Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 25/1343 - grudnia 18, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Dzieląc się opłatkiem

Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony; Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice nieskończony; Wzgardzony, okryty chwałą, Śmiertelny Król nad wiekami; A Słowo Ciałem się stało I mieszkało między nami.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kolorowe jarmarki

Bajkowe iluminacje, atrakcje kulinarne, oryginalne prezenty i świąteczna atmosfera. Miasta zapraszają na jarmarki bożonarodzeniowe.

Zaloguj się i czytaj więcej

Spacerkiem po temacie

Gdynia ma szlak modernizmu, Gdańsk – trasę wiodącą śladami Güntera Grassa. W Białymstoku można przejść szlakiem esperanto, w Krakowie – podążyć jedną z licznych tras literackich. Miasta zachęcają do tematycznych spacerów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Gimnastyka budżetowa

To nie są budżety marzeń. Część samorządów mówi o przetrwaniu, inne podkreślają, że mimo niższych wpływów nie zrezygnują z inwestycji. Ale są też takie, którzy zakładają wzrost dochodów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Danuta Lange*

Budżet ograniczeń

Możliwości inwestycyjne miasta są uzależnione od wysokości nadwyżki operacyjnej. W Katowicach jej poziom spadł dramatycznie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Anna Bandoch*

Finansowanie zadań oświatowych w 2022 roku w świetle projektu ustawy budżetowej

Zgodnie z projektem przyszłorocznego budżetu państwa kwota bazowa dla nauczycieli wyniesie 3 537,80 zł, czyli tyle samo co od 1 września 2020 roku. Oznacza to brak zabezpieczenia pieniędzy w budżecie na przyszły rok w zakresie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli – i to mimo szalejącej inflacji!

Zaloguj się i czytaj więcej

Obowiązkowa ochrona sygnalistów w samorządach

Osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową, niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako „sygnaliści” – czytamy we wprowadzeniu do Dyrektywy 1937/2019 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz.U.UE.L.2019.305.17).

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Nie zamierzamy oszczędzać na kulturze

Nasza kultura oparta jest na lokalnych tradycjach artystycznych. To działalność non profit, uprawiana przez amatorów, z potrzeby serca, przez ludzi nieoczekujących pieniędzy dla siebie. Wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Po 30 latach inwestowania jesteśmy na takim poziomie rozwoju, że możemy i musimy sobie pozwolić na działania miękkie, czyli na kulturę, rozrywkę i sport – mówi Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dotacje na rozwój infrastruktury ładowania „elektryków” i stacje tankowania wodoru

7 stycznia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym adresowanym także do samorządów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Agnieszka Domagalska*

Środki unijne dla urzędów i urzędników

Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2021–2027 zacznie być realizowana ze sporym opóźnieniem. Warto jednak przygotować do niej się planując odpowiednie projekty. Przybliżamy, na co środki unijne będzie można przeznaczyć w zakresie funkcjonowania urzędu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Nie boimy się PPP

Obserwowaliśmy, jak radzą sobie inne miasta. Uczestniczyliśmy w kongresach PPP organizowanych przez Płock, poznaliśmy jego doświadczenia, jak również Sopotu. Postanowiliśmy pójść tą drogą – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zielone przystanki w Brwinowie

Cztery nowe ekologiczne wiaty przystankowe, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową i energię słoneczną, stanęły w często uczęszczanych lokalizacjach gminy Brwinów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Hodak

Samorządy niosą pomoc ubogim

Wsparcie najuboższych wynika z ustawowych obowiązków, ale samorządom nie brakuje inwencji w tym zakresie. Pomoc organizują nie tylko w okolicach świąt Bożego Narodzenia czy w okresie jesienno-zimowym, wspierają swoich mieszkańców przez cały rok, współpracują z organizacjami społecznymi. Przedstawiamy najciekawsze przykłady.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Targowisko w Sulechowie po modernizacji

1 grudnia powrócił handel na targowisko miejskie w Sulechowie. Bazar zyskał nową wiatę, nawierzchnie dróg i placu oraz nowoczesne oświetlenie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Opole: stadion na prawie 12 tys. widzów

Jeszcze w grudniu miasto planuje podpisać kontrakt na budowę nowego stadionu Odry Opole. Inwestycja jest warta 160 mln. Prace potrwają 36 miesięcy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane