Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Naprawdę zaskoczył mnie ranking ukazujący stan samorządowej aktywności w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego za ostatnie 20 lat, który opublikowaliśmy w 23 numerze „Wspólnoty” z 20 listopada ubiegłego roku. Obawiałem się, że z komunalką w miastach nie jest dobrze i dlatego zamówiłem analizę tego zjawiska u prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Spodziewałem się nienajlepszej diagnozy, a okazało się, że jest całkiem źle. Miasta w praktyce zrzekły się wykonywania swojego zadania własnego określonego w art. 7 ust. 1 pkt 7, czyli rozwijania gminnego budownictwa mieszkaniowego.
Pojemniki nie muszą tarasować śródmiejskich uliczek, a odpady nie muszą wypadać na chodnik. Samorządy sprowadzają problem do podziemia.
Niemal 130 programistów wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast zorganizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 tys. zł nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.
Miejskie muzea zrywają z tradycją skrzypiących parkietów. Zmieniają się nie tylko nazwy – aranżują na nowo wnętrza, wystawy, zmieniają identyfikację wizualną.
W minionym roku nikt tak jak on nie potrafił mobilizować środowiska samorządowego do walki o interesy wspólnot lokalnych w sporze z rządem.
Jako samorządowcy z Ruchu Samorządowego „Tak dla Polski” chcemy być spoiwem opozycji demokratycznej, ale musimy też postawić pewne warunki tym ugrupowaniom, które chcielibyśmy poprzeć w wyborach. Powinniśmy podpisać z nimi kontrakt na rzecz mieszkańców naszych lokalnych wspólnot – mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Samorządowcy z podziwem patrzą na rozwój nadmorskiego kurortu, który dba nie tylko o rozwój infrastruktury turystycznej, ale też wyjątkowo mocno troszczy się o swoich mieszkańców.
W corocznym rankingu miejscowości z najgorszym powietrzem bez zmian – na czele Nowy Targ, Nowa Ruda i Pszczyna.
Rekomendacje przygotowane przez Śląski Związek Gmin i Powiatów posłużą jednostkom samorządu terytorialnego objętym śląską uchwałą antysmogową.
Edukacja – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – od dawna wzbudza społeczne kontrowersje. Z jednej strony nauczyciele są postrzegani jako grupa leniwa, z tysiącem roszczeń finansowych. Z drugiej – to szkoła i nauczyciele mają, według ogólnej opinii, wychowywać nasze dzieci. Ministerstwo staje pośrodku? Łączy czy dzieli? Opinie są podzielone.
Posłom opozycji udało się w grudniu zablokować prace nad kontrowersyjnym projektem nowelizacji prawa oświatowego. Zapewne nie na długo. Samorządowcy od wielu miesięcy alarmują, że minister proponuje demontaż szkoły tworzonej przez wiele środowisk – samorząd, uczniów, nauczycieli, rodziców, a młodzież ma zostać skrojona do szablonu ministra Czarnka.
Urząd marszałkowski w Toruniu, 21 samorządów gminnych oraz 37 organizacji biznesowych w województwie kujawsko-pomorskim uczestniczyło w projekcie REGIOGMINA, który zaowocował opracowaniem Programu rozwoju gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego oraz lokalnymi programami rozwoju gmin dla uczestniczących w projekcie.
Czy wnioski składane ustnie przez radnych na sesji pozbawione są podstaw prawnych? Do takiej konkluzji doszedł wojewoda podkarpacki.
Uchwalona w sierpniu 2021 roku, mimo licznych zastrzeżeń organizacji samorządowych, nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dostarcza coraz większych wątpliwości interpretacyjnych.
Wspólnoty miewają do czynienia z właścicielami, którzy całymi latami nie płacą należności. Jeśli właściciel zalega długotrwale z zapłatą, to wspólnota może w trybie procesu żądać sprzedaży jego lokalu na drodze licytacji. Skorzystanie z tego prawa nie jest jednak łatwe.
Mała liczba przenośnych komputerów, nieprzystosowane systemy informatyczne, brak kontroli czy pracownicy rzeczywiście pracują lub dokształcają się siedząc w domach – to główne zarzuty sformułowane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Trzeba przyznać, że do instytucji samorządów uwag jest najmniej.
Po niemal dwóch latach prac kupcy 1 grudnia wrócili na odnowione targowisko w Poznaniu – Rynek Łazarski. Będzie to już nie tylko miejsce handlu, ale i wydarzeń kulturalnych, festynów, niewielkich koncertów.
W 2022 r. na łamach „Wspólnoty” będziemy pokazywać przykłady samorządów prowadzących aktywną politykę mieszkaniową. Zaczynamy od Stalowej Woli, która postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. SIM jest dowodem dobrej współpracy pomiędzy Krajowym Zasobem Nieruchomości, miastem oraz Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.
Tylko silny głos samorządowców może powstrzymać postępującą destrukcję Polski, czas zatem na Ruch Samorządowy – podkreślają wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci z całej Polski. I łączą siły.
Ograniczanie ruchu samochodów, więcej przestrzeni i swobody dla pieszych, więcej zieleni i mebli miejskich. Władze Lublina skonsultowały właśnie z mieszkańcami koncepcję przebudowy ulic w historycznej części miasta.
Ogólnie obowiązujące przepisy dotyczące stanowienia prawa miejscowego wydają się jednoznaczne. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące oceny, które uchwały rady gminy stanowią akt prawa miejscowego. Takim aktem są tylko te uchwały, które zostały podjęte na podstawie delegacji ustawowej oraz przepisy porządkowe wydane w oparciu o art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym – jeżeli zaistniały przesłanki do ich ustanowienia.