Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Ósmego listopada tego roku skończyła się gra pozorów i nawet ci, których serca łamały się na widok biednych emigrantów koczujących przy granicy, musieli zobaczyć nagą prawdę. Tak zwani migranci dotarli do polskiej granicy, aby świadomie i w porozumieniu z wrogim państwem wziąć udział w inwazji na nasz kraj.
SatRevolution S.A. zrealizowała dla gminy Wrocław projekt wspierający kontrole powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. Głównym jego celem było opracowanie raportów dla tych nieruchomości, które powinny zostać uwzględnione do kontroli podatkowej w pierwszej kolejności, a co za tym idzie, ułatwienie i przyspieszenie pracy urzędników oraz, w konsekwencji, zwiększenie dochodów budżetu miasta.
Dynamiczne rozkłady jazdy komunikacji zbiorowej działają już w wielu miastach, nie tylko tych największych.
Coraz więcej samorządów rezygnuje z pokazu sztucznych ogni podczas imprez sylwestrowych. W niektórych miastach – podobnie jak przed rokiem – z powodów epidemicznych miejskiego sylwestra nie będzie wcale.
Z tej drogi nie ma odwrotu. Średniookresowe prognozy gospodarcze przewidują, że tylko do 2030 roku nasze inwestycje proekologiczne będą stanowić ponad 20 proc. nakładów inwestycyjnych ogółem, czyli równowartość 5 proc. polskiego PKB.
W zapowiedziach reformy oświatowej przygotowywanej przez MEiN jest kilka istotnych znaków zapytania. Przedstawiamy najważniejsze.
Prezes ZMP zwrócił się do wiceministra Pawła Szefernakera z prośbą o ponowne rozpatrzenie wniosków Inowrocławia, Jeleniej Góry, Nowego Sącza, Świdnicy, Świnoujścia, Wałbrzycha, Chełma i Rybnika.
Porozumienie powołujące Klaster Technologii Kosmicznych podpisały organizacje Podkarpackiej Doliny Lotniczej podczas Kongresu 590 zorganizowanego w Jasionce pod Rzeszowem. To nie przypadek: krajowa inteligentna specjalizacja województwa podkarpackiego to lotnictwo i kosmonautyka.
Nawet jeśli zmiany prawne doprowadziłyby do obniżenia wpływów z PIT, nadal będzie to dla nas – z racji dużej dynamiki rozwoju – jedna z najważniejszych pozycji w budżecie. Jeśli mieszkańcy chcą utrzymać „prestiżowy” warszawski meldunek, wówczas mówię im: nie musicie się u nas meldować, ale rozliczcie chociaż swój PIT. To z tego źródła dochodów realizujemy inwestycje – podkreśla Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew.
Strona samorządowa Komisji Wspólnej wystawiła negatywną opinię projektowi nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zmieniającemu zasady opodatkowania terenów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa.
W latach 60. XX wieku Szczecin zasłynął z produkcji konserwy, który stała się kultowym przysmakiem. Paprykarz – bo o nim mowa – był niczym innym jak pomysłem na zagospodarowanie odpadków rybnych. Dzisiaj znowu Szczecin jest na językach, gdyż w szczecińskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Autocomp Management Sp. z o.o. powstają ekoinnowacje – automaty do segregowania i kompaktowania odpadów jakimi są opakowania po napojach, określane powszechnie mianem butelkomaty lub recyklomaty. Automaty te pod nazwą recomaty są wdrażane na rynek polski przez szczecińską firmę R3 Polska Sp. z o. o., która dopełnia system o elementy motywujący – aplikację lojalnościową Recomaty.
Podstawowym założeniem urban labów jest wymiana wiedzy i doświadczeń różnych grup, a przede wszystkim wspólne poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania stojące przed miastami. To identyfikowanie potrzeb i problemów, a następnie poszukiwanie innowacyjnych sposobów ich rozwiązywania w otwartej formule dialogu i współpracy.
Program „Moje ciepło”, który przewiduje udzielanie dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym, otrzyma finansowanie w ramach II transzy środków z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Wsparcie zostanie skierowane także na 5 innych programów zgłoszonych przez NFOŚiGW.
Ewaluacji poprzedzającej przygotowanie gminnej strategii rozwoju gminy poświęca się mało uwagi. Tymczasem jest ona ważną częścią procesu jej budowy. Jeśli do tej pory w ogóle była przeprowadzana, robiono to najczęściej w ostatnim etapie prac. Lepiej zadbać o nią znacznie wcześniej.
18 października 2021 r. minister pracy opublikował projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, wdrażającej Dyrektywę 2019/1937 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Co to oznacza dla samorządów? Przede wszystkim konieczność zmierzenia się z kolejnymi wyzwaniami prawnymi, organizacyjnymi i logistycznymi.
Od wyborów samorządowych minął już długi czas, a nadal wójtowie lub rady gmin otrzymują skargi, że radny nie mieszka na terenie gminy. Pytania, co robić w takim przypadku, trafiają również do redakcji „Wspólnoty”.
– Chciałbym pokazać innowacyjnych włodarzy, wdrażających nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Nie tylko tych zarządzających dużymi miastami, ale również władających małymi gminami i miasteczkami – zapowiada Sebastian Grabowski, autor wideobloga „Miasto Miasto” o technologiach smart w samorządzie.
Kolejne miasta dołączają do akcji zapoczątkowanej przez Goleniów, mającej na celu naniesienie lokalizacji defibrylatorów na mapy Google.
Podwarszawskie miasto chce wyremontować cztery drogi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Uniejów w woj. łódzkim kojarzy się z termami. Miasto oferuje jednak znacznie więcej. Jest gotycki kościół, zamek. Od niedawna funkcjonuje tu też wyremontowany plac targowy, z ciekawie rozwiązanym zadaszeniem w postaci rozkładanych markiz. Stare wiaty handlowe po przebudowie służą zaś mieszkańcom okolicznych sołectw jako miejsca odpoczynku.
Przygotowania do budowy nowego szpitala w Gliwicach zmierzają do finału. Powstanie obiekt na miarę XXI wieku, w którym stworzone zostaną komfortowe warunki leczenia pacjentów.
Właśnie minął rok od wejścia w życie noweli z 15 lipca 2020 r. ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i innych ustaw. Nowela wzbogaciła ustawę o samorządzie gminnym, m.in. o nowe przepisy dotyczące zasad opracowania strategii rozwoju gminy.