Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 9/1405 - maja 4, 2024

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król

Nie będzie zniesienia dwukadencyjności?

Zaloguj się i czytaj więcej

Życie w kopercie

Coraz więcej gmin wprowadza koperty życia. To program skierowany do samotnych seniorów i osób przewlekle chorych – ma pomóc w razie nagłej interwencji służb ratowniczych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rower dla pierwszaka

Pierwszoklasiści z samorządowych szkół dostają rowery w ramach szkolnej wyprawki. Tak jest w Szprotawie i Jedlni-Letnisku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Realizacja obietnic, czas start

Druga tura wyborów samorządowych wyłoniła brakujących wójtów, burmistrzów i prezydentów. Frekwencja nieznacznie przekroczyła 44 proc., czyli była wyraźnie niższa niż w pierwszej rundzie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Swianiewicz

Kogo tym razem wybraliśmy?

Większość komentarzy skupia się na wynikach ogólnopolskich, przyglądając im się przez pryzmat pojedynku PiS – rządząca obecnie w kraju koalicja. Ta perspektywa nie wydaje mi się najbardziej interesująca. Bo wybory lokalne (choć nie te do sejmików wojewódzkich) są właśnie lokalne i w ograniczonym stopniu dotyczą krajowych partii politycznych. Więc zamiast rozważań, która opcja polityczna wygrała, proponuję kilka – subiektywnie wybranych – refleksji odnoszących się do samorządowego aspektu głosowania 7 kwietnia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Środowisko naturalne to nasz kapitał

Prowadzimy dialog z organizacjami ekologicznymi, które chcą dbać o środowisko. Oczywiście, są i takie, które powstają doraźnie na użytek nie zawsze jasnych interesów. One chciałyby nas widzieć jako żyjący skansen, ale taki punkt widzenia jest nie do przyjęcia, bo my chcemy się rozwijać – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Antoni J. Jeżowski

Siła nabywcza nauczycielskich pensji

Państwo – pozornie – nie chce różnicować wynagrodzeń nauczycieli i ustala dla nich takie same pobory w skali kraju. Pozornie, bo jednocześnie nie uwzględnia wolnego rynku towarów i usług, w tym ich cen, dość zróżnicowanych w poszczególnych regionach. Tym samym stawia nauczycieli i ich rodziny w jakże odmiennej sytuacji ekonomicznej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Komitet Regionów o dostępnych mieszkaniach i zdrowiu psychicznym

17 i 18 kwietnia w stolicy UE ponownie zebrali się członkowie Europejskiego Komitetu Regionów. Podczas 160. posiedzenia samorządowcy dyskutowali m.in. o poszerzeniu Unii i innych kwestiach ważnych dla mieszkańców, za które odpowiadają wspólnoty lokalne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Grzegorz Kubalski

Rewizja KPO. W pogoni za straconym czasem

Rząd przygotował i przesłał do Komisji Europejskiej projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Propozycje mają dać samorządom więcej czasu realizację inwestycji finansowanych z tego instrumentu – choć dalej w ramach czasowych samego KPO. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie założenia projektu zostaną zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sieci komputerowe urzędów zbyt mocno podatne na zagrożenia

Wieloletnie zaniedbania dotyczące cyberbezpieczeństwa, nieświadomość i brak skutecznych procedur reagowania na zagrożenia, a także wykorzystywanie oprogramowania posiadającego krytyczne luki – to główne nieprawidłowości wykryte przez NIK w urzędach gmin w woj.e zachodniopomorskim.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ireneusz Krześnicki

Absolutorium i wotum zaufania. Kogo tak naprawdę będą dotyczyć głosowania?

Niedługo wójtowie przedstawią sprawozdania z wykonania budżetu oraz raporty o stanie gmin. Radni na ich podstawie udzielą (bądź nie) wójtowi absolutorium i wotum zaufania. W tym roku jednak oba dokumenty złożą nowi włodarze, zamieszczając w nich dane dotyczące działalności poprzedników. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – stanowi lukę prawną, dotąd nieusuniętą przez legislatora.

Zaloguj się i czytaj więcej

Edyta Stanicka

Obowiązki gminy w zakresie alimentów

Jeśli zobowiązany do alimentów nie wywiązuje się z obowiązku regularnego płacenia, wierzyciel ma prawo złożyć wniosek do wójta o podjęcie działań. Sytuacja ta aktywizuje nie tylko organ właściwy dla wierzyciela, ale również dla dłużnika – ten drugi musi bowiem przeprowadzić szereg czynności zmierzających do uregulowania zaległości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Barbara Świba

Stronie nie zapewniono udziału w postępowaniu. Czy można je wznowić?

Zdarza się, że organ wydaje decyzję bez udział strony postępowania, mimo że udział ten zapewniają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego – bo na przykład zapomniał poinformować stronę o wszczęciu postępowania. Gdy dojdzie do takiej sytuacji istnieje możliwość wznowienia postępowania, co skutkuje możliwością uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Czy jednak zawsze organ powinien takie postępowanie wznowić?

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Brogowski

Co dalej z uchwałami negatywnymi?

Koncepcja istnienia uchwał negatywnych wspólnoty budzi istotne kontrowersje i jest skrajnie odmiennie postrzegana przez różne składy orzekające. Odmowa podjęcia przez wspólnotę uchwały nie jest i nie może być równoznaczna z podjęciem uchwały negatywnej, bowiem zupełnie czym innym jest oddanie głosu za uchwałą, a czym innym przeciw niej, zaś sposób sformułowania i zredagowania jej treści ma istotne znaczenie przy podejmowaniu przez właścicieli lokali decyzji o oddaniu głosu „za” lub „przeciw”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Spójny system nadzieją dla mieszkalnictwa

Zarówno program SIM, TBS, jak i budownictwo komunalne nie wykluczają się. SIM ani TBS nie wchodzą do zasobu komunalnego. Twierdzenie przeciwne świadczy o niezrozumieniu zadań własnych samorządów gminnych w zakresie mieszkalnictwa – mówi Arkadiusz Borek wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Źródła miejskiej kreatywności

Zgodnie z przewidywaniami, największy potencjał innowacyjny mają w Polsce metropolie, ale widać też innowacyjne wyspy w mniejszych ośrodkach – wynika z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Mniejsze miasta potrzebują jednak wzmocnienia, przede wszystkim w zakresie kapitału ludzkiego i instytucjonalnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Katowicki port lotniczy obsłuży nawet 10 mln pasażerów rocznie

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach – przygotowała program inwestycyjny na lata 2024-2028. Obejmuje on rozbudowę wszystkich stref lotniska, tj. pasażerskiej, obsługi technicznej samolotów oraz cargo. Największym i najkosztowniejszym elementem będzie budowa nowego terminalu pasażerskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Żuraw, symbol Gdańska, znów zaprasza gości

30 kwietnia odbyło się wielkie, długo wyczekiwane otwarcie. Po ponad trzyletniej przerwie spowodowanej remontem, modernizacją i pracami nad nową wystawą stałą zabytkowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego ponownie wita odwiedzających. XV-wieczny dźwig portowy przeszedł metamorfozę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aneta Fornalik*, Aleksandra Urbanowska-Bohun**

Tryb i podstawy stwierdzenia nieważności aktu prawa miejscowego

W artykule przyglądamy się przepisom regulującym kwestie kontroli i stwierdzania nieważności aktów prawa miejscowego stanowionych przez JST. Weryfikacja uchwał sprawowana jest w dwóch odrębnych trybach: nadzorczym określonym w ustawach ustrojowych oraz w trybie sądowoadministracyjnym. Analizę oparto na przepisach dotyczących uchwał podejmowanych na szczeblu gminnym, ale rozważania mają charakter uniwersalny.

Zaloguj się i czytaj więcej

Radni zdecydują o taryfach za wodę i ścieki

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację o projektowanej zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz prawa wodnego. Projekt powstaje w odpowiedzi na oczekiwania samorządowców dotyczących procesu zatwierdzania taryf.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Brak opłaconej polisy OC a spełnianie warunków ekonomicznych w zamówieniach publicznych

Wiele kontrowersji wzbudza kwestia opłacenia polisy ubezpieczeniowej w kontekście oceny posiadania przez wykonawcę zdolności ekonomicznej lub finansowej niezbędnej do realizacji zamówienia. Zamawiający, analizując dokumenty przestawiane przez wykonawców, powinni zwrócić uwagę, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy i opłacenia składki, czy też opłacenie składki zostało odroczone do określonego terminu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kara dla przedsiębiorstwa za brak osiągnięcia wskaźników

Wójt rozważając odstąpienie od wymierzenia kary (art. 189f ust. 1 pkt 1 kpa) jest związany ustawowymi przesłankami – jeśli występują one łącznie to musi odstąpić od wymierzenia kary, ale posiada swobodę oceny stopnia naruszenia. W przypadku przedsiębiorstwa odbierającego odpady, które powinno osiągnąć określony poziom odzysku, ale tego celu nie zrealizowało, nie ma mowy o „znikomej wadze naruszenia”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Limitowanie pomocy społecznej

Organy pomocowe muszą dokonywać wyboru w hierarchii potrzeb beneficjentów. Z jednej strony biorą pod uwagę swoje możliwości, ponieważ środki z budżetu państwa są ograniczone, z drugiej muszą uwzględniać ogromną liczbę osób oczekujących pomocy. Dlatego upoważnione są do limitowania przyznawanych świadczeń. Brak przyznania pomocy społecznej w pełnym wnioskowanym zakresie nie świadczy o dyskryminowaniu wnioskodawcy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane