Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Samorządowcy z ogromną nadzieją przyjęli nową kadencję parlamentarną – oczekując pilnego rozwiązania trapiących ich problemów, w tym finansowych. Nadzieje te mogą okazać się płonne. Bliższa analiza założeń nowego systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego, przedstawionych przez Ministerstwo Finansów, nie napawa optymizmem.
Mamy autobusy elektryczne i system informacji pasażerskiej, infokioski, czujniki jakości powietrza, mamy aplikację informującą, kiedy przyjedzie śmieciarka i jakie odpady zabierze. Jest internetowy kalkulator Stop Smog. Zaś w szkołach podstawowych wdrażamy program powszechnej nauki programowania – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Do końca maja udało się wyłonić zarządy większości województw, jednak nie zabrakło znaków zapytania. Najwięcej czasu zabrał wybór marszałków na Mazowszu, w Małopolsce i w Łódzkiem. Decyzję odłożono na czerwiec.
Nauczyciele, także w zakresie wynagradzania, winni być traktowani jak inni pracownicy – dobra płaca za dobre efekty, za skuteczność, realizację zadań na poziomie przyjętych szkolnych standardów. Nowy system musi być wzmocniony autorytetem państwa i można by zacząć wdrażać go w skłonnych do innowacji jednostkach samorządowych w drodze pilotażu.
Decyzje o warunkach zabudowy wydawane są z naruszeniem prawa, gminy nierzetelnie prowadzą i dokumentują postępowania oraz nieskutecznie nadzorują korzystanie z nieruchomości objętych decyzjami WZ. Wiele urzędów nie aktualizuje dokumentów planistycznych. Raport NIK jest dla samorządów miażdżący. Izba zwraca też uwagę, że w części skontrolowanych jednostek stwierdzono wysokie ryzyko konfliktu interesów lub mechanizmów korupcjogennych.
Obecne przepisy nie przewidują możliwości umorzenia z urzędu nałożonych administracyjnych kar pieniężnych. Dlatego w pierwszym pakiecie deregulacyjnym proponujemy wprowadzenie takiego rozwązania – mówi dr Mariusz Filipek, pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego.
Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Jeżeli przed rozpoczęciem wykonywania mandatu wykonywał taką działalność, to jest zobowiązany do zaprzestania tego w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.
W Rządowym Centrum Legislacyjnym trwają prace nad nowelizacją prawa ochrony środowiska. Projekt (UC33) przygotowany przez resort klimatu zakłada między innymi, że miejskie plany adaptacji do zmian klimatu będą obowiązkowe dla miast, których liczba mieszkańców jest równa lub wyższa niż 20 tysięcy.
Dr Sebastian Grabowski prezentuje Program MBA Smart City Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy chcą być liderami w dziedzinie smart city i wykorzystywać technologie do poprawy jakości życia mieszkańców i skutecznego zarządzania miastem.
Nowa kadencja władz lokalnych to wyjątkowa okazja do wprowadzenia zmian, które mogą przekształcić miasta w inteligentne, zrównoważone i przyjazne do życia. Wdrażanie idei smart city nie tylko poprawia jakość życia, ale również sprzyja rozwojowi gospodarczemu i ochronie środowiska. W artykule przedstawiamy kluczowe rekomendacje dla nowych władz, na początek kadencji, które pomogą w skutecznej transformacji miast w smart cities.
Tak właśnie brzmiał temat z jednej z dyskusji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Prelegenci zastanawiali się, czy miasta są w stanie spełnić oczekiwania ludzi w sytuacji, gdy tych oczekiwań może być niemal tyle, ilu mieszkańców. Do jakiego stopnia należy iść za ich głosem?
Regularne połączenie będzie ważne dla społeczności obu miast i gmin ościennych, między innymi ze względu na dojazdy do pracy. Będzie też elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym.
Sejmowa Komisja Infrastruktury, wspólnie z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obradowały na temat przeciwdziałania zjawisku wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców terenów wiejskich. Głos zabrali przedstawiciele resortów rolnictwa oraz infrastruktury. Zapowiedzieli stworzenie do 2025 roku interaktywnej mapy obrazującej to zjawisko.
106 mln zł, a wraz z 20-letnią eksploatacją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ponad 200 mln zł wyniesie koszt aquaparku w Płocku, który właśnie został oddany do użytku. To jedna z największych inwestycji w systemie PPP zrealizowanych w Polsce. Już od pierwszego dnia po otwarciu obiekt jest pełen gości.
Przybliżamy przepisy ustaw, które regulują wykonywanie przez gminę jej zadań własnych określonych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Są niezbędne w pracy każdego samorządowca.