Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Pierwsze raporty nie wstrząsnęły gminami Od stwierdzenia „debata nie odbyła się” do wielogodzinnych dysput. Pierwsze doświadczenia pokazują, że samorządowcy bardzo różnie podeszli zarówno do przygotowania raportu o stanie samorządu, jak i do sesji absolutoryjnej wraz z głosowaniem nad wotum zaufania. Ciekawe, czy do swobodnych interpretacji przepisów nie będą miały zarzutu organy nadzoru.
My nie walczymy z rządem, oczekujemy współpracy i chcemy zgodnie działać na rzecz naszych mieszkańców. Jeśli jednak odmówi dialogu, będziemy rozmawiać ze społeczeństwem o konsekwencjach jego polityki – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes zarządu Unii Metropolii Polskich.
Od przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność mija już pięć miesięcy. W tym okresie uchwalona została nowelizacja ustawy przekształceniowej, prace nad kolejną trwają, a na stronach internetowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zamieszczony został poradnik (w formie pytań i odpowiedzi), który jednak, z racji faktu, że nie ma charakteru normatywnego, może być dla wykładni przepisów ustawy przekształceniowej stosowany jedynie pomocniczo. Problemy z przekształceniem w rzeczywistości zamiast maleć, wciąż rosną.
W dniu 12 kwietnia 2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Projektowane zmiany w głównej mierze odnoszą się do ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, natomiast część z nich skierowana jest do ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (zwanej dalej „u.z.z.w.”). Zaproponowane rozwiązania mają na celu ustawowe uregulowanie zasad związanych z wydaniem warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci, które w aktualnym porządku prawnym w głównej mierze określane są w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
W Częstochowie trwa największa w historii tego miasta przebudowa infrastruktury tramwajowej. Jej koszt, wraz z zakupem nowego taboru, to 205 mln zł. Po zakończeniu torowisko będzie odnowione niemal na całej sieci, a czas podróży znacząco się skróci. Za kilka miesięcy na tory wyjadą też nowe wagony.
W przypadku przejęcia szkoły przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem przejęcia do nauczycieli zatrudnionych w tej szkole zastosowanie będą miały przepisy ustawy Karta Nauczyciela.
Brak bezpośredniej możliwości kontrolowania przez radę gminy działalności (funkcjonowania) spółek komunalnych nie oznacza, że taka możliwość nie istnieje w żadnym zakresie.
Przeprowadzanie ocen okresowych pracowników samorządowych jest obowiązkiem pracodawcy samorządowego. Natomiast poddanie się ocenie jest obowiązkowe dla pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych. Okresowa ocena pracowników, w założeniu, ma służyć zapewnieniu odpowiedniego poziomu merytorycznego kadry urzędniczej w jednostkach samorządu terytorialnego. Pragmatyka samorządowa określa jedynie ogólne zasady i formalne ramy prawne organizacji obowiązkowych ocen pracowniczych, dając jednocześnie duży zakres swobody co do ustalenia przez pracodawcę samorządowego wewnątrzzakładowej procedury dokonywania ocen pracowników samorządowych, a zatem także większego potencjalnego ich zróżnicowania w poszczególnych jednostkach administracji samorządowej.
Do uwierzytelniania dokumentów konieczne jest posiadanie indywidualnego upoważnienia, ale czasem wystarczy precyzyjny zakres obowiązków dla konkretnego pracownika.
Po kilkumiesięcznych pracach nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw Rada Ministrów w końcu przyjęła jego ostateczną treść.
Choć w tym roku rządowi udało się zatrzymać podwyżki cen energii elektrycznej – bez wątpienia ze względu na rok wyborczy – to w końcu dopłaty z budżetu państwa do energii się skończą i ceny wystrzelą. Samorządowcy szukają sposobów na uniknięcie podwyżek. Już w przyszłym nie będą się ich obawiać mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie powstaje pierwsza w Polsce samorządowa sieć zielonej energii.
Realne korzyści z wirtualnej komunikacji Świat wirtualny to przestrzeń, do której w coraz większym stopniu się przenosimy. Dobrze zaprojektowana i nowoczesna strona internetowa to nie tylko wizytówka, ale narzędzie, które może ułatwić życie mieszkańcom i pracownikom urzędu.
Zielone, przyjazne, atrakcyjne dla mieszkańców, z mieszkaniami, biurami, punktami gastronomicznymi, z lokalnym browarem i miejscem na działalność dla zanikających zawodów, z miejscami spotkań i konferencji. Tak ma wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej. Powstanie na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM, w samym centrum miasta, obok nowoczesnego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym.
Wyniki kontroli NIK w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie bezpieczeństwa informacji pokazują, że samorządy mają jeszcze przed sobą ogrom