Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 16/1334 - sierpnia 14, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

O wynagradzaniu polityków lokalnych

Samorządowcy, podobnie jak pozostali pracownicy, powinni zarabiać stosownie do społecznej wartości ich pracy. Jednak w tym przypadku wycena wartości jest trudna, bo jest to zawód pozbawiony realnej konkurencji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dane coraz szerzej otwarte

Pod koniec lipca Sejm uchwalił ustawę o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Jej głównym celem jest zwiększenie dostępności zbiorów danych tak, aby można było z nich korzystać przy okazji prowadzenia analiz, badań czy też modelowania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Lato w mieście

Półkolonie nie muszą być gorsze niż „pełne” kolonie. O popularności takiej formy spędzania wakacji świadczy frekwencja podczas kolejnych turnusów organizowanych przez miejskie jednostki. Trzeba się szybko decydować, bo później trudno o wolne miejsce.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Czyj ład, czyja strata

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy podatkowej, stanowiącej element tzw. Polskiego Ładu. Dla budżetów JST proponowane przepisy oznaczają straty w wysokości 13–15 mld zł rocznie. Pakiet podatkowy trafił do konsultacji społecznych.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Standardy usług brokerskich świadczonych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego

Dzisiaj nie trzeba już wyjaśniać kim jest broker ubezpieczeniowy, szczególnie przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego. Więcej trudności może przysparzać prawidłowe zdefiniowanie roli brokera i standardu świadczonych usług – głównie z uwagi na różny zakres oferowanego samorządom serwisu brokerskiego. Ten zaś uzależniony jest od wielkości firmy brokerskiej, jej doświadczenia, kompetencji pracowników i innowacyjności.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Straty dla samorządowych budżetów będą porażające

Konsekwencje finansowe flagowego rządowego programu Polski Ład analizuje Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala, wiceprezes Unii Miasteczek Polskich, członek KWRiST reprezentujący stronę samorządową.

Zaloguj się i czytaj więcej

Roman Lorens*

Kurator dostanie wręcz niepodzielną władzę nad szkołą

Zyska kluczowy wpływ na powoływanie dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, a jeśli dyrektor wejdzie z nim w konflikt, będzie mógł go w każdej chwili odwołać. Kurator roztoczy też nadzór nad rodzicami, ponieważ będą mogli wybrać zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci jedynie z puli przez niego zaakceptowanej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Targowisko w Brwinowie integruje mieszkańców

– Chcielibyśmy, żeby targowisko za kilka lat było jedną z wizytówek naszego miasta – podkreślał burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński podczas konsultacji z kupcami w połowie 2017 roku. To życzenie się spełniło.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mobilny Wirtualny Teatr Historii

Biuro Programu „Niepodległa” zorganizowała niezwykłe mobilne centrum edukacyjne –Multimedialna wystawa prezentująca historię II RP wyrusza w trasę wokół Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sylwia Zawartka*

Dokumentacja pracownicza pracowników samorządowych

Dlaczego dokumentacja pracownicza akt osobowych musi być rozdzielona od dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy? Jak długo po ustaniu zatrudnienia pracodawca ma obowiązek ją przechowywać? Czy część dokumentacji można prowadzić w formie papierowej, a część w cyfrowej? Przypominamy najważniejsze zasady.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Dokąd nas zaprowadzi cyfryzacja?

Naukowcy wzięli się za analizowanie, co stanie się z rynkiem pracy – także w sektorze administracji publicznej – w następnych dekadach naszego wieku. Jestem po lekturze ciekawego raportu „Cyfryzacja a rynek pracy” przygotowanego przez Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane