Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 11/1329 - czerwca 5, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Program rozwoju czy program wyborczy?

Wiadomo, że ogłoszony przez rząd i liderów politycznych program Polski Ład będzie miał negatywne konsekwencje dla dochodów samorządów, nie wiadomo natomiast, jak znaczne będą to ubytki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Iwona Gieruszczak*

Cyfryzacja procesów HR w samorządzie, czyli jak efektywnie zarządzać sprawami kadrowymi w administracji publicznej?

Rozwój technologii i systemów informatycznych stwarza nowe możliwości zarządzania i udoskonalania procesów jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z kluczowych obszarów podlegających cyfryzacji jest zarządzanie zasobami ludzkimi (HR). Specyfika pracy administracji publicznej wymaga sprawnego zarządzania kadrą pracowniczą w skali miasta czy gminy, co wymusza wdrażanie skutecznych rozwiązań technologicznych. Jakie zatem są potrzeby samorządów w obszarze procesów HR i jak je zaadresować?

Zaloguj się i czytaj więcej

Na własnych śmieciach

W poprzednim numerze „Wspólnoty” pisaliśmy o zwycięstwie samorządu Zduńskiej Woli w batalii o utrzymanie własnej spółki do odbioru odpadów. Czy inne miasta pójdą tym tropem?

Zaloguj się i czytaj więcej

Nie będzie nas...

Samorządy zachęcają mieszkańców do pomocy w powiększaniu drzewostanu. Tworzą banki sadzonek albo uruchamiają aplikacje umożliwiające wskazanie miejsca, gdzie przydałby się na przykład nowy dąb.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Wzmocnijmy naukę finansów, ekonomii i przedsiębiorczości w szkołach

Z okazji 5-lecia Programu „Bankowcy dla Edukacji” – jednego z największych w Europie programów pozaformalnej edukacji finansowej, rozmawiamy z prezesem Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemarem Zbytkiem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Próba ognia

Projekt nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, przedstawiony przez MSWiA, wzbudził ogromne niezadowolenie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Zdecydowaną większość zapisów zaopiniowano negatywnie. Zdaniem ZOSP, rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz organizacji i zakresu działania OSP zagrażają bezpieczeństwu państwa i rujnują dobrze funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Programy FIRST® LEGO® League jako odpowieź na dynamikę współczesnego świata

Wielkie miasto, wielkie szkoły, mnóstwo dzieci i brak pracowników na rynku pracy. Z taką sytuacją w latach 90 mierzyło się mnóstwo pracodawców w USA. Zastanawiali się oni, co może spowodować, że na rynku pracy pojawią się ludzie, których będą chcieli zatrudnić. Mało tego, o których będą walczyć. I takich absolwentów chciały dostarczać szkoły i samorządy. Pytanie: jak?

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Stawiamy na przemysł

Tworzymy dobre warunki do życia, oferujemy edukację na wysokim poziomie, ciekawą ofertę kulturalną i sportową, a przede wszystkim dobrą perspektywę do pracy i życia w zielonym, kompaktowym mieście – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskigo Jarosław Górczyński.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tadeusz Kołacz

Uczniowie wrócili do szkoły

Polska należy do grupy krajów w Europie, które najdłużej odsunęły młodzież od nauki stacjonarnej. Uczniowie, ich rodziny i nauczyciele są zmęczeni, wypaleni. Ocena tego stanu przynosi smutne konstatacje. Trudny czas pogłębił różnice w dostępie do edukacji i przyswajaniu treści dydaktycznych między dziećmi z rodzin zamożnych i uboższych, dziećmi rodziców lepiej i gorzej wykształconych, mieszkańcami dużych miast a prowincją.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Karta Nauczyciela wymaga gruntownego przepracowania

W jakim kierunku powinny pójść zmiany Karty, aby odpowiadała współczesnym oczekiwaniom? Czy samorządy powinny mieć wpływ na podstawy programowe w szkołach? Rozmawiamy z Mariuszem Banachem, wiceprezydentem Lublina ds. oświaty i wychowania.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Inwestuj z KSSE

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Jej osiągnięciem jest pozyskanie inwestorów, którzy stworzyli niemal sto tysięcy miejsc pracy. KSSE obejmuje tereny inwestycyjne położone w województwie śląskim i części województwa opolskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Polski Ład – czekamy na konkrety

Organizacje samorządowe zgłaszają wątpliwości wobec prezentacji rządowego programu Polski Ład. Związek Miast Polskich pisze, że program burzy budowany od 30 sprawiedliwy, demokratyczny ład.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Jaśniejsze Życie, Lepszy Świat 2025

Rozmowa z Maciejem Jeziorskim, Dyrektorem Sektora Publicznego na region Europy Środkowo-Wschodniej w Signify (poprzednio Philips Lighting), światowym liderze branży oświetleniowej

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Jak samorządy realizują budżety obywatelskie

Ustawowa podstawa do prowadzenia budżetów obywatelskich funkcjonuje od przeszło 3 lat i na stałe wrosła się w samorządową rzeczywistość. Daje pewną swobodę w ustalaniu zasad realizacji budżetów, dlatego władze lokalne przyjmują bardzo różne rozwiązania w tym zakresie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ciepłownictwo w obliczu modernizacji

Modernizacja ciepłownictwa należy do grona najkosztowniejszych zadań, z jakimi muszą w najbliższych latach uporać się samorządy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Lublin – europejskie miasto na wschodzie Polski

Ponad 700 lat historii, bogata oferta kulturalna i festiwalowa, miejsce dużych inwestycji infrastrukturalnych. Lublin od lat jest jednym z liderów pod względem wykorzystania środków europejskich wśród polskich miast i ważnym ośrodkiem współpracy międzynarodowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jerozolimskie wąskie i pełne drzew?

Główna oś centrum Warszawy zmieni się. Wzdłuż jezdni pojawią się drzewa, ścieżki rowerowe oraz szerokie chodniki. Okazją do zmian jest przebudowa kolejowej linii średnicowej przez PKP. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego wyglądu arterii.

Zaloguj się i czytaj więcej

Leszek Świętalski dyrektorem Biura ZGW RP

Dotychczasowy sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich objął stanowisko po Pawle Tomczaku, który odszedł z kierownictwa związku.

Zaloguj się i czytaj więcej

11 mln zł na edukację o programie „Czyste powietrze”

Samorządowe jednostki organizacyjne mogą otrzymać dotację na projekty zwiększające świadomość ekologiczną oraz aktywizujące lokalne społeczności do udziału w programie „Czyste powietrze”.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Paweł Modrzyński*

Czy elastyczne formy organizacji pracy zmienią oblicze sektora samorządowego?

Ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów samorządowych i podległych im jednostek organizacyjnych wymusiły wdrożenie nowych rozwiązań organizacji pracy, ale pozwoliły też zweryfikować ich efektywność, funkcjonalność czy bezpieczeństwo. Doświadczenia zdobyte w obszarze pracy zdalnej są nie do przecenienia. W najbliższym okresie będzie można zweryfikować, ile samorządów i w jakim zakresie wdroży na stałe elastyczne formy zatrudniania. Czy są na to gotowe?

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Hulajnoga za szczepionkę

Ze szczepieniami mamy kłopot, bo spada tempo zapisów. W młodszych rocznikach wygląda to bardzo źle, dlatego rząd chce zachęcić sceptyków loterią z hulajnogami, hybrydowymi samochodami oraz milionem w złotówkach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane