Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
System inwentaryzacji i e-kontroli reklam w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem bazy danych GIS umożliwia precyzyjne odwzorowanie terenu i szczegółową ewidencję nośników. To z kolei pozwala na szybkie zbadanie ich zgodności z zapisami lokalnej uchwały krajobrazowej.
Przeciętny Polak emituje 9 ton CO2 rocznie, co można przyrównać do przejechania samochodem 53 tysięcy kilometrów samochodem. Miasta podejmują próby ograniczenia emisji i zwrócenia uwagi mieszkańców na tę kwestię.
Poczta elektroniczna urzędów i jednostek organizacyjnych postawiona na domenach komercyjnych bez umów powierzenia danych, dane wrażliwe udostępnione bliżej nieokreślonemu kręgowi odbiorców – skala zaniedbań ujawnionych przez NIK jest porażająca. Problem może dotyczyć kilkunastu tysięcy instytucji w Polsce. W związku z tym kontrola obejmie cały kraj.
Jakie inwestycje mogą ruszyć w polskich miastach dzięki środkom z KPO i Polityki Spójności? Samorządowcy podkreślają konieczność renegocjacji zasad, bo czasu na realizację inwestycji jest już zbyt mało. Podobnego zdania jest rząd.
Związek Powiatów Polskich domaga się zmiany ustawy o dostępie do informacji publicznej, gdyż uprawnienia z niej wynikające są nadużywane.
Podnoszenie minimalnego wynagrodzenia nauczycieli, przerzucanie dofinansowania szkolnictwa na samorządy, to jak podłączenie pacjenta w stanie agonalnym do respiratora w celu poprawy jakości resztek jego życia. Tymczasem potrzebne jest leczenie metodą inwazyjną. Szkoły może uratować jedynie twarda i bezwzględna zamiana całego ich funkcjonowania.
W ostatnich kilku latach wyraźny stał się trend odchodzenia od pierwotnych założeń edukacji domowej. Samodzielne kształcenia dziecka przez rodzica zastępują usługi szkół niepublicznych, specjalizujących się w tej formie edukacji. I coraz bardziej cały proces wymyka się spod kontroli.
Fundacja ArchitectsPL wraz z 10 samorządami zorganizowała akcję społeczną „Samorząd – Mądry Wybór, Mądre Miasto”, której celem jest pokazanie mieszkańcom, dlaczego ich uczestnictwo w wyborach jest ważne i uświadomienie im, że wybierając mądrze mogą mieć realny wpływ na to, co będzie działo się w ich miastach czy gminach.
Kampania wyborcza wiąże się z przygotowywaniem rozmaitych materiałów, wśród których na pierwszym miejscu znajduje się zdjęcie. Dlaczego? Ma ono konkretne zadanie do wykonania. Przede wszystkim ma wzbudzać zaufanie wyborców, ale nie tylko. Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? Jakie zdjęcia w swoim portfolio powinien mieć każdy samorządowiec?
Władze miasta pozyskały 300 tys. zł rządowego wsparcia, dzięki czemu 1 marca udało się uruchomić trzy nowe linie komunikacyjne. Oznacza to poprawę dostępności transportowej dla mieszkańców gminy.
Trwają intensywne prace nad przygotowaniem finałowej aplikacji konkursowej, którą miasto chce stworzyć wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Lublina. Właśnie zakończył się proces zbierania pomysłów i marzeń lublinian, które będą inspiracją do stworzenia ostatecznego wniosku o tytuł ESK 2029 i zaplanowania programu obchodów.
Gmina Tomaszów Mazowiecki jako lider projektu wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – partnerem projektu – zrealizowała długo oczekiwaną inwestycję.
Celem programu jest podnoszenie jakości życia mieszkańców średnich miast tracących funkcje miejskie oraz zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w średnich polskich miastach i pomiędzy nimi. Nabór wniosków właśnie ruszył.
Art. 1 ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego z 29 września 2022 r., na pozór klarowny, jest niespójny z przepisami kodeksu wyborczego oraz ustaw samorządowych. Kolizja przepisów jest na tyle poważna, że nie da się jej usunąć poprzez analizę obowiązujących aktów prawnych.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozszerzenie katalogu inwestycji, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Wśród nich są kolumbaria, zbiorniki bezodpływowe czy przydomowe schrony. Resort planuje również wprowadzenie przepisów ułatwiających budowę tych ostatnich.
Zgodnie z art. 122a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego sprawa może być załatwiona milcząco, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Niestety, w doktrynie oraz orzecznictwie sądowo-administracyjnym pojawiają się rozbieżności interpretacyjne. W artykule wyjaśniamy, kiedy milczące załatwienie sprawy może znaleźć zastosowanie.
Uchwała dotycząca zasad przyznawania i wysokości diet dla radnych JST jest aktem prawa miejscowego i podlega publikacji w odpowiednim dzienniku urzędowym. Zawiera ona normy abstrakcyjne, które mają charakter generalny. Co prawda, krąg jej adresatów nie jest zbyt liczny, jednak poprzez określenie go wspólną cechą, jaką jest pełnienie wymienionych w tytule uchwały funkcji, przepisy te stają się generalnymi.
Prokurator powinien udostępnić wnioskodawcy informacje publiczne zawarte w aktach zakończonego postępowania karnego, dotyczące powodów umorzenia postępowania w sprawie wójta.
Zapewne większość czytelników chociaż raz usłyszała o Teresie Garland – niegdysiejszej kandydatce na posła do Sejmu RP, a obecnie „Prezydent Elektorskiej RP”, która w 2020 roku miała złożyć ślubowanie na Wawelu. Postać ta z pewnością nie umknęła uwadze samorządowców, którzy mieli okazję zapoznać się z jej petycją o przystąpienie jedne z gmin do Sojuszu Pokojowego lub o utworzenie przez gminę straży energetycznej. Ich treść nie zostawia miejsca na poważne traktowanie. Jak jednak mają się do nich odnosić władze samorządowe, że wszystko było zgodne z prawem?
Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego bez przeprowadzania nowego postępowania w sytuacji śmierci wykonawcy, prowadzącego działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że nie każdy spadkobierca będzie mógł kontynuować wykonywanie zamówienia.