Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 21/1339 - października 23, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Papugi narodów

Podczas niedawnej konferencji zorganizowanej z inicjatywy prezydentów Jacka Karnowskiego z Sopotu i Jacka Jaśkowiaka z Poznania przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Centrum Myśli Strategicznej odbyło się uroczyste podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wirus nie śpi

Nieprędko odtrąbione zostanie zwycięstwo nad COVID-19, tymczasem jesienią zaczął się sezon grypowy. Część gmin zapewnia bezpłatne szczepienia dla wybranych grup, w tym seniorów.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Unijne dofinansowanie na realizację ustawowych obowiązków zapewnienia cyberbezpieczeństwa – od czego zacząć?

Nowy program unijny to szansa na lepszą realizację zadań wynikających z ustaw dotyczących szeroko rozumianej cyfryzacji. Dla niejednego samorządu to możliwość nadrobienia obowiązków nałożonych przez przepisy prawa i zabezpieczenie odpowiedzialności kierownictwa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Żółty, jesienny liść, potrzebny także w mieście

Rozkładające się jesienne liście dostarczają glebie składników organicznych, utrzymują wilgotność podłoża, chronią korzenie przed przemarzaniem. Stanowią schronienie i spichlerz dla parkowej fauny. Coraz więcej miast ogranicza grabienie i wyznacza miejsca, w których liście pozostają na zimę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jan Olbrycht: Od rządu dostajemy jedynie chwytliwe hasła i slogany

Unia Europejska, reagując na kryzys pandemiczny, utworzyła Fundusz Odbudowy, który wspiera państwa członkowskie. Polska staje przed szansą pozyskania ogromnych środków. Szczególnie istotny jest Krajowy Plan Odbudowy (KPO), z którego możemy pozyskać blisko 60 mld euro – mówi europoseł Jan Olbrycht (PO).

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

#wObronieMieszkańców

Hasło #wObronieMieszkańców towarzyszyło samorządowcom manifestującym swój sprzeciw wobec prób ograniczania ich kompetencji i wolności. Przyjęli apel środowiska „W obronie społeczności lokalnych i regionalnych” i przekazali wicemarszałkom Sejmu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Sezon grzewczy. Czy odczujemy „Czyste powietrze”?

Najnowsze dane z rządowego programu pokazują, w których gminach wymiana pieców idzie relatywnie dobrze, a w których nie postępuje wcale.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Stan wyjątkowy uspokoił sytuację na naszym terenie

Na granicy nie ma już gorszących happeningów, które kompromitowały nas jako państwo. Mieszkańcy zderzani z niecodzienną i groźną dla siebie i dla całego państwa sytuacją oczekiwali od władz zdecydowanych działań. My, Polacy, w trudnych chwilach zagrożenia zewnętrznego zawsze okazywaliśmy zgodę i narodowy konsensus przeciwko agresorowi, chcemy, aby tym razem też tak było – mówi Piotr Rećko, starosta sokólski.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Jak skutecznie pozyskać finansowanie na projekt komunalny?

Samorząd lub spółka komunalna, przystępując do pozyskania finansowania dłużnego, musi podjąć szereg decyzji co do oczekiwanych warunków finansowania i odpowiednio przygotować sam proces.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bogusław Kośmider*

Żeby wydać trzeba najpierw zarobić

Mimo pandemii COVID-19 Kraków zamknął ubiegły rok kolejnym znaczącym wzrostem liczby podatników. Bezwzględnie przybyło w 2020 roku (w porównaniu do 2019) aż 9114 nowych podatników, a uwzględniając zgony – aż 24940.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Żywioły namieszały w ubezpieczanych JST

Zmiany klimatyczne coraz częściej i mocniej dają o sobie znać. Każdy z nas odczuwa tego skutki, w tym samorządowcy, którzy dbają o mienie publiczne i bezpieczeństwo mieszkańców. Rolą brokera jest pomóc w tym zadaniu. Nie mamy jednak dobrych informacji o cenach ochrony – taniej już było i obecnie coraz rozważniej trzeba podchodzić do zakupu ubezpieczeń. Dlatego podpowiadam, na co zwracać uwagę!

Zaloguj się i czytaj więcej

Zabrze: centrum innowacji dla zdrowia

Otwarte właśnie Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia to wspólny projekt Politechniki Śląskiej, miasta Zabrze oraz firmy Philips, jedna z kluczowych i najważniejszych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Najbardziej zielone miasta

Wręczono nagrody w 8. edycji konkursu Eco-Miasto, którego celem jest promocja najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była Zielona Odbudowa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Toruń zbuduje inteligentne parkingi

Władze miasta podpisały z firmą Sprint SA umowę na zaprojektowanie, wykonanie i obsługę systemu informacji o wolnych miejscach parkingowych w centrum Torunia. Ma on zostać uruchomiony do lipca 2022 r.

Zaloguj się i czytaj więcej

Młodzież a doświadczenie pandemii – Gdynia poszukuje i wdraża długofalowe rozwiązania mające wesprzeć młodych mieszkańców i zwrócić uwagę na wagę problemu

Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają kryzysów zdrowia psychicznego, a sytuacja związana z pandemią koronawirusa znacznie uwidoczniła ten problem. Jednocześnie doświadczenie pandemii znacząco ograniczyło młodym ludziom możliwość wpływu i działania. Aby zapobiegać konsekwencjom tych zjawisk, gdyński samorząd opracowuje i wdraża nowatorskie rozwiązania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Jak ustanowić pomnik przyrody

Jedną z prawnych form ochrony przyrody, jaką mogą ustanowić władze samorządowe, są pomniki przyrody. Kiedy można nadać obiektowi przyrodniczemu taki status i jakie są konsekwencje takiego rozstrzygnięcia?

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Zastrzeżyński*, Jarosław Rokicki**

Rola instytucji centralnego zamawiającego w budowaniu efektywności zamówień publicznych

W warunkach pandemii i konieczności poszukiwania oszczędności zamówienia publiczne mogą być skutecznym instrumentem optymalizacji finansów publicznych. Prezentujemy niedoceniane dotychczas spojrzenie na zamówienia publiczne z perspektywy zamawiającego centralnego, który zespala potrzeby zakupowe innych podmiotów zamawiających.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowa kampania wizerunkowa Szczecina

To efekt pracy zespołu ekspertów ds. wyjścia z lockdownu, który zarekomendował podjęcie działań promocyjnych o ogólnopolskim zasięgu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Komunikacja w Poznaniu jedną z najtańszych

Poznań oferuje pasażerom jedyną w Polsce ofertę opłacania przejazdów w taryfie przystankowej, która jest korzystniejsza i bardziej elastyczna od tradycyjnych czasowych biletów jednorazowych.

Zaloguj się i czytaj więcej

O przyszłości w Strefie Kultury

Jeśli zsumować czas dyskusji z jedenastu równoległych konferencji tematycznych zorganizowanych podczas XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach, okazałoby się, że w czasie dwóch dni zmieściło się ponad 60 godzin paneli, debat i wykładów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Jabłka z siemiatyckiego Manhattanu

W ramach szerokiego programu rewitalizacji siemiatyccy samorządowcy postanowili przebudować również targowisko, zwane przez mieszkańców Manhattanem. Oprócz nowych pawilonów handlowych znalazło się miejsce dla sektora pozarządowego, dzięki czemu organizacje będą mogły tutaj prowadzić swoje działania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Wojciechowski*

Cyfryzacja usług realizowanych przez gminy z zakresu zadań zleconych

Postęp informatyczny w administracji publicznej jest coraz większy. Efektem nie jest tylko zwiększanie ilości urządzeń informatycznych, lecz również wprowadzania rozwiązań, które mają usprawnić załatwianie spraw. Sejm uchwalił ustawę, dzięki której funkcjonowanie usług sieciowych – np. pozyskiwanie danych z rejestru PESEL czy dowodów osobistych – będzie bardziej powszechne. Analizujemy, jak nowe przepisy wpłyną na codzienną pracę urzędników.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane