Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 10/1328 - maja 22, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Jakość życia

Kiedy siostrzenica mojej żony opowiadała, jak się pracuje w centrum dystrybucyjnym Amazona w prowincjonalnym mieście w Pensylwanii, powiedziałem sobie: ech, to w końcu jest to część Pasa rdzy, jak w USA nazywa się poprzemysłowe stany, skąd produkcję przeniesiono do Chin i ludzie nie mając roboty muszą akceptować tak podłe warunki pracy i płacy. Czy można było nie przewidzieć, w chwili Amazon wchodził do Polski, jakie warunki zaproponuje polskim pracownikom?

Zaloguj się i czytaj więcej

„Zielone” znów w cenie

Zielone obligacje są dłużnym instrumentem finansowym, różniącym się od zwykłych obligacji celem, na jaki przeznaczane są środki pozyskane z ich emisji. Ich zadaniem jest bowiem finansowanie działań związanych z ochroną środowiska.

Zaloguj się i czytaj więcej

Uważaj kierowco, tu są jeże

Zwierzęta zamieszkują miasta, choć nie zawsze są w nich bezpieczne.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Szkoła i przedszkole 4.0 – tworzymy społeczność liderów współczesnej edukacji

Szybkość zmian, wielość informacji, pełna dyspozycyjność, perfekcjonizm, dostępność prawie 24 h na dobę, niezliczona ilość wiadomości – to tylko niektóre składowe rzeczywistości, w której funkcjonują dyrektorzy placówek oświatowych od dłuższego czasu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

RFIL, czyli premia za wierność

Badania potwierdzają opinie części samorządowców – środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozdzielono w dużej mierze według klucza politycznego.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

O bioodpadach od A do Z

Kwestia selektywnej zbiórki i zagospodarowania bioodpadów to dość skomplikowana materia, z którą przez lata nie radziły sobie ani krajowy, ani gminne systemy gospodarki odpadami. Organizowane przez Biorecykling – Stowarzyszenie na rzecz recyklingu bioodpadów bezpłatne, praktyczne szkolenia to doskonała okazja, aby przekonać się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Historyczne resentymenty blokują współpracę z miastami na Ukrainie

Moją decyzję o zawieszeniu współpracy z Tarnopolem poparło wielu mieszkańców Zamościa oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Media zachowały się dziwnie. Wprawdzie informacja przewinęła się przez wszystkie ważniejsze stacje i tytuły, ale nikt nie dzwonił. „Wspólnota” to pierwsze pismo, które na poważnie zainteresowało się tą sprawą – mówi Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Tworzenie aktów budżetowych w postaci strukturalnej XML. Elektroniczny nadzór prawny oraz ogłaszanie aktów w dziennikach urzędowych

Ręczne tworzenie uchwał budżetowych oraz sprawozdań z wykonania budżetu w postaci strukturalnej zawsze było trudne i pracochłonne. Korzystając z dostępnej w EAP Legislator funkcjonalności Wyspa – Arkusz oraz dodatku Finanse Publiczne uzyskujemy możliwość znacznej automatyzacji tego procesu, gwarantując przy tym jego bezbłędność.

Zaloguj się i czytaj więcej

Cyfryzacja urzędów postępuje nieśmiało

Rośnie zainteresowanie e-usługami udostępnianymi przez administrację publiczną, jednak część urzędów gmin nie informuje o nich, a mieszkańcy mają trudności w znajdowaniu ich na stronach internetowych – twierdzi NIK.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Świet(l)na oferta Epson dla samorządów i placówek kultury

Zarówno jednostki samorządowe, jak i np. domy kultury potrzebują dziś niezawodnych, wygodnych w obsłudze systemów do prezentacji treści oraz intuicyjnej komunikacji z mieszkańcami. Dodatkowo wiele z nich wymaga rozwiązań, które umożliwią elastyczne dostosowanie przekazu do zmieniających się zastosowań.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pomagamy samorządom unikać zagrożeń

Rozmowa z Anetą Zawistowską, członkiem zarządu TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych

Zaloguj się i czytaj więcej

Tramwaje dla Warszawy płyną z Korei

Testy skończone i zaliczone. Pierwsze dwa nowe tramwaje płyną do Polski. Z początkiem wakacji, gdy znajdą się w Warszawie, zaczną się dalsze testy homologacyjne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Samorządy mogą zredukować ilość sprzedawanego alkoholu

Kampanią „Ogranicz dostępność alkoholu” staramy się powiedzieć samorządom, że mają istotne kompetencje, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Zatem sprawdźcie, czy wywiązujecie się z obowiązku ograniczania dostępności spożycia napojów alkoholowych – mówi Katarzyna Łukowska, p.o. dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marcin Janik*

Ustroń apeluje o zmianę przepisów dotyczących uzdrowisk

Koronawirus zabija tysiące ludzi na świecie, przy okazji zmieniając globalną architekturę polityczną, społeczną i gospodarczą. Pandemię szczególnie odczuła branża turystyczna, w efekcie straty poniosły gminy uzdrowiskowe i turystyczne, którym budżety zasilała opłata miejscowa. Już w zeszłym roku odnotowały straty z tego tytułu, ale w tym, przez lockdown w trakcie ferii i majówki, było jeszcze gorzej. Dlatego samorządowcy apelują do rządu o pomoc.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Tomasz Zalasiński*

Samorządy będą mogły żądać pieniędzy od NFZ

Ustawodawca nie wykonał wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie samorządowych szpitali. Co to oznacza dla samorządów i jak pokryć stratę netto szpitala za 2020 rok?

Zaloguj się i czytaj więcej

Mariusz Dyka*

Strefa ochrony czy strefa problemów?

Eksploatacja gminnych ujęć wód podziemnych przynosi wiele korzyści, ale jednocześnie stawia przed właścicielami wyzwania związane m.in. z koniecznością spełniania licznych wymagań wynikających z przepisów, w szczególności z ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Zduńska Wola wygrała z Remondisem

Blisko rok trwała wojna pomiędzy Zduńską Wolą a firmą Remondis, potentatem na rynku odpadów komunalnych. Spółka agresywnie zareagowała na informację, że miasto chce powołać własny podmiot, który zajmie się odbiorem śmieci. Najpierw rozsyłała do radnych informacje dyskredytujące ten pomysł. Kiedy to nie podziałało – złożyła skargę do KIO, a później do Sądu Zamówień Publicznych. Obie sprawy przegrała.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Hodak

Czas budowania mostów

Przybywa samorządów walczących z uprzedzeniami i promujących tolerancję w zorganizowany sposób. Celem jest tworzenie lokalnych wspólnot, które nikogo nie wykluczają.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Pandemia zatrzymała pionierską rewitalizację osiedla w Sopocie

Wycięto balkony w dziewięciu 11-kondygnacyjnych budynkach i dostawiono nowe, stojące na własnych fundamentach. Wymianę instalacji wodnej i centralnego ogrzewania przerwała jednak pandemia, a raczej sami mieszkańcy obawiający się kontaktu z ekipami remontowymi. Efekt? Zagrożone jest dofinansowanie udzielone przez NFOŚiGW.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Dwa lata po modernizacji targowiska w gminie Nowe

Samorządowcy nie mają wątpliwości: decyzja o budowie nowego placu targowego była słuszna. Pojawili się nowi sprzedawcy, funkcjonuje pchli targ. Na inwestycję gmina pozyskała prawie milion złotych dofinansowania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nadchodzą korekty płac w urzędach

Zmianę wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych przewiduje projekt nowego rozporządzenia, opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sylwia Benc*

Ewidencja i kontrola czasu pracy w urzędzie

Czas pracy i jego ewidencja to skomplikowane zagadnienie, które nastręcza wielu kłopotów i jest systematycznie monitorowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, jednak wielu uważa błędnie, że jej rolę spełnia lista obecności. Jak jest w rzeczywistości?

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Petycje do poprawki

Ustawa o petycjach jest młoda, ukończyła 5 lat i jak to bywa z aktami prawnymi o nikłym stażu, jeszcze zbyt mało wiemy o tym, czy jej rozwiązania się sprawdzają. Tymczasem z Senatu wyszedł projekt nowelizacji, mający poprawić niektóre dostrzeżone mankamenty petycyjnego prawa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane