która sama nazwała się Koalicją 15 Października, zaś jej przeciwnicy mówią o niej Koalicja 13 Grudnia. Obie nazwy nawiązują do znaczących dat: 15 października 2023 roku odbyły się wybory, które dały władzę nowej większości parlamentarnej, natomiast 13 grudnia został powołany rząd utworzony przez tę większość. Jest to jednak wyjaśnienie niepełne, bowiem data grudniowa nawiązuje do rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w 1981 roku. Stan ten zapisał się w najnowszej historii jako ponury okres, kiedy ówczesna władza zniewoliła społeczeństwo, zdelegalizowała ruch związkowy Solidarność, spacyfikowała strajki w wielu zakładach pracy, w tym w kopalni Wujek, gdzie podczas akcji pacyfikacyjnej zastrzelono 9 górników. Tym samym określenie Koalicja 13 Grudnia funkcjonuje w przestrzeni medialnej jako rodzaj obelgi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piktogramy w sąsiedztwie zebr

Symbole przekreślonych telefonów przed przejściem dla pieszych mają być sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa i przypominać, że przechodząc przez jezdnię trzeba oderwać wzrok od telefonu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Urzędy na nowo

Nowe stanowiska, referaty, wydziały, obowiązki. Kilka miesięcy po wyborach, szczególnie tam, gdzie zmieniły się władze, zmieniana jest struktura organizacyjna urzędów. Włodarze tłumaczą to przede wszystkim optymalizacją pracy i dostosowywaniem się do zadań realizowanych przez samorządy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Urszula Adamczyk

Zastępcy nielimitowani

Ograniczenie liczby zastępców wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinno zostać zniesione – to jeden z postulatów ustrojowych, które samorządowcy skierowali do szefa MSWiA Tomasza Siemioniaka. Temat budzi kontrowersje. – Skuteczny samorządowiec już teraz ma liczne narzędzia i powinien być w stanie zorganizować strukturę zarządczą tak, aby urząd funkcjonował sprawnie z obecnym limitem zastępców – tłumaczy prof. Adam Gendźwiłł z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jesteśmy energetycznym partnerem dla samorządów

O wyzwaniach w realizacji strategii modernizacji ciepłowni w małych i średnich miastach i odejściu od węgla rozmawiamy z Magdaleną Bezulską, prezes zarządu Veolii term.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Grzęźniemy w wojnie pomiędzy dwoma wrogimi obozami

Partiom głównego nurtu zależy na tym, żeby podział był podgrzewany. Wybory prezydenckie też zmierzają w kierunku walki dwóch obozów. Z punktu widzenia większości Polaków ten konflikt jest absolutnie zbędny. Mamy inne problemy na głowie, więc chciałbym, byśmy zajęli się konkretnymi sprawami i zaczęli poprawiać to, co jest w Polsce do poprawienia – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, założyciel ruchu OK POLSKA.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pakiet wsparcia systemów ciepłowniczych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji infrastruktury sieciowej systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Beneficjentami mogą być samorządy i spółki komunalne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Opłata turystyczna odciążyłaby budżety JST

Unia Metropolii Polskich proponuje, aby każde miasto mogło wprowadzić opłatę turystyczną, niezależnie od klimatu czy innych szczegółowych wymogów. Zebrane środki mogłoby przeznaczyć na rozwój infrastruktury, promocję turystyki i lepsze zarządzanie ruchem turystycznym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Łagów dostał od rządu pożyczkę ratunkową

51,6 mln zł ma pomóc gminie uratować finanse i uchronić ją od zarządu komisarycznego. To pierwszy od 2020 roku samorząd, który uzyskał takie wsparcie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rudolf Borusiewicz*, Rafał Rudka**

Zdrowe zmiany są potrzebne

Od ponad 25 lat szpitale powiatowe są zarządzane przez samorządy powiatowe, które odpowiadają za ich organizację, funkcjonowanie, finansowanie i zarządzanie. Przekazanie tych zadań powiatom było elementem decentralizacji mającej pozwolić lokalnym społecznościom podejmować decyzje dotyczące ochrony zdrowia oraz zwiększyć ich odpowiedzialności za funkcjonowanie szpitali.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Smart city, czyli naturalna inteligencja

Samorządy chciałyby być smart – zoptymalizować usługi miejskie, zwiększyć otwartość urzędników i mieszkańców na nowe technologie, mądrze zorganizować swoją pracę, zintegrować dane. Chęci są, jednak barier organizacyjno-formalnych też nie brakuje. To wniosek płynący z debaty „Smart city i e-urzędy” zorganizowanej podczas warszawskiego Smart City Forum.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wspólna Polityka Rolna vs. oczekiwania regionów

We wrześniu 2024 r. roku przedstawiono sprawozdanie końcowe dialogu strategicznego na temat przyszłości rolnictwa w UE. Dokument zawiera kluczowe rekomendacje, które mają pomóc Komisji Europejskiej w kształtowaniu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Choć wiele postulatów zyskało aprobatę, Europejski Komitet Regionów skrytykował pominięcie roli regionów w realizacji strategii oraz wskazał na potrzebę bardziej precyzyjnego finansowania transformacji w kierunku zrównoważonego rolnictwa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Jubileusz Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego

Gala z okazji 25-lecia zgromadziła w Zielonej Górze nie tylko przedstawicieli lokalnych władz, ale też środowisk naukowych, instytucji publicznych oraz otoczenia biznesu. Przyjechali lubuscy parlamentarzyści. ZGWL jest dziś jedną z najbardziej prężnych organizacji samorządowych w Polsce, skupia – co warto podkreślić – 100 proc. lubuskich gmin.

Zaloguj się i czytaj więcej

Beata Kocięcka

Wójt w radzie nadzorczej spółki z udziałem gminy

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska

Ranking: Wysokość opłat za odpady komunalne

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Kiedy dogonimy Japonię?

Początek roku to czas do podsumowań oraz przewidywań, co czeka nas w gospodarce oraz rozwoju społecznym. Warsaw Enterpirse Institute na 289 stronach prezentuje swój doroczny raport „Bilans otwarcia 2024”. Autor, dr hab. Krzysztof Piech, podjął się analizy procesów doganiania przez Polskę Europy Zachodniej, w szczególności Niemiec, w zakresie rozwoju ekonomicznego i społecznego. Zachęcając do zapoznania się z raportem stwierdza z dużym optymizmem, że „powoli stajemy się drugą Japonią, a niebawem ją dogonimy”. Swoje przewidywania co do naszej kondycji ekonomicznej i społecznej opiera na wielowymiarowej analizie procesów, które mają nas do tego przybliżyć. Raport zawiera konkretne rekomendacje dla rządzących oraz wskazuje bariery i obszary wymagające szybkiej interwencji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane