Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 5/1401 - marca 9, 2024

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Przepływ wody i informacji

Przedsiębiorstwa wodociągowe coraz chętniej korzystają z systemów informacji przestrzennej (GIS). Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Zaloguj się i czytaj więcej

Żarówka na żądanie

Światło kosztuje, i to coraz więcej. Gminy wpadły na pomysł, aby oświetlenie włączali ci, którzy go potrzebują, i na tak długo, jak potrzebują. Wystarczy SMS z odpowiednią komendą. Tak jest w tarnowskim parku chętnie wykorzystywanym przez biegaczy i na lotnisku w Lesznie – jednym z największych w Europie lotnisk trawiastych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Kasa i cena

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Dowieźć ludzi na wybory

Znowelizowany kodeks wyborczy nakłada na wójtów i burmistrzów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich transportu obowiązek zorganizowania transportu publicznego podczas wyborów samorządowych. Problem w tym, że jesienią, przy okazji wyborów parlamentarnych, okazało się, że zainteresowanie mieszkańców było niewielkie, żeby nie powiedzieć, znikome. Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich mówi wprost: To wyrzucanie pieniędzy, pomysł rodem z minionego systemu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jak u samorządowców z optymizmem? Na razie tak sobie

Wskaźnik Aktywności Rozwojowej Samorządów wskazuje, że ogólny optymizm co do poprawy sytuacji ekonomicznej jest w samorządach umiarkowany. Najwięcej wykazują go województwa, a najmniej – powiaty.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jerzy Ostrowski*, Dariusz Krzysztofik**

Człowiek największym wyzwaniem systemu ochrony ludności

W obiegowej opinii specjalista zarządzania kryzysowego to osoba, która ma się zajmować obszarem sytuacji kryzysowych. To duże uproszczenie i zawężenie rzeczywistych wymagań wobec do osoby wykonującej obowiązki w tym zawodzie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Wasilewski

Skąd brać pieniądze na zadania zlecone

Zadania zlecone realizowane przez samorządy – dokładać, czy nie dokładać? A jeśli dokładać, to na jakich zasadach? Rozstrzygnięcie tych kwestii bywa skomplikowane.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Rosną dochody własne gmin, ale rosną też zaległości w ich egzekucji

Dochody własne mają kluczowe znaczenie dla samodzielności ekonomicznej gmin i dla kształtu ich budżetów. Tymczasem w większości skontrolowanych JST działania podejmowane w celu zwiększenia tych dochodów własnych były nieskuteczne lub nieprawidłowe. Polegały głównie na naliczaniu podatków lokalnych w niewłaściwej wysokości lub za niewłaściwy okres – alarmuje NIK.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Kasper Jakubowski

Minilasy na pomoc miastom i miasteczkom

Charakterystyczny leszczynowy płotek okalający powierzchnię zbliżoną do boiska do koszykówki. Za nim malowniczy gąszcz drzew i krzewów. Rozpoznać można wiele naszych gatunków, takich jak kalina, wierzby, świdwa, kruszyna, czereśnia, brekinia czy buki i paklony. Właśnie kwitnie hyćka, czyli czarny bez. W gęstwinie gałęzi zagnieździł się kos. W ściółce zamieszkały jeże i traszki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Centrum przesiadkowe pomoże w biznesowym rozwoju Rybnika

Rybnik przez lata kojarzony był z górnictwem, aktualnie się to zmienia. Miasto przechodzi transformację i chce się stać miejscem przyjaznym dla rozwoju biznesu. Dlatego w miejscu, gdzie są budowane kolejne biurowce, ma powstać centrum przesiadkowe. Jego koncepcję wyłoniono w konkursie architektonicznym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Autobusem po niedużej gminie

Komunikacja gminna to odpowiedź nie tylko na wnioski mieszkańców, ale także skuteczny sposób walki z problemem wykluczenia komunikacyjnego. W 2024 roku własne linie uruchomiły m.in. Chorzele, Iłża oraz gmina Chełm.

Zaloguj się i czytaj więcej

Małgorzata Czartoryska

Nadchodzą istotne zmiany w postępowaniu egzekucyjnym

25 marca wejdzie w życie nowelizacja ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, której skutki dotkną samorządy. Zmienią się między innymi sposoby dochodzenia kosztów upomnienia, łatwiej będzie uzyskać dane o majątku dłużnika oraz jego małżonka, usprawnione zostanie egzekucja z nieruchomości.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Anna Wierzbica*

Oświadczenia majątkowe radnych. Składanie, kontrola, jawność i sankcje cz. I

Na początku i końcu kadencji, ale także co roku radni gmin, powiatów i sejmików są zobowiązani do składania oświadczeń majątkowych. Przepisy regulujące te kwestie wprowadzono już dawno, nie są jednak wolne od wad. W artykule wyjaśniamy zasady składania i kontrolowania oświadczeń radnych, ale wskazujemy również na elementy procedury, które wymagają uwagi ustawodawcy.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Anna Wierzbica*

Oświadczenia majątkowe radnych. Składanie, kontrola, jawność i sankcje cz. II

część druga

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane