Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Samorządowcy, podobnie jak pozostali pracownicy, powinni zarabiać stosownie do społecznej wartości ich pracy. Jednak w tym przypadku wycena wartości jest trudna, bo jest to zawód pozbawiony realnej konkurencji.
Pod koniec lipca Sejm uchwalił ustawę o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Jej głównym celem jest zwiększenie dostępności zbiorów danych tak, aby można było z nich korzystać przy okazji prowadzenia analiz, badań czy też modelowania.
Półkolonie nie muszą być gorsze niż „pełne” kolonie. O popularności takiej formy spędzania wakacji świadczy frekwencja podczas kolejnych turnusów organizowanych przez miejskie jednostki. Trzeba się szybko decydować, bo później trudno o wolne miejsce.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy podatkowej, stanowiącej element tzw. Polskiego Ładu. Dla budżetów JST proponowane przepisy oznaczają straty w wysokości 13–15 mld zł rocznie. Pakiet podatkowy trafił do konsultacji społecznych.
Dzisiaj nie trzeba już wyjaśniać kim jest broker ubezpieczeniowy, szczególnie przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego. Więcej trudności może przysparzać prawidłowe zdefiniowanie roli brokera i standardu świadczonych usług – głównie z uwagi na różny zakres oferowanego samorządom serwisu brokerskiego. Ten zaś uzależniony jest od wielkości firmy brokerskiej, jej doświadczenia, kompetencji pracowników i innowacyjności.
Konsekwencje finansowe flagowego rządowego programu Polski Ład analizuje Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala, wiceprezes Unii Miasteczek Polskich, członek KWRiST reprezentujący stronę samorządową.
Zyska kluczowy wpływ na powoływanie dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, a jeśli dyrektor wejdzie z nim w konflikt, będzie mógł go w każdej chwili odwołać. Kurator roztoczy też nadzór nad rodzicami, ponieważ będą mogli wybrać zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci jedynie z puli przez niego zaakceptowanej.
– Chcielibyśmy, żeby targowisko za kilka lat było jedną z wizytówek naszego miasta – podkreślał burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński podczas konsultacji z kupcami w połowie 2017 roku. To życzenie się spełniło.
Biuro Programu „Niepodległa” zorganizowała niezwykłe mobilne centrum edukacyjne –Multimedialna wystawa prezentująca historię II RP wyrusza w trasę wokół Polski.
Dlaczego dokumentacja pracownicza akt osobowych musi być rozdzielona od dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy? Jak długo po ustaniu zatrudnienia pracodawca ma obowiązek ją przechowywać? Czy część dokumentacji można prowadzić w formie papierowej, a część w cyfrowej? Przypominamy najważniejsze zasady.
Naukowcy wzięli się za analizowanie, co stanie się z rynkiem pracy – także w sektorze administracji publicznej – w następnych dekadach naszego wieku. Jestem po lekturze ciekawego raportu „Cyfryzacja a rynek pracy” przygotowanego przez Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.