Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 13/1409 - czerwca 29, 2024

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król

Kto powinien budować schrony?

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Nadchodzą ważne zmiany w podatkach

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustaw: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku leśnym oraz o opłacie skarbowej. Zaproponowane przepisy mają ostatecznie wyeliminować wiele wątpliwości interpretacyjnych, jak choćby związanych z pojęciami: „budowla” i „budynek”. Prezentujemy najważniejsze zmiany.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Zygmunt Frankiewicz ustąpił, Jacek Sutryk nowym prezesem Związku Miast Polskich

– Ponad dziewięć lat mojego prezesowania w związku przypadło na wyjątkowo trudny czas dla samorządu – powiedział ustępujący prezes ZMP. – Tak się zdarzyło, że w pół roku po objęciu przeze mnie funkcji prezesa zaczęła rządzić Zjednoczona Prawica, która miała bardzo centralistyczne i antysamorządowe nastawienie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Słaby nadzór nad nieruchomościami Skarbu Państwa

Starostowie nieprawidłowo gospodarują nierozdysponowanymi nieruchomościami Skarbu Państwa. Zarządzają nimi na podstawie niepełnych i zawierających błędy ewidencji – pisze NIK w kolejnym raporcie będącym wynikiem kontroli w samorządach. Izba złożyła aż 10 zawiadomień o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych!

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Żeby ludzie chcieli u nas zamieszkać, musimy się czymś wyróżnić

Wśród największych wyzwań, jakie stoją przed nami, jest wspólny dla wielu miast problem depopulacji. W Tychach rodzi się coraz mniej dzieci, zaś odsetek osób, które mają osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt i więcej lat, jest coraz większy. Dlatego musimy w maksymalnym stopniu wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych mieszkańców – mówi Maciej Gramatyka, prezydent Tychów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowe władze Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska została przewodniczącą Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Jej zastępczyniami dwie prezydentki: Aleksandra Kosiorek i Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Rola samorządów w ochronie ludności i obronie cywilnej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt wyczekiwanej ustawy. Ma ona usystematyzować obowiązki samorządów w zakresie ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Marszałkowie apelują do rządu w sprawie niebezpiecznych odpadów

Trzeba powoływać specjalne grupy śledcze i operacyjne oraz wyposażyć je w najnowocześniejsze narzędzia, aby przestępcy zarabiający na nielegalnym składowaniu odpadów ponieśli odpowiedzialność – uważają marszałkowe województw. Na konwencie w Ogrodzieńcu przyjęli stanowisko w tej sprawie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

O Globalnym Zielonym Ładzie i ryzyku centralizacji wspólnej polityki rolnej

W drugiej połowie czerwca europejscy samorządowcy po raz 161. zebrali się w Brukseli na posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów. Dyskusje skupiły się na przyszłości wspólnej polityki rolnej po 2027 roku, rozszerzeniu Zielonego Ładu na cały glob oraz stworzeniu strategii tzw. niebieskiego ładu. Odbyła się także ceremonia wręczenia nagród pn. „Europejski Region Przedsiębiorczości” – jedna z nich trafiła do województwa mazowieckiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jarosław Flis*

Tętnice i bajpasy. Obywatelskie zaangażowanie w samorząd

Tętniące życiem obywatelskim samorządy to podstawa zdrowego społeczeństwa. Świeża krew oddolnej aktywności ma szczególne znaczenie dla kondycji władzy publicznej. Bez niej władza łatwo się może rozleniwić i zgnuśnieć. Zajęta sama sobą zacznie ignorować realne problemy, obrastając niezrozumiałymi dla otoczenia procedurami.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Po co samorządom strategia marki?

Marka JST to coś więcej niż kampania reklamowa, kampania promocyjna, logo czy hasło. Pozytywna rola marki w rozwoju JST jest kluczowa, lecz zazwyczaj nie jest widoczna, jak np. inwestycje w infrastrukturę czy technologie. Rozpoznawalna marka może zdynamizować rozwój społeczny i ekonomiczny jednostki, przynosząc korzyści w postaci zatrzymania odpływu mieszkańców lub pozyskania inwestorów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Jaki potencjał inwestycyjny drzemie w polskich miastach?

Trójmiasto ma niespotykany na skalę kraju potencjał work-life balance. To jedyne miejsce w Polsce z rozbudowaną infrastrukturą biurową, bezpośrednim dostępem do morza, lasami. Raport BEAS wykazał jednak, że we wszystkich ankietowanych polskich miastach wsparcie ze strony administracji publicznej mogłoby być większe.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Kocjan

Przeróbki zewnętrzne budynku a prawa autorskie architekta

Oglądając niektóre osiedla trudno oprzeć się wrażeniu, że estetyka ich elewacji zaburzona aranżacjami w postaci np. okładzin, daszków czy zabudowy balkonów. Oprócz wątpliwych wrażeń estetycznych oraz naruszenia estetyki i pewnej harmonii przestrzeni nasuwają się też spostrzeżenia natury prawnej. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza indywidualnych przeróbek, niebędących remontem lub zaplanowaną kompleksowo modernizacją elementów elewacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Młodzież mówi, samorząd słucha

Samo otrzymanie tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom nie jest celem naszego programu. Celem jest zmiana jakości życia młodych ludzi i ona musi być realna – mówi Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska. – Tytuł przyznawany jest na dwa lata i żeby utrzymać to miano, miasto musi w tym czasie wykonać kolejne prace uzgodnione w planie. Nie da się tu niczego przykryć.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Kto pojedzie koleją?

Program Kolej Plus zakłada uzupełnienie sieci o połączenia kolejowe do liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń z miastami wojewódzkimi lub takich, które dostęp do kolei mają, ale połączenia wymagają usprawnienia. Do programu zakwalifikowało się 35 projektów. Nad realizacją części z nich zebrały się jednak ciemne chmury – muszą zostać poddaje audytowi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gliwicki Ratusz odzyska blask

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Warszawa: asfalt i beton mają zniknąć z placu Bankowego

Władze stolicy zaprezentowały koncepcję przebudowy jednego z najbardziej znanych placów, kojarzącego się dziś głównie z ulicą i parkingami. Ma się tam pojawić wspaniały park. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, będzie to jedna z najbardziej śmiałych rewitalizacji nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Obowiązkowy odbiór bioodpadów z nieruchomości

Gmina zawsze ma obowiązek zorganizowania odbioru bioodpadów z miejsc ich wytwarzania, natomiast nie zawsze jest zobowiązana do ich przyjmowania w PSZOK-u.

Zaloguj się i czytaj więcej

Termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Zwrot „dzień w którym strona dowiedziała się o decyzji” należy rozumieć w ten sposób, że strona uzyskała informacje pozwalające zidentyfikować nową okoliczność w stopniu pozwalającym na sformułowanie żądania o wznowienie postępowania. Zaistnienie tej okoliczności nie jest uwarunkowane ewentualnymi obowiązkami, jakie powinna podjąć strona, aby uzyskać taką wiedzę

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Bura

Vacatio legis w aktach prawa miejscowego. Wątpliwości i najczęstsze błędy

Częstą przyczyną stwierdzania przez organy nadzoru prawnego nieważności – w całości lub części – aktów prawa miejscowego są błędy dotyczące określenia vacatio legis. W niniejszym artykule tłumaczymy, czym są akty prawa miejscowego (APM), czym jest vacatio legis, czy można je skrócić lub z niego zrezygnować albo nawet nadać APM tzw. wsteczną moc obowiązując. I co na ten temat mówi orzecznictwo organów nadzoru oraz sądów administracyjnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Rudzka

Wytyczne dotyczące VAT od projektów parasolowych typu OZE i usuwanie azbestu

Wreszcie samorządy będą mieć jasność jak rozliczać, dla potrzeb VAT, projekty parasolowe, takie jak instalacje systemów odnawialnych źródeł energii czy usuwania azbestu. Minister Finansów wydał oczekiwaną interpretację ogólną.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane