Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 8/1326 - April 24, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Polityka realna

Od kilkunastu tygodni dyskusja o podziale pieniędzy z Funduszu Odbudowy oraz z nowej europejskiej perspektywy budżetowej staje się coraz głośniejsza.

Zaloguj się i czytaj więcej

Krzysztof Turzański*

Likwidacja łóżek, oddziałów lub likwidacja szpitala. Radni apelują o pieniądze!

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich na skraju upadłości ze względu na fatalne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mówi się

Zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym mamy w Polsce jeden język regionalny – kaszubski. Może kiedyś dołączą śląski i wilamowski (określane obecnie jako etnolekty). Mówi się również w gwarach – małopolskich, wielkopolskich, mazowieckich. Samorządy dostrzegają to niematerialne dziedzictwo.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Bądź cyberczujny

Niedawny atak hakerski na Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pokazuje, że przed wieloma samorządami stoi zadanie zabezpieczenia swoich zasobów cyfrowych.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Przeglądarka „Paczki eADM” ABC PRO

Możliwość praktycznego wykorzystania w każdym urzędzie

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Organizacje samorządowe zacieśniając współpracę wzajemnie się wzmacniają

Stworzony został program dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, ale ośrodki do 15 tysięcy mieszkańców nie są objęte specjalnymi programami. Mamy w tej grupie 80 miast powiatowych, którym będzie bardzo trudno utrzymać funkcję lokalnego ośrodka rozwoju – mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego i przewodniczący zarządu Związku Gmin Lubelszczyzny.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Spersonalizowana gminna aplikacja

W dzisiejszych czasach bardzo ciężko skutecznie dotrzeć do mieszkańców. Natłok informacji może przerażać. Rozwiązaniem są aplikacje wyposażone w zestaw narzędzi do komunikacji i mobilizacji mieszkańców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Próba ucywilizowania hulajnóg

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym z 30 marca 2021 r. reguluje status prawny hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego, w skład których wchodzą deskorolki elektryczne. Takimi pojazdami nie będzie można np. przewozić pasażerów ani ładunków.

Zaloguj się i czytaj więcej

Program Dobry Start poza samorządem?

Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń ma zajmować się ZUS, a nie gminy. Takie rozwiązanie wprowadza projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny, którą resort polityki społecznej skierował do Sejmu z pominięciem KWRiST – alarmuje Unia Metropolii Polskich.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Rynek zewnętrznych siłowni pełen niespodzianek

Rozmawiamy z Markiem Stańczukiem, prezesem firmy STAMECO, która jest jednym z wiodących producentów zewnętrznych siłowni w Polsce.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Jak zatrzymać uciekających przed płaceniem za śmieci?

Wiele samorządów ma problem z egzekwowaniem prawdy w deklaracjach śmieciowych. Efektem zaniżania liczby mieszkańców nieruchomości jest to, że za oszustów płacić musi cała lokalna społeczność. Władze samorządowe korzystają z różnych instrumentów prawnych i faktycznych mających poprawić ściągalność opłaty śmieciowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Jakub Dorosz-Kruczyński

Nowe technologie pomagają uszczelnić system

Dzięki Systemowi Indywidualne Segregacji możemy stwierdzić na podstawie danych dotyczących ilości wytworzonych odpadów, że liczba zgłoszonych osób nie jest prawdziwa. Na przykład w lokalu jest zgłoszona jedna osoba, a ilość wytworzonych odpadów mocno przekracza średnią normę na mieszkańca – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Milanówek walczy o producentów lokalnych produktów

Podwarszawskie miasto-ogród otrzymało 1 milion złotych na rewitalizację targowiska w celu promocji lokalnych produktów. Dzięki zadaszeniu placu handlowego władze miasta liczą, że handel będzie tu kwitł codziennie, a nie tylko głównie w weekendy. Ma być estetycznie, nowocześnie i ekologicznie – nie zabraknie paneli fotowoltaicznych i ledowego oświetlenia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aleksandra Dylejko*

Gdynia buduje komunalnie i bez barier

30 w pełni dostępnych mieszkań, czyli wszystkie znajdujące się w nowym budynku komunalnym w Gdyni, to ważne wzmocnienie miejskiego systemu wsparcia. Jednym z jego najistotniejszych założeń jest podtrzymywanie – w warunkach domowych – samodzielności i aktywności.

Zaloguj się i czytaj więcej

Stypendia dla przyszłych medyków

Częstochowa wdraża kolejny element miejskiego programu ,,Dostępny lekarz”, dotychczas adresowanego wyłącznie do studentów kierunku lekarskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kraków rozbiera spalone archiwum

Ruszyły prace rozbiórkowe elementów konstrukcyjnych hali nr 2 archiwum miejskiego – najbardziej uszkodzonej w wyniku pożaru, do którego doszło w lutym. Głównym celem jest wydobycie i zabezpieczenie znajdujących się tam archiwaliów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Przeregulowany budżet obywatelski

Ruszyło procedowanie budżetów obywatelskich, a samorządy w różny sposób podpowiadają mieszkańcom, jakie wydatki będą preferowane. Ruszyła też kolejny raz dyskusja, czy istniejące regulacje ustawowe opisujące i zarazem ograniczające tworzenie budżetów są rzeczywiście konieczne. Jak co roku mamy więc z budżetami partycypacyjnymi kłopot. A wynika to, moim zdaniem, ze zbytniego przeregulowania zasad ich tworzenia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane