Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony; Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice nieskończony; Wzgardzony, okryty chwałą, Śmiertelny Król nad wiekami; A Słowo Ciałem się stało I mieszkało między nami.
Bajkowe iluminacje, atrakcje kulinarne, oryginalne prezenty i świąteczna atmosfera. Miasta zapraszają na jarmarki bożonarodzeniowe.
Gdynia ma szlak modernizmu, Gdańsk – trasę wiodącą śladami Güntera Grassa. W Białymstoku można przejść szlakiem esperanto, w Krakowie – podążyć jedną z licznych tras literackich. Miasta zachęcają do tematycznych spacerów.
To nie są budżety marzeń. Część samorządów mówi o przetrwaniu, inne podkreślają, że mimo niższych wpływów nie zrezygnują z inwestycji. Ale są też takie, którzy zakładają wzrost dochodów.
Możliwości inwestycyjne miasta są uzależnione od wysokości nadwyżki operacyjnej. W Katowicach jej poziom spadł dramatycznie.
Zgodnie z projektem przyszłorocznego budżetu państwa kwota bazowa dla nauczycieli wyniesie 3 537,80 zł, czyli tyle samo co od 1 września 2020 roku. Oznacza to brak zabezpieczenia pieniędzy w budżecie na przyszły rok w zakresie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli – i to mimo szalejącej inflacji!
Osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową, niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako „sygnaliści” – czytamy we wprowadzeniu do Dyrektywy 1937/2019 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz.U.UE.L.2019.305.17).
Nasza kultura oparta jest na lokalnych tradycjach artystycznych. To działalność non profit, uprawiana przez amatorów, z potrzeby serca, przez ludzi nieoczekujących pieniędzy dla siebie. Wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Po 30 latach inwestowania jesteśmy na takim poziomie rozwoju, że możemy i musimy sobie pozwolić na działania miękkie, czyli na kulturę, rozrywkę i sport – mówi Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica.
7 stycznia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym adresowanym także do samorządów.
Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2021–2027 zacznie być realizowana ze sporym opóźnieniem. Warto jednak przygotować do niej się planując odpowiednie projekty. Przybliżamy, na co środki unijne będzie można przeznaczyć w zakresie funkcjonowania urzędu.
Obserwowaliśmy, jak radzą sobie inne miasta. Uczestniczyliśmy w kongresach PPP organizowanych przez Płock, poznaliśmy jego doświadczenia, jak również Sopotu. Postanowiliśmy pójść tą drogą – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
Cztery nowe ekologiczne wiaty przystankowe, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową i energię słoneczną, stanęły w często uczęszczanych lokalizacjach gminy Brwinów.
Wsparcie najuboższych wynika z ustawowych obowiązków, ale samorządom nie brakuje inwencji w tym zakresie. Pomoc organizują nie tylko w okolicach świąt Bożego Narodzenia czy w okresie jesienno-zimowym, wspierają swoich mieszkańców przez cały rok, współpracują z organizacjami społecznymi. Przedstawiamy najciekawsze przykłady.
1 grudnia powrócił handel na targowisko miejskie w Sulechowie. Bazar zyskał nową wiatę, nawierzchnie dróg i placu oraz nowoczesne oświetlenie.
Jeszcze w grudniu miasto planuje podpisać kontrakt na budowę nowego stadionu Odry Opole. Inwestycja jest warta 160 mln. Prace potrwają 36 miesięcy.