Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 19/1337 - września 25, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Inflacja inicjatyw

Choć dopadła nas właśnie drożyzna na rynku żywności w Polsce i na świecie wywołana przez helikoptery gotówki zrzuconej przez rządy dla ratowania gospodarki zamykanej z powodu pandemii, ja mam dwa słowa o innej inflacji, o inflacji inicjatyw samorządowych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zero znaczy sukces

„Wizja zero” to polityka, której celem jest wyeliminowanie z miejskich ulic śmiertelnych wypadków komunikacyjnych. Najwcześniej tą drogą poszło Jaworzno, ale próbują też inni.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piątka mieszkaniowa

Ciechanów, Płońsk, Pułtusk, Sierpc i Glinojeck podpisały porozumienie o współpracy przy inwestycjach mieszkaniowych na północnym Mazowszu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Gotowi, ale nie na wszystko

Założeniem unijnego programu „Fit for 55” jest przywrócenie zdolności przyrody do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Cel szczytny, jednak trzeba pamiętać, że UE odpowiada dziś jedynie za 8 procent światowej emisji CO2.

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Liżewski*

Samorządy w pakiecie „Fit for 55”

Zaproponowany w lipcu przez Komisję Europejską pakiet wniosków ustawodawczych „Fit for 55”, ustanawiający ramy dla unijnego prawodawstwa w zakresie klimatu, bez wątpienia w najbliższych latach wywrze istotny wpływ na polityki krajowe i regionalne państw członkowskich w całej Unii. Nie bez powodu planowane zmiany przez wielu komentatorów określane są jako jedną z największych i najbardziej kosztownych rewolucji w historii UE.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Zabezpieczenie informacji niejawnych a odpowiedzialność kierownictwa

Przejęcie informacji niejawnych przez osoby postronne rodzi poważne konsekwencje: negatywny rozgłos medialny, odpowiedzialność finansową, odpowiedzialność karną. Dlatego warto wiedzieć, jak właściwie chronić te dane.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Pieniądze udało się odzyskać, choć prawo nam nie sprzyjało

To był piątek, kiedy my i 34 inne samorządy z Podkarpacia dowiedzieliśmy się o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Weekend i kolejne dni mogę nazwać najgorszymi w moim życiu. Stres był ogromny –wspomina Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Współpraca międzysektorowa kluczem do zielonej transformacji w Polsce

Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest budowanie silnych i prężnych miast, które potrafią radzić sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami. Nie tylko dlatego, że stoją zwykle na pierwszej linii frontu, ale także dlatego, że to właśnie w miastach możliwe jest tworzenie platform współpracy międzysektorowej na rzecz danej społeczności.

Zaloguj się i czytaj więcej

Komisja Wspólna miażdży rządowe projekty reform

Zmiany podatkowe samorządowcy podsumowują słowami: ustawa nie szanuje konstytucyjnej zasady o adekwatnym do zadań zasilaniu finansowym. Zmiany w prawie oświatowym określają jako zamach na JST jako partnera odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie szkół.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marcin Pocheć, prezes zarządu

Nie plany, a realizacje

ZEC Starachowice jest w trakcie realizacji modernizacji systemu ciepłowniczego wraz z dwiema ciepłowniami w południowej oraz północnej części miasta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdynia adaptuje technologie obywatelskie dla partycypacji

Rosnące potrzeby, chęci mieszkańców i mieszkanek dotyczące współzarządzania miastem, a także coraz bardziej powszechny dostęp do internetu, tworzą duży potencjał do rozwoju dialogu społecznego. To potencjał, który samorządy powinny wykorzystać. Takie pionierskie w Polsce, choć znane w innych częściach Europy, narzędzie e-partycypacji wdrożono właśnie w Gdyni – Gdyńska Platforma Dialogu, www.konsultujemy.gdynia.pl. Dzięki niej mieszkanki i mieszkańcy mogą już brać udział w procesach konsultacyjnych także online.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdańsk: elektryczne mikrobusy

Po raz pierwszy do przewozu osób niepełnosprawnych wykorzystane zostaną w Gdańsku pojazdy elektryczne. Można je ładować ze zwykłego gniazdka. Na jednym ładowaniu są w stanie przejechać do 150 kilometrów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gorzów Wlkp.: 23 MAN-y zamiast leciwych solarisów

Dwunastometrowe pojazdy, które przyjechały z fabryki w Starachowicach, wyposażone są w najnowocześniejsze elementy bezpieczeństwa, a na pokładzie mają nawet defibrylatory.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dawid Czesyk*

Regionalne izby obrachunkowe. Propozycje zmian w prawie samorządowym

W sprawozdaniu z działalności regionalnych izb obrachunkowych za 2020 rok Krajowa Rada RIO opracowała kilkanaście propozycji zmian legislacyjnych, które mogą zostać wykorzystane przez organy z inicjatywą ustawodawczą. Przedstawiamy propozycje zmian przepisów, których zastosowanie może wzbudzić kontrowersje.

Zaloguj się i czytaj więcej

Elżbieta Solska-Kuchciak*

Robotyzacja pracy urzędnika

Urzędy borykają się z problemem braku pracowników. Niedostatek kandydatów wynika przede wszystkim z kiepskich płac oraz coraz wyższych wymagań. Sytuacji nie poprawia niskie bezrobocie. Czy warto więc pomyśleć o robotyzacji urzędu? Przedstawiamy, jak wprowadzić ją w sześciu krokach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dagmara Kafar

Małe domy mieszkalne. Bez formalności, ale ze szkodą dla ładu przestrzennego

Rząd 8 września skierował do Sejmu projekt zmian prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, których uchwalenie ma zapewnić proste rozwiązania prawne umożliwiające budowę domów jednorodzinnych w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych. Ostatecznym celem ma być znacząca poprawa dostępności mieszkań w Polsce. Projekt, który trafił do Sejmu znacząco różni się od tego, który opisywaliśmy w sierpniu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Bartosz Klimas

Każda dekada ma swoje wyzwania

W czasie pandemii zdobyliśmy umiejętności zdalnego działania, które zostaną z nami jako elementy wspierające codzienną działalność. Nauczyliśmy się płynnie poruszać pomiędzy światem realnym i wirtualnym – mówi Witold Magryś, dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zielony rynek w Ropczycach

11 września przy ul. Świętej Barbary w Ropczycach otwarto przebudowane targowisko. Rolnicy mogą tu oferować warzywa i owoce, dzięki czemu „bazar rzeczy różnych” zmienił się w prawdziwy targ warzywny, oferujący świeże i zdrowe produkty od lokalnych producentów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Największe spotkanie samorządowców w Polsce

Finanse i inwestycje, nowa perspektywa unijna, ochrona środowiska, budowa nowoczesnego samorządu i wiele innych problemów poruszanych będzie 6–7 października 2021 r. podczas XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Szkoła marzeń w Przybysławicach

Budowa ruszyła w maju 2019 r., pochłonęła ponad 40 mln zł, większość kosztów pokryła gmina Zielonki ze swojego budżetu. W pięknej szkole w Przybysławicach zorganizowano w tym roku Małopolską Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego 2021/2022.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ogólnopolska Koalicja Samorządowa

Równowaga między państwem a samorządem jest kluczem do dobrych rządów. Nie służy im konfrontacyjne nastawienie władzy centralnej. Dlatego zamiast toczyć spory, niezależni samorządowcy wychodzą z konkretnymi propozycjami reform.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Dyka*

Wodne plany na przyszłość

W procesie planowania lub realizacji przedsięwzięć oraz prowadzenia polityki przestrzennej samorządy gminne muszą uwzględniać treść wielu dokumentów zewnętrznych, w tym polityk, strategii i innych opracowań o nadrzędnym charakterze. Znaczna część dotyczy różnych aspektów korzystania ze środowiska i jego ochrony. Wszystkie wymagają analizy i uwzględnienia, jednak trwające ostatnimi laty okresy suszy przeplatane nawalnymi opadami, podtopieniami i powodziami sprawiają, że na szczególną uwagę zasługują sprawy związane z gospodarką wodną.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Ustawa śmieciowa do kosza

Właśnie mija dziesięć lat od uchwalenia nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Pamiętam, jak wielkie nadzieje wiązano z nowymi przepisami.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane