Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Głos stowarzyszenia Samorządy dla Polski może być postrzegany jako polityczny tylko w tym sensie, że będziemy starali się reprezentować interesy całego środowiska – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W Polsce jest kilka korporacji działających na rzecz określonych kategorii samorządu. Nam zależy na tym, żeby ostrzej postawić kwestie, które są wspólne dla wszystkich.
Instytut Monitorowania Mediów to instytucja, która o mediach wie wszystko. Co miesiąc publikuje raport-ranking „Najbardziej opiniotwórcze media”, w którym hierarchizuje tytuły prasowe, telewizje, radia oraz portale internetowe według liczby cytowań ich materiałów w innych tytułach.
Senat wniósł do Sejmu RP projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, który jest niemal kopią rozwiązań dotyczących Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dokument został skierowany do zaopiniowania przez organizacje samorządowe oraz do konsultacji.
W jakich miastach chcemy mieszkać? W takich, gdzie dbałość o klimat i ograniczenie zanieczyszczeń idą w parze z oszczędnościami, a bezpieczeństwo mieszkańców to priorytet. Już 77 samorządów w Polsce razem z Orange zmienia swoje miejscowości w bardziej przyjazne. Fotowoltaika, zegary astronomiczne, system termowizji – to realne korzyści dla mieszkańców i oszczędności dla miast.
Uzyskanie nie tylko krystalicznie czystej, ale spełniającej rygorystyczne normy jakościowe wody, wymaga systematycznych nakładów inwestycyjnych i zakupu sprawdzonych technologii. Wodociągi Białostockie to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Polsce, którego rozwój może być przykładem wzorowego zarządzania jakością.
Nabór wniosków NFOŚiGW rozpoczął 1 października. O wsparcie mogą teraz aplikować podmioty o mniejszych możliwościach inwestycyjnych.
Dzięki zabiegom Marka Wójcika, pełnomocnika zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, resort infrastruktury wycofał się z niekorzystnych dla JST zmian.
21 września br. podczas Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020. Energia zmian poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Jury wyłoniło 10 miast, które nagrodzono za prośrodowiskowe działania. Przyznano także nagrody specjalne oraz wyróżnienie Ministra Klimatu. Za co nagrodzono poszczególne miasta?
Urzędy miejskie Skierniewic i Sieradza, Koleje Mazowieckie, Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach, warszawski ośrodek pomocy społecznej, przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji – to tylko niektóre z samorządowych jednostek, które zdecydowały się na współpracę z niezależnym operatorem pocztowym Speedmail. Od czasu uwolnienia rynku pocztowego samorządowcy mają większy wybór jeśli chodzi o obsługę korespondencji w ich jednostkach. Mimo że podstawowym kryterium przetargowym pozostaje cena, alternatywni operatorzy pocztowi oferują znacznie więcej, zapewniając niezawodność i bezpieczeństwo doręczeń.
To co u komercyjnych ubezpieczycieli jest zyskiem, u nas stanowi nadwyżkę, którą oddajemy ubezpieczonym. Wspólnym interesem są jak najbardziej atrakcyjne warunki ubezpieczenia i możliwie pełna ochrona – mówi prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Rafał Kiliński.
Działający od 7 lat Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego ma nowego przewodniczącego. Jednogłośną decyzją zarządu został nim Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
Zgłoszenie pracowników to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy podczas wdrażania PPK. Choć w przypadku jednostek sektora finansów publicznych nie obowiązuje kryterium wielkości zatrudnienia przy określaniu terminu przystąpienia do PPK, pracodawcy powinni pamiętać o przygotowaniu listy pracowników – jest ona niezbędna, by w terminie podpisać umowę o prowadzenie PPK. Jak i kogo zapisać do PPK? Na te pytania odpowiada ekspert – Monika Andrzejczyk.
Do końca 2023 roku 70-tysięczny Ostrów Wielkopolski zrealizuje pakiet ponad stu inwestycji o łącznej wartości 250 mln zł. Bardzo korzystne wsparcie w wysokości 110 mln zł miasto pozyskało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.
Są gminy, które wdrożenie systemu dobrowolnego oszczędzania rozkładają w czasie, inne zostawiają to na ostatnią chwilę. Przyglądamy się działaniom samorządów prawie za pięć dwunasta.
Postępowanie prowadzone w związku z możliwością naruszenia dyscypliny finansów publicznych jest swoistym postępowaniem dyscyplinarnym. Samorządowcy muszą pamiętać, że nawet drobne nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych mogą spowodować uruchomienie takiej procedury.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych nie jest zaliczany do państwowych funduszy celowych. Środki RFIL nie stanowią też dotacji. Powyższe determinuje określony sposób ich klasyfikowania, jak również ujmowania w planie dochodów i wydatków jednostki. Charakterystyka opisywanych środków narzuca też sposób ich ujmowania w budżecie lat przyszłych.
Od kilku miesięcy trwa dyskusja o skali strat w samorządowych budżetach, które wynikają nie tylko z pandemii. Padają pytania: jaka jest dziś rzeczywista kondycja budżetów gmin, miast, powiatów i województw?
Zdaniem wojewody, ustalona dla sołtysa w stałej kwocie dieta w formie ryczałtu traci charakter rekompensacyjny, a przyjmuje charakter stałego, miesięcznego wynagrodzenia, niezależnego od kosztów związanych z pełnieniem funkcji. Sąd nie podzielił jednak takiego stanowiska i wyjaśnił, że pojęcie diety zakłada przyjęcie jakiejś średniej dla wydatków, poniesionych kosztów czy kompensacji strat związanych z pełnioną funkcją. Ustalona kwota diety raz będzie je pokrywać, a raz będzie niewystarczająca.
Miasto Przasnysz złożyło skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie roszczeń niepublicznego przedszkola o uzupełnienie dotacji. Samorząd kwestionuje rodzaj wydatków zakwalifikowanych do podstaw dotacji, a także jej charakter. Miasto złożyło także wniosek o włączenie do sprawy Prokuratury Krajowej.
Podział nieruchomości jest dokonywany w jednym postępowaniu administracyjnym, przeprowadzanym w dwóch etapach: opiniowania i wydania decyzji. Opiniując proponowany podział nieruchomości, organ bierze pod uwagę ustalenia planu miejscowego oraz wskazany przez wnioskodawcę cel podziału i dokonuje całościowej oceny, czy wstępny projekt podziału nieruchomości służy temu przeznaczeniu. Podpowiadamy, jak prawidłowo ocenić zaproponowany podział i na co zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć błędów. Wydane postanowienie jest bowiem wiążące.
Wśród wielu nowych obowiązków dotychczas nieznanych prawu zamówień publicznych, w nowej ustawie PZP, która zacznie obowiązywać 1 stycznia, pojawia się instytucja raportu z realizacji zamówienia publicznego. Obecnie ustawodawca nie poświęca kwestii wykonania umowy o zamówienie publiczne dużej uwagi. W ocenie twórców nowej ustawy, rozbudowanie regulacji dotyczących wykonywania umowy o udzielenie zamówienia publicznego jest bardzo ważne. Wykonawca i zamawiający mają współdziałać przy wykonywaniu umowy i dążyć do tego, aby została wykonana w sposób należyty.
19 września weszły w życie kolejne zmiany prawa budowlanego (przyjęte przez Sejm 13 lutego 2020 r., DzU 2020, poz. 471). Choć co prawda porządkują zasady przygotowania i realizacji inwestycji, jednak nie rozwiązują żadnego z nabrzmiałych problemów o charakterze systemowym czy administracyjnym-proceduralnym. Wśród najważniejszych zmian trzeba wymienić podział projektu budowlanego na trzy części, a nie jak do tej pory, dwie.
Zamawiający zobligowany jest ocenić, czy przy realizacji konkretnego zamówienia publicznego na roboty budowlane lub usługi będą wykonywane czynności, które – ze względu na swój przedmiot lub charakter – powinny być realizowane w ramach stosunku pracy z wykonawcą. Prawidłowo przeprowadzona analiza na etapie przygotowania dokumentacji znacząco ułatwi wykonawcom spełnienie oczekiwań zamawiającego oraz wybór najlepszej oferty.