Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Zmiana oblicza regionów węglowych wymaga koordynacji, wsparcia eksperckiego i współpracy licznych interesariuszy po to, aby pogodzić interesy wszystkich. Celem są zielona przyszłość i dostatnie życie.
Zmiany, jakie wprowadziła najpierw pandemia COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie, jak również zmiany makroekonomiczne spowodowały, że wymagające dużej atencji warunki prowadzenia gospodarki komunalnej stały się jeszcze bardziej wymagające.
Realizacja zadań publicznych przez JST opiera się na różnych kanałach komunikacji z mieszkańcami. Najczęściej to obywatel inicjuje sprawę, składając do urzędu wniosek lub inny dokument. Zdarza się również, że to urząd np. poprzez wydanie decyzji administracyjnej rozpoczyna ten proces. W obu przypadkach obsługę spraw wspierają systemy informatyczne wykorzystywane przez samorządy. Istotne jest, aby dane zawarte w systemach były wiarygodne i zgodne z posiadaną dokumentacją.
Takie rozwiązanie będzie bardzo przejrzyste, nie będzie obciążone zarzutami o znaczenie pieniędzy przez władzę i ma mobilizować samorządy do zwiększania wydatków inwestycyjnych niezwykle ważnych dla lokalnych społeczności oraz dla wzrostu całej gospodarki – mówi Włodzimierz Tomaszewski, minister, członek Rady Ministrów.
Rokietnica, która z roku na rok notuje wzrost liczby mieszkańców, nie musi martwić się o miejsca dla dzieci w przedszkolach publicznych. Kiedy jest potrzeba, z pomocą przychodzi Ogólnopolski Operator Oświaty, prowadzący placówkę „Logicus”, która zapewnia edukację 150 dzieciom. Od września rozpoczęła działalność kolejna – pięciooddziałowa. Są to przedszkola, które dzieci uwielbiają, o czym przekonuje Bartosz Derech, wójt gminy Rokietnica.
Choć zmagamy się z globalnym ociepleniem, to decyzje o ochronie ubezpieczeniowej podejmujemy na szczęście na chłodno. Ubezpieczający potrafią stawić czoła trudnym realiom. W zamian oczekują wypracowania korzystnych rozwiązań, dokładnego pokazania wpływu czynników gospodarczych na kalkulacje i ich odzwierciedlenia w sumach ubezpieczenia oraz wycenie ryzyk.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że nie widzi przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek oświatowych w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza mieszkańców miast i wsi, jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe i wszystkich chcących świętować odzyskanie niepodległości do udziału w akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe. W 2022 r. będziemy wspólne śpiewać hymn już po raz piąty.
Dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (2019/1937), tzw. dyrektywa o sygnalistach nakłada na pracodawców szereg nowych obowiązków. Dobrze zorganizowany system, właściwie dobrane narzędzia, kompetentny personel i przyjęte procedury mają skutecznie wspomóc pracodawcę we właściwej realizacji zadań.
Trzy pojazdy, a także trzy ładowarki oraz urządzenia i sprzęt do diagnostyki i napraw kosztowały 4,8 mln złotych. Każdy autobus może zabrać na pokład 21 pasażerów
Miasto otrzyma 58 mln zł dotacji oraz blisko 7 mln zł niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW na zakup 20 niskopodłogowych, ekologicznych pojazdów transportu publicznego.
Dzięki Funduszom Europejskim i Programowi Inteligentny Rozwój, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi przedsięwzięcia w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP), w efekcie których powstaną innowacyjne technologie wspierające osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu. NCBR jako zamawiający definiuje wyzwanie badawcze wynikające z realnych potrzeb polskiej gospodarki, a wykonawcy wybrani w naborach prowadzą prace badawczo-rozwojowe służące opracowaniu i demonstracji działania innowacyjnego rozwiązania niedostępnego dziś na rynku.
EZD RP to bezpieczny, spójny i jednolity system, który umożliwi wprowadzenie w polskiej administracji realnej zmiany w zakresie elektronicznego zarządzania dokumentacją i informacją. W przyszłym roku EZD RP zostanie szeroko i bezpłatnie udostępniony wszystkim zainteresowanym podmiotom publicznym.
Rozwiązania Microsoft dla sektora edukacji pozwalają na zbudowanie w szkole kompletnego ekosystemu, który umożliwia jej bezpieczne, wydajne, nowoczesne i przyjazne funkcjonowanie.
