Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 1/1345 - stycznia 15, 2022

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Temat na nowy rok

Naprawdę zaskoczył mnie ranking ukazujący stan samorządowej aktywności w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego za ostatnie 20 lat, który opublikowaliśmy w 23 numerze „Wspólnoty” z 20 listopada ubiegłego roku. Obawiałem się, że z komunalką w miastach nie jest dobrze i dlatego zamówiłem analizę tego zjawiska u prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Spodziewałem się nienajlepszej diagnozy, a okazało się, że jest całkiem źle. Miasta w praktyce zrzekły się wykonywania swojego zadania własnego określonego w art. 7 ust. 1 pkt 7, czyli rozwijania gminnego budownictwa mieszkaniowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Podziemne życie śmieci

Pojemniki nie muszą tarasować śródmiejskich uliczek, a odpady nie muszą wypadać na chodnik. Samorządy sprowadzają problem do podziemia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zaprogramuj sobie miasto

Niemal 130 programistów wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast zorganizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 tys. zł nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bez kapci

Miejskie muzea zrywają z tradycją skrzypiących parkietów. Zmieniają się nie tylko nazwy – aranżują na nowo wnętrza, wystawy, zmieniają identyfikację wizualną.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król*

Samorządowiec Roku 2021: Jacek Karnowski

W minionym roku nikt tak jak on nie potrafił mobilizować środowiska samorządowego do walki o interesy wspólnot lokalnych w sporze z rządem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Samorząd powinien być podmiotem, a nie przedmiotem relacji z politykami

Jako samorządowcy z Ruchu Samorządowego „Tak dla Polski” chcemy być spoiwem opozycji demokratycznej, ale musimy też postawić pewne warunki tym ugrupowaniom, które chcielibyśmy poprzeć w wyborach. Powinniśmy podpisać z nimi kontrakt na rzecz mieszkańców naszych lokalnych wspólnot – mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dzięki niemu Sopot to dobrze zorganizowane, piękne, obywatelskie miasto

Samorządowcy z podziwem patrzą na rozwój nadmorskiego kurortu, który dba nie tylko o rozwój infrastruktury turystycznej, ale też wyjątkowo mocno troszczy się o swoich mieszkańców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Zima w szarych kolorach

W corocznym rankingu miejscowości z najgorszym powietrzem bez zmian – na czele Nowy Targ, Nowa Ruda i Pszczyna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rafał Kołodziej*

Głęboki oddech dla każdego

Rekomendacje przygotowane przez Śląski Związek Gmin i Powiatów posłużą jednostkom samorządu terytorialnego objętym śląską uchwałą antysmogową.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Wojciński*

Mglista przyszłość szkolnictwa

Edukacja – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – od dawna wzbudza społeczne kontrowersje. Z jednej strony nauczyciele są postrzegani jako grupa leniwa, z tysiącem roszczeń finansowych. Z drugiej – to szkoła i nauczyciele mają, według ogólnej opinii, wychowywać nasze dzieci. Ministerstwo staje pośrodku? Łączy czy dzieli? Opinie są podzielone.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tadeusz Kołacz

Lex Czarnek wisi nad polską szkołą

Posłom opozycji udało się w grudniu zablokować prace nad kontrowersyjnym projektem nowelizacji prawa oświatowego. Zapewne nie na długo. Samorządowcy od wielu miesięcy alarmują, że minister proponuje demontaż szkoły tworzonej przez wiele środowisk – samorząd, uczniów, nauczycieli, rodziców, a młodzież ma zostać skrojona do szablonu ministra Czarnka.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Projekt REGIOGMINA zakończony

Urząd marszałkowski w Toruniu, 21 samorządów gminnych oraz 37 organizacji biznesowych w województwie kujawsko-pomorskim uczestniczyło w projekcie REGIOGMINA, który zaowocował opracowaniem Programu rozwoju gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego oraz lokalnymi programami rozwoju gmin dla uczestniczących w projekcie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Cebula*

Radni bez głosu?

Czy wnioski składane ustnie przez radnych na sesji pozbawione są podstaw prawnych? Do takiej konkluzji doszedł wojewoda podkarpacki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maciej Kiełbus*

Kłopotliwa nowelizacja ustawy czystościowej

Uchwalona w sierpniu 2021 roku, mimo licznych zastrzeżeń organizacji samorządowych, nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dostarcza coraz większych wątpliwości interpretacyjnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Brogowski

Niełatwo zlicytować zadłużony lokal we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty miewają do czynienia z właścicielami, którzy całymi latami nie płacą należności. Jeśli właściciel zalega długotrwale z zapłatą, to wspólnota może w trybie procesu żądać sprzedaży jego lokalu na drodze licytacji. Skorzystanie z tego prawa nie jest jednak łatwe.

Zaloguj się i czytaj więcej

NIK: Instytucje publiczne nie były gotowe na pracę zdalną

Mała liczba przenośnych komputerów, nieprzystosowane systemy informatyczne, brak kontroli czy pracownicy rzeczywiście pracują lub dokształcają się siedząc w domach – to główne zarzuty sformułowane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Trzeba przyznać, że do instytucji samorządów uwag jest najmniej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Poznań: Rynek Łazarski po remoncie

Po niemal dwóch latach prac kupcy 1 grudnia wrócili na odnowione targowisko w Poznaniu – Rynek Łazarski. Będzie to już nie tylko miejsce handlu, ale i wydarzeń kulturalnych, festynów, niewielkich koncertów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Stalowa Wola stawia na SIM

W 2022 r. na łamach „Wspólnoty” będziemy pokazywać przykłady samorządów prowadzących aktywną politykę mieszkaniową. Zaczynamy od Stalowej Woli, która postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. SIM jest dowodem dobrej współpracy pomiędzy Krajowym Zasobem Nieruchomości, miastem oraz Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski

Tylko silny głos samorządowców może powstrzymać postępującą destrukcję Polski, czas zatem na Ruch Samorządowy – podkreślają wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci z całej Polski. I łączą siły.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Woonerfy w ścisłym centrum Lublina

Ograniczanie ruchu samochodów, więcej przestrzeni i swobody dla pieszych, więcej zieleni i mebli miejskich. Władze Lublina skonsultowały właśnie z mieszkańcami koncepcję przebudowy ulic w historycznej części miasta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Barbara Świba

Kiedy uchwała jest aktem prawa miejscowego?

Ogólnie obowiązujące przepisy dotyczące stanowienia prawa miejscowego wydają się jednoznaczne. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące oceny, które uchwały rady gminy stanowią akt prawa miejscowego. Takim aktem są tylko te uchwały, które zostały podjęte na podstawie delegacji ustawowej oraz przepisy porządkowe wydane w oparciu o art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym – jeżeli zaistniały przesłanki do ich ustanowienia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane