Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Nasi rozmówcy nie kryją zastrzeżeń. Zwracają uwagę zarówno na niewłaściwy podział zadań dla samorządów na zlecone i własne, ich finansowanie, jak i brak określenia obowiązków obywateli w czasie pokoju i wojny.
Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa postawi przed JST ogromne wyzwania. Na kierowników jednostek nałożone zostaną nowe obowiązki, za których niezrealizowanie będą pociągani do osobistej odpowiedzialności.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP delegaci wybrali nowe władze, wysłuchali też przedstawicielki Ministerstwa Finansów.
Myślę że przed kolejnymi wyborami parlament zmieni przepisy, choć wiem, że liderzy partii nie są tym zainteresowani. Posłowie poczują się zagrożeni, że w wyborach do Sejmu może wystartować wielu aktualnych włodarzy – mówi Edward Maniura, burmistrz Lublińca.
Łódzki Sąd Okręgowy unieważnił drugą turę wyborów, którą wygrał Dariusz Guzek. Powodem były błędy popełnione podczas liczenia głosów w jednej komisji – jej członkowie pomyli jednego Daniela z innym Danielem i niewłaściwie przypisali im głosy.
Jednostki samorządu terytorialnego, instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną oraz organizacje pozarządowe, a także stworzone przez nie partnerstwa, mogą otrzymać pieniądze na szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe obywateli.
W porównaniu z rokiem 2014 Indeks Samorządności, mierzący zakres autonomii polskich gmin i powiatów, spadł o jedną trzecią. Ostatnia edycja indeksu za 2023 rok pokazuje, że bez radykalnego zwrotu decentralizacyjnego w polityce państwa samorząd trwale utraci podmiotowość i zdolność do samodzielnego prowadzenia spraw mieszkańców.
Ogłoszona została 24 czerwca br. Wejdzie w życie 25 września, za wyjątkiem przepisów dotyczących zgłoszeń zewnętrznych – one zaczną obowiązywać trzy miesiące później: 25 grudnia. Tym samym czas wzmożonych prac związanych z wdrożeniem ustawy przypada na okres wakacyjny.
Samorząd w Polsce ma burzliwą historię, w tym historię niemal całkowitej zależności od rządu centralnego. Mimo wielkiej reformy rządu Jerzego Buzka nie udało się zbudować prawdziwie samorządnego samorządu, czyli oddolnej, demokratycznej wspólnoty, która dysponuje własnymi zasobami i środkami finansowymi do kierowania wspólnym losem – a wobec której państwo istotnie pełni tylko pomocniczą rolę. Zespół prof. Pawła Felisa rozpoczął nowe poszukiwania mechanizmu samorządności, które muszą wyjść znacznie poza kwestie podatkowe.
Jednym z podstawowych elementów obowiązującego systemu oświaty na szczeblu samorządowym jest ustalenie sieci szkół publicznych. Sama sieć jest wypadkową i rezultatem innych istotnych działań organizacyjnych. Pomimo wieloletnich doświadczeń związanych z tym obowiązkiem, nadal pojawiają się pytania i wątpliwości.
Artykuł jest wprowadzeniem do problematyki międzynarodowych wzorów umów na roboty budowlane na gruncie prawa polskiego. Opisujemy „Złote zasady FIDIC”, które mogą okazać się pomocne również dla zamawiających w JST.
Niemal pół miliarda złotych trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do samorządów, aby wesprzeć je w realizacji popularnego programu.
Błędy popełnione podczas projektowania i budowy zapory w Wilkowicach były przyczyną fiaska tej inwestycji. Jak wynika z kontroli NIK, za stratę 6 mln zł, które zostały przeznaczone na prace budowlane, odpowiada nieistniejący już Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Gmina Wilkowice, najbardziej poszkodowana w całej sytuacji, nie ponosi winy, choć to ona była inicjatorką budowy tamy.
Połączy bulwar Inflancki po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim po stronie Ludwinowa. Wzbudza niemało kontrowersji. Lokalne stowarzyszenie złożyło skargę do Ministerstwa Kultury, a media obiegła informacja, że miastu grozi nawet wykreślenie z listy UNESCO.
– Powrót kolei do Lubina zrewolucjonizował życie mieszkańców powiatu lubińskiego. Stworzyliśmy węzeł przesiadkowy dla około dwustu tysięcy osób, co znacznie przerosło nasze przewidywania – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński. Miasto jest ciekawym i wartym uwagi przykładem walki z wykluczeniem transportowym.
Taki akt przyjmowany jest przez radę gminy co roku, mimo to sprawia problemy. Niejasności dotyczą m.in. tego, które zwierzęta można objąć programem – domowe czy też dzikie, potrącone przez samochód – oraz jak prawidłowo ustalić budżet programu.
Odpowiednie warunki akustyczne, o których mowa w kontekście art. 116 ust. 1 prawa ochrony środowiska dającego radzie powiatu kompetencje do ograniczenia lub zakazywania używania jednostek pływających na zbiornikach wodnych, to warunki zgodne z przepisami określającymi poziom hałasu. Należy je najpierw określić, zmierzyć, a następnie zweryfikować według wzorca normatywnego. Nie wystarczy potraktować emisję hałasu jak antywartość środowiskową.
Art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym służy zapobieganiu rozproszeniu, jak i powstrzymaniu zabudowy, której funkcji nie da się pogodzić z już istniejącą na terenach, gdzie nie ma planu miejscowego. Wymagania dobrego sąsiedztwa nie można rozumieć w sposób, który całkowicie podporządkowuje projektowaną inwestycję zabudowie sąsiadującej.
Ustawa o funduszu sołeckim dopuszcza możliwość zmiany przedsięwzięć lub ich zakresu, przewidzianych do realizacji w ramach funduszu sołeckiego, lecz nie uwzględnia sytuacji, w której po uchwaleniu budżetu dokonano podziału sołectw.
Możliwość zatrudniania w spółkach handlowych kontrolowanych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego może być wykorzystywana jako forma gratyfikacji. Dlatego wójt nie powinien sprawować funkcji członka rady nadzorczej spółki zlokalizowanej nawet w innej gminie.
W artykule omawiamy kwestię zmiany pozwoleń stanowiących podstawę funkcjonowania instalacji MBP w związku z postanowieniami zmienionego rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.
Rada gminy jest nie tylko organem uchwałodawczym, ale posiada też funkcję kontrolną. Może kontrolować jednostki pomocnicze, w tym sołectwa, między innymi w zakresie wyboru sołtysa. Może go odwołać, ale i unieważnić wybór.