Bez przemyślanej strategii obecność urzędu na Facebooku czy Twitterze może zakończyć się katastrofą wizerunkową – to jedno z głównych przesłań I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych, który odbył się w Tychach.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) funkcjonują w samorządach od ponad roku. Po zeszłorocznych wysiłkach wdrożeniowych temat znów wraca z uwagi na zbliżające się w przyszłym roku okienko ponownego automatycznego zapisu pracowników do PPK. Rozmawiamy o tym z Piotrem Dygasem, Dyrektorem Departamentu Sprzedaży w Pekao TFI S.A.
W drugiej turze przedterminowych wyborów starli się dwaj dotychczasowi wiceprezydenci: Michał Pierończyk oraz Krzysztof Mejer. Wygrał ten pierwszy zdecydowaną większością głosów, jednak przy bardzo słabej frekwencji.
Biuro Związku Miast Polskich przekazało wszystkim swoim członkom wyliczenia dotyczące ubytków w dochodach z PIT za lata 2019–2023 oraz sumę otrzymanych przez miasto rekompensat – dla każdego miasta indywidualnie.
Katowice do niedawna kojarzone były głównie z przemysłem, dzisiaj śmiało można powiedzieć, że to nowoczesne miasto wyznaczające europejskie standardy. Na ich atrakcyjność wpływa zróżnicowany rynek nieruchomości z bogatą ofertą dla każdego, kto planuje związać swoją przyszłość ze stolicą Górnego Śląska.
Na terenie Tyskich Hal Targowych działa pierwszy w Polsce sklep społeczny sieci Spichlerz – dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko.
– Nie ma w tej chwili projektu zmian w ordynacji, nie ma w tej chwili takiej decyzji politycznej – powiedział w Studiu PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Prezydent Rafał Trzaskowski powierzył tę funkcję Karolinie Zdrodowskiej, dyrektorce koordynatorce ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Zmarł w pracy, podczas wykonywania obowiązków służbowych. Wiktor Barański miał 53 lata.
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości gruntów, budynków i budowli o gospodarczym charakterze wzbudza wiele wątpliwości. Wydatność fiskalna tego podatku powoduje wzmożoną weryfikację prawidłowości deklarowania obowiązku podatkowego – tak po stronie organów, jak i samych podatników. W efekcie, w procesie stosowania przepisów, często dochodzi do konfrontacji stanowisk. Taki jest właśnie kontekst wydanego przez Trybunał Konstytucyjny (TK) wyroku z 24 lutego 2021 r. (sygn. akt SK 39/19).
„Przypadki szczególnie uzasadnione”, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa oświatowego, to sytuacje, w których doszło do rażących uchybień niepozwalających na dalsze zajmowanie stanowiska, a zatem prowadzących do konieczności natychmiastowego odsunięcia osoby pełniącej funkcję kierowniczą w szkole lub placówce oświatowej od pracy na tym stanowisku w trakcie roku szkolnego.
Zadania osiedla, sposób ich realizacji, w tym zadania jego organów, powinny zostać uregulowane w statucie w sposób wyczerpujący, w formie zamkniętego katalogu. Przyjęcie innego założenia umożliwiłoby przekazywanie im zadań w trybie pozastatutowym zarówno przez radę gminy, jak i organ wykonawczy.
W przypadku aktów prawa miejscowego z zakresu zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, zasady i tryb ich sporządzania określa ustawa planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wskazanie w podstawie prawnej uchwały innej ustawy jest istotnym naruszeniem prawa.
Analizujemy orzecznictwo RIO w zakresie spraw związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. W artykule skupimy się na orzecznictwie odnoszącym się do nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne budynki o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Przeanalizujemy też sprawy dotyczące wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się w ostatnim czasie w kilku ciekawych kwestiach. Rozstrzygnął m.in. sprawę ponownej organizacji przetargu ze względu na sprzedaż spółki publicznej oraz w zakresie spełnienia kryteriów przewidzianych w ogłoszeniu o zamówieniu przez pełnomocnika grupy wykonawców.
Czy można unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli w budżecie nie ma środków na pokrycie kosztów danego zadania? Wiele zależy od tego, czy jego realizacja miała zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych.
Do naszej redakcji wpłynęło zapytanie radnego, czy radny ma obowiązek osobistego udziału w sesji stacjonarnej, czy może uczestniczyć w niej online? Odniósł się on do przepisów specustawy koronawirusowej oraz przytoczył stanowisko gminnego prawnika, zgodnie z którym wprawdzie mamy stan pandemiczny, ale statut gminy „nic nie mówi o posiedzeniach online, zatem teraz należy uczestniczyć tylko na żywo”.
21 września weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Określono w nim nowe zasady projektowania dróg publicznych.
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie zmian rozporządzenia w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym.
Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025.