Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Jutro wybory Prezydenta RP („Wspólnota” ukazuje się z datą 27.06). Po żenującym spektaklu zmian prawnych i obstrukcji parlamentarnych, które doprowadziły do odwołania jednego terminu głosowania rzekomo z powodu pandemii, co już nie przeszkadza przy drugim, wyznaczonym na czas identycznych warunków epidemicznych, obywatele udadzą się do lokali wyborczych, by dokonać wyboru.
Chciałbym, żeby jak najszybciej do Elbląga wpłynęła pierwsza pełnomorska jednostka. Bardzo mocno kibicujemy budowie kanału żeglugowego. Mówię to w imieniu wszystkich mieszkańców Elbląga. Do tej pory przedsięwzięcie miało pecha, bo w grę za mocno wchodzi polityka, ale czekamy na tę inwestycję i my, i wszystkie miejscowości nad Zalewem Wiślanym – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Eksperci przekonują, że samorządy stanowiące w naturalny sposób uzupełnienie państwowego systemu zarządzania kryzysowego, powinny tworzyć wysoko wykwalifikowane specgrupy, które pomogą wrócić do normalności po epidemii.
Do banków komercyjnych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) można już składać wnioski o premie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów na nowych korzystniejszych zasadach. W ciągu najbliższych 10 lat fundusz wyda na wsparcie około 2,9 mld zł.
Niespójne przepisy oraz wzrost ilości śmieci produkowanych przez mieszkańców postawiły samorządy w trudnej sytuacji – a koronawirus gospodarkę odpadami komplikuje jeszcze bardziej. Jeśli sprawdzą się prognozy epidemiologów i jesienią nastąpi druga fala zakażeń – co może skutkować przywracaniem obostrzeń – gminy będą musiały stawić czoła wielu problemom. Jak sytuacja prawna wygląda dzisiaj?
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem zmusił rząd do wprowadzenia w marcu narodowej kwarantanny. Policja miała w mnóstwo pracy, w związku z czym na pomoc wezwano strażników gminnych i miejskich – przestali oni całkowicie zajmować się swoimi zadaniami. Teraz, kiedy obostrzenia są luzowane, samorządy podliczają koszty i oczekują od budżetu państwa zwrotu poniesionych wydatków.
Po latach funkcjonowania w Polsce organizacji odzysku należy stwierdzić, że system nie sprawdza się. Organizacje odzysku opakowań zdejmują obowiązki w zakresie zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu odpadów z przedsiębiorców. W rezultacie wsparcie dla branży recyklerskiej nie istnieje, a efektem jest obserwowana dzisiaj zapaść na rynku surowców – pisze Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Bydgoszcz proponuje zmianę jednego przepisu ustawy, który w przypadku tego miasta pozwoliłby obniżyć cenę śmieci z 22 do ok. 17 zł dla mieszkańca i wpłynąłby na zmniejszenie opłat w wielu miastach w Polsce. Prezydent Rafał Bruski skierował projekt ustawy do premiera Mateusza Morawieckiego.
– To dobry czas, żeby wrócić do regulacji najmu krótkotrwałego i wymóc na platformach rezerwacyjnych typu Booking.com czy Airbnb, by nie umieszczały na swoich stronach obiektów nie wpisanych do ewidencji gminnej – mówi wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Rada gminy przed sądem administracyjnym W praktyce funkcjonowania gmin można zauważyć tendencję polegającą na faktycznym ograniczaniu roli rad gmin w procedurze sądowo-administracyjnej. Zdarza się, że wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) uzurpują sobie kompetencje zastrzeżone dla rad w takiej procedurze.
Sposobem poznania przeznaczenia terenu określonego w planie miejscowym jest sięgnięcie do wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego lub bezpośrednio sięgnięcie do wojewódzkiego dziennika urzędowego, w którym taka uchwała została opublikowana. Informacja taka nie jest informacją publiczną – ani prostą, ani przetworzoną. W związku z tym urzędnicy nie mają obowiązku jej udzielać na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Radzimy, jak postępować w takiej sytuacji.
Przed nami debaty nad raportami o stanie gmin, powiatów i województw, a po nich – podejmowanie uchwał w sprawie wotum zaufania. Te uchwały w zeszłym roku stały się przedmiotem dwóch interesujących wyroków sądów administracyjnych. W artykule krytycznie odniosę się do obu rozstrzygnięć, które w istocie odbierają instytucji wotum zaufania polityczny charakter.
Od wielu lat trwa dyskusja o tym, jak zniszczenie lub wyburzenie budynku będącego własnością gminy lub administrowanego przez nią należy interpretować w kontekście ustania prawa własności lub użytkowania wieczystego gruntu. Odpowiedzi należy szukać w najnowszych orzeczeniach Sądu Najwyższego.
Nadzór nad stanem technicznym obiektów małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej jest niewystarczający i łatwo tam o wypadek – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
Choć w czasie społecznej kwarantanny teatry, muzea, biblioteki i domy kultury przeniosły działalność do sieci, zagrożenie dla utrzymania ich status quo jest coraz bardziej realne. Ośrodki kultury czekają nieuchronne zmiany. Pytanie, jak duże?
Dużo zieleni, nawierzchnia z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie, fontanna – to najważniejsze założenia rewitalizacji rynku w bydgoskiej dzielnicy Fordon.
W kryzysie świat się nie kończy, choć często w fazie szoku wywołanego nagłym załamaniem gospodarczym możemy mieć takie wrażenie. On się tylko radykalnie zmienia. Jak się w tym zmienionym świecie odnaleźć?
W dyskusji na temat reformy oświaty najwięcej czasu poświęcono likwidacji gimnazjów i powrotowi do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Zdecydowanie mniej rozmawiano o zmianach w szkolnictwie zawodowym, co można uzasadnić słabszym zainteresowaniem mediów i spokojniejszą atmosferą, wszak nikogo na bruk z takiej szkoły nie wyrzucano. Tymczasem to te placówki mają największy problem z zatrudnianiem nauczycieli zawodu – specjalistów, którzy w biznesie zarabiają znacznie więcej.
W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt w formie zarządzenia. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby zarządzenie nie naruszało przepisów o samorządzie gminnym?
Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody z uwagi na występujące często w ostatnich latach bezśnieżne zimy, podczas których brak opadów zasilających wody powierzchniowe i podziemne, niekorzystnie wpływa na zasoby wodne kraju. Podmioty publiczne muszą więc zacząć podejmować działania mające na celu renowację infrastruktury wodociągowej, bądź wybudowanie nowej). PPP może stanowić ciekawe rozwiązanie, gdyż zobowiązania wynikające z umów PPP nie wpływają na poziom państwowego długu publicznego oraz deficyt sektora finansów publicznych w sytuacji, gdy partner prywatny ponosi większość ryzyka budowy oraz dostępności lub ryzyka popytu.
Choć walka z pandemią trwa, trzeba pamiętać o obowiązku wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) u pracodawców samorządowych. Obowiązek ten w urzędach będzie aktualny od 1 stycznia 2020 r. Nic nie wskazuje, aby ostatni, czwarty etap wdrożenia – który obejmuje JST – został przesunięty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podpisując umowę o zarządzanie PPK.
Przygotowując postępowanie o zamówienie publiczne zamawiający zobligowany jest do takiego doboru pozacenowych kryteriów oceny oferty, które pozwolą mu na wyłonienie najlepszego wykonawcy. W poprzednim wydaniu „Kuriera prawnego” (nr 12/2020) przedstawiliśmy klasyfikację kryteriów ze względu na ich rodzaj (odnoszący się do poszczególnych aspektów zamówienia). W tym artykule wskażemy, jakie kryteria powinno stosować się w poszczególnych usługach.
Przepis penalizujący nieudostępnienie informacji publicznej – jak wskazuje analiza orzeczeń sądowych – nie znalazł szerokiego zastosowania. Nie oznacza to jednak, że podmioty zobowiązane do jej udostępnienia powinny zapomnieć o jego istnieniu. Za nieudzielenie informacji publicznej można odpowiedzieć karnie nie tylko w przypadku, gdy wniosek został całkowicie zignorowany, ale również, gdy odmowa jest bezpodstawna.
Od kilku miesięcy jesteśmy zalewani przepowiedniami mniej lub bardziej naukowo uzasadnionymi, jak będzie wyglądało nasze życie i świat po pandemii. Eksperci prześcigają się w prognozowaniu rewolucji i przyspieszeń. Mówią, że czekają nas zmiany dotyczące sfery pracy i wypoczynku, kształcenia, możliwości przemieszczania się, a nawet prywatnej przestrzeni życiowej i zachowań w mieście, bo wymusi to konieczność izolacji i zachowywania dystansu.