Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Zmiany granic gmin zawsze wywołują kontrowersje – protestują ci, którym decyzja rządu zabiera część terytorium, cieszą się ci, którzy zyskują dodatkową powierzchnię wraz z towarzyszącymi jej pożytkami. Wszyscy znamy historię aneksji kilku sołectw z gmin podrzeszowskich, znamy przypadek gminy Dobrzeń Wielki spod Opola i pamiętamy emocje mieszkańców tych gmin. Były, owszem, przypadki, kiedy zmiana granic dokonywała się za zgodą zainteresowanych stron, myślę tu o powiększeniu Zielonej Góry, ale to niezwykle rzadkie ptaki.
Co czeka samorządowe organy prowadzące jednostki oświatowe w najbliższych dniach i tygodniach? Wiele nowych pomysłów Ministerstwa Edukacji i Nauki budzi oczekiwania, by dorzucić szkole środków z samorządowej kiesy.
Resort edukacji całkowicie utracił kontrolę nad sytuacją polskiej oświaty. Największym, śmiertelnym grzechem MEiN jest jej rosnące niedofinansowanie – pisze ZMP w przyjętym stanowisku.
Mieszkańcy Łaz aktywnie działali w celu zablokowania inicjatywy gminy Sianów. Przygotowali apel do wojewody w Szczecinie, do właściwych ministrów i posłów o zaniechanie procedury, która toczyła się całkowicie wbrew ich woli i ponad ich głowami. Dokument 75 proc. uprawnionych do udziału w konsultacjach – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna
1 czerwca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie paczki eADM . Należy stwierdzić, że pomimo upływu ponad dwóch lat, wiele systemów klasy EZD nadal nie jest dostosowanych do nowych przepisów. W efekcie przekazywanie akt spraw w postaci elektronicznej nadal sprawia poważne problemy i pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji.
Do 30 września 2022 r. polskie samorządy mogą aplikować o 60 tys. euro na opracowanie koncepcji inwestycyjnej projektu wpisującego się w lokalne cele energetyczno-klimatyczne.
W uzasadnieniu rozporządzenia Rady Ministrów z 5 maja 2022 r. projektodawca jasno wskazał, że jego intencją była redukcja obciążeń i usunięcie nadregulacji w postępowaniach dotyczących oceny oddziaływania na środowisko. Stare przepisy utrudniały proces inwestycyjny i wydłużały czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na budowę stacji bazowych.
Na świecie trwają przygotowania do budowy trzeciego wymiaru miasta, czyli zagospodarowania przestrzeni do wysokości 120 m nad ziemią. Ma ona być miejscem dla nowych usług dronowych, świadczonych w sposób zorganizowany i bezpieczny. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii prace są już bardzo zaawansowane.
Ogrom dokumentacji, setki tysięcy zdjęć, rysunków, planów, rycin i map, które ratują od zapomnienia bezcenne ślady naszego dziedzictwa. To wszystko, dzięki tytanicznej pracy zespołów badawczych, jest dziś dostępne dla każdego za pomocą jednego kliknięcia na Zabytek.pl. Portal to jednak przede wszystkim nowoczesne narzędzie niezbędne profesjonalistom w codziennej pracy.
Rząd ma kolejny pomysł na zmniejszenie kryzysu mieszkaniowego w Polsce, który pogłębia się wobec panującej inflacji oraz wzrostu stóp procentowych, a w konsekwencji – wzrostu utrudnień w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych, które są podstawą popytu na rynku nieruchomości. Pojawił się nowy pomysł – stworzenia przepisów specjalnych, pozwalających na łatwe przekształcenie na lokale mieszkalne niewykorzystywanych terenów i powierzchni handlowych oraz biurowych.
Nie żadnych dodatkowych środków dla samorządu – podkreślają przedstawiciele Związku Miast Polskich w reakcji na rządowy projekt ustawy o dochodach JST.
W tym numerze w ramach cyklu „Budżet na 2023 rok bez tajemnic” mieliśmy opublikować artykuł na temat zasad dokonywania zmian w WPF i budżecie JST. Rządzący sprawili nam jednak niespodziankę i opublikowali projekt zmian ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, który odbił się dużym echem. Przedstawiamy najistotniejsze propozycje.
W ostatnich miesiącach ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli obejmujący analizę efektywności programów rozwojowych w zakresie wykorzystania energii geotermalnej. Znaczenie alternatywnych źródeł energii jest coraz większe.
W Starachowicach zmieniło się otoczenie Dworca Wschodniego. Powstało tam zintegrowane centrum przesiadkowe z tzw. zielonymi wiatami – z roślinnością na dachach. Nowoczesny obiekt komunikacyjny planuje również Warszawa – z ogrodem i ścieżkami edukacyjnymi.
Włocławek stawia na ekologiczne rozwiązania. Każdy nowo powstały budynek w mieście będzie wyposażony w instalację obniżającą koszty eksploatacyjne, niektóre nawet wytworzą więcej energii niż same potrzebują.
Osobowość, wielki i wspaniały gospodarz, poprowadził Rzeszów od małego prowincjonalnego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii – piszą prezydenci miast o zmarłym prezydencie Rzeszowa.
Analizujemy proponowane przepisy projektu zmian ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zestawiając je z Dyrektywą UE 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, którą ustawa ma implementować do polskiego prawa. Okazuje się, że wiele polskich propozycji wykracza poza zakres dyrektywy.
Wyróżnienie przez gminę członka wspólnoty gminnej za jego zasługi względem gminy tytułem „zasłużony dla gminy” oraz ustanowienie procedury przyznawania takiego tytułu w formie regulaminu, jak również stworzenie „pomocniczej struktury” uczestniczącej w tej procedurze – leży w kompetencji rady gminy.
Jaki charakter mają przepisy uchwał w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie mienia komunalnego oraz korzystanie z usług o charakterze użyteczności publicznej? Mimo upływu lat na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Prowadzone przez wojewodę postępowanie nadzorcze w zakresie badania legalności aktów podejmowanych przez organy JST, a w rezultacie wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność danego aktu, nierzadko wywiera skutki wobec podmiotów trzecich. Mogą one mieć charakter pozytywny wobec tych podmiotów, jak i negatywny. Oczywiście, że w przypadku tych drugich podmioty mogą mieć interes faktyczny w dążeniu do wyeliminowania aktu nadzoru z obiegu prawnego.
Jak udowadnia praktyka, wykonawcy, jak również zamawiający, mają problemy z prawidłowym identyfikowaniem środków ochrony prawnej przysługujących im w ramach prawa zamówień publicznych. Zdarza się, że chcą skorzystać ze środków, które od dawna nie obowiązują. Dlatego warto przypomnieć kto, kiedy, w jakich okolicznościach i terminie może z nich skorzystać.
Ochrona gruntów rolnych polega przed wszystkim na reglamentacji ich wykorzystania na inne cele. W tym celu ustawodawca wprowadził różne instrumenty, takie jak wymóg uzyskania odpowiednich uzgodnień czy obowiązek przeprowadzenia stosownej procedury planistycznej. Na tym tle wyróżnia się rozwiązanie polegające na wsparciu finansowym budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Jest ono powszechnie wykorzystywane, trudno jednak znaleźć opracowania, które poruszają szerzej ten temat.
Rząd pracuje nad kolejnym etapem upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Podstawowym założeniem jest zmniejszenie obciążeń zarówno dla inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru.
Rada Ministrów przyjęła 23 sierpnia 2022 r. projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen dla gospodarstw domowych oraz instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat.