Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 23/1341 - listopada 20, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Gdzie jest kotek?

Ósmego listopada tego roku skończyła się gra pozorów i nawet ci, których serca łamały się na widok biednych emigrantów koczujących przy granicy, musieli zobaczyć nagą prawdę. Tak zwani migranci dotarli do polskiej granicy, aby świadomie i w porozumieniu z wrogim państwem wziąć udział w inwazji na nasz kraj.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Satelitarne wsparcie kontroli podatku od nieruchomości

SatRevolution S.A. zrealizowała dla gminy Wrocław projekt wspierający kontrole powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. Głównym jego celem było opracowanie raportów dla tych nieruchomości, które powinny zostać uwzględnione do kontroli podatkowej w pierwszej kolejności, a co za tym idzie, ułatwienie i przyspieszenie pracy urzędników oraz, w konsekwencji, zwiększenie dochodów budżetu miasta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kiedy przyjedzie

Dynamiczne rozkłady jazdy komunikacji zbiorowej działają już w wielu miastach, nie tylko tych największych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sylwester mniej huczny

Coraz więcej samorządów rezygnuje z pokazu sztucznych ogni podczas imprez sylwestrowych. W niektórych miastach – podobnie jak przed rokiem – z powodów epidemicznych miejskiego sylwestra nie będzie wcale.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marek Szczepański*

Finansowe wyzwania Zielonej Transformacji

Z tej drogi nie ma odwrotu. Średniookresowe prognozy gospodarcze przewidują, że tylko do 2030 roku nasze inwestycje proekologiczne będą stanowić ponad 20 proc. nakładów inwestycyjnych ogółem, czyli równowartość 5 proc. polskiego PKB.

Zaloguj się i czytaj więcej

Grzegorz Pochopień

Reformatorzy oświaty – do tablicy!

W zapowiedziach reformy oświatowej przygotowywanej przez MEiN jest kilka istotnych znaków zapytania. Przedstawiamy najważniejsze.

Zaloguj się i czytaj więcej

Program Inwestycji Strategicznych – Związek Miast Polskich interweniuje

Prezes ZMP zwrócił się do wiceministra Pawła Szefernakera z prośbą o ponowne rozpatrzenie wniosków Inowrocławia, Jeleniej Góry, Nowego Sącza, Świdnicy, Świnoujścia, Wałbrzycha, Chełma i Rybnika.

Zaloguj się i czytaj więcej

Klaster technologii kosmicznych na Podkarpaciu

Porozumienie powołujące Klaster Technologii Kosmicznych podpisały organizacje Podkarpackiej Doliny Lotniczej podczas Kongresu 590 zorganizowanego w Jasionce pod Rzeszowem. To nie przypadek: krajowa inteligentna specjalizacja województwa podkarpackiego to lotnictwo i kosmonautyka.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Liczba mieszkańców rośnie, chciałbym, żeby szedł za tym PIT

Nawet jeśli zmiany prawne doprowadziłyby do obniżenia wpływów z PIT, nadal będzie to dla nas – z racji dużej dynamiki rozwoju – jedna z najważniejszych pozycji w budżecie. Jeśli mieszkańcy chcą utrzymać „prestiżowy” warszawski meldunek, wówczas mówię im: nie musicie się u nas meldować, ale rozliczcie chociaż swój PIT. To z tego źródła dochodów realizujemy inwestycje – podkreśla Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew.

Zaloguj się i czytaj więcej

Przywileje dla kolei kosztem gmin

Strona samorządowa Komisji Wspólnej wystawiła negatywną opinię projektowi nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zmieniającemu zasady opodatkowania terenów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Wzorowa segregacja po szczecińsku

W latach 60. XX wieku Szczecin zasłynął z produkcji konserwy, który stała się kultowym przysmakiem. Paprykarz – bo o nim mowa – był niczym innym jak pomysłem na zagospodarowanie odpadków rybnych. Dzisiaj znowu Szczecin jest na językach, gdyż w szczecińskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Autocomp Management Sp. z o.o. powstają ekoinnowacje – automaty do segregowania i kompaktowania odpadów jakimi są opakowania po napojach, określane powszechnie mianem butelkomaty lub recyklomaty. Automaty te pod nazwą recomaty są wdrażane na rynek polski przez szczecińską firmę R3 Polska Sp. z o. o., która dopełnia system o elementy motywujący – aplikację lojalnościową Recomaty.

Zaloguj się i czytaj więcej

UrbanLab – innowacyjna forma współpracy, odpowiadająca na wyzwania stojące przed polskimi miastami

Podstawowym założeniem urban labów jest wymiana wiedzy i doświadczeń różnych grup, a przede wszystkim wspólne poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania stojące przed miastami. To identyfikowanie potrzeb i problemów, a następnie poszukiwanie innowacyjnych sposobów ich rozwiązywania w otwartej formule dialogu i współpracy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Będą dopłaty do pomp ciepła oraz dotacje dla przedsiębiorstw ciepłowniczych

Program „Moje ciepło”, który przewiduje udzielanie dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym, otrzyma finansowanie w ramach II transzy środków z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Wsparcie zostanie skierowane także na 5 innych programów zgłoszonych przez NFOŚiGW.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr hab. Andrzej Sztando*

Najpierw ewaluacja, potem strategia rozwoju

Ewaluacji poprzedzającej przygotowanie gminnej strategii rozwoju gminy poświęca się mało uwagi. Tymczasem jest ona ważną częścią procesu jej budowy. Jeśli do tej pory w ogóle była przeprowadzana, robiono to najczęściej w ostatnim etapie prac. Lepiej zadbać o nią znacznie wcześniej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Nazdrowicz*

Sygnaliści w projekcie ustawy

18 października 2021 r. minister pracy opublikował projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, wdrażającej Dyrektywę 2019/1937 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Co to oznacza dla samorządów? Przede wszystkim konieczność zmierzenia się z kolejnymi wyzwaniami prawnymi, organizacyjnymi i logistycznymi.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Marcin Adamczyk*

Weryfikacja miejsca zamieszkania radnego

Od wyborów samorządowych minął już długi czas, a nadal wójtowie lub rady gmin otrzymują skargi, że radny nie mieszka na terenie gminy. Pytania, co robić w takim przypadku, trafiają również do redakcji „Wspólnoty”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Inteligentne miasto: od mody do strategii

– Chciałbym pokazać innowacyjnych włodarzy, wdrażających nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Nie tylko tych zarządzających dużymi miastami, ale również władających małymi gminami i miasteczkami – zapowiada Sebastian Grabowski, autor wideobloga „Miasto Miasto” o technologiach smart w samorządzie.

Zaloguj się i czytaj więcej

AED – skrót, który może uratować życie

Kolejne miasta dołączają do akcji zapoczątkowanej przez Goleniów, mającej na celu naniesienie lokalizacji defibrylatorów na mapy Google.

Zaloguj się i czytaj więcej

Drogowy czteropak w Markach

Podwarszawskie miasto chce wyremontować cztery drogi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

„Rozkładane” targowisko w Uniejowie

Uniejów w woj. łódzkim kojarzy się z termami. Miasto oferuje jednak znacznie więcej. Jest gotycki kościół, zamek. Od niedawna funkcjonuje tu też wyremontowany plac targowy, z ciekawie rozwiązanym zadaszeniem w postaci rozkładanych markiz. Stare wiaty handlowe po przebudowie służą zaś mieszkańcom okolicznych sołectw jako miejsca odpoczynku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gliwice zbudują supernowoczesny szpital miejski

Przygotowania do budowy nowego szpitala w Gliwicach zmierzają do finału. Powstanie obiekt na miarę XXI wieku, w którym stworzone zostaną komfortowe warunki leczenia pacjentów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Odkurzamy strategie rozwoju

Właśnie minął rok od wejścia w życie noweli z 15 lipca 2020 r. ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i innych ustaw. Nowela wzbogaciła ustawę o samorządzie gminnym, m.in. o nowe przepisy dotyczące zasad opracowania strategii rozwoju gminy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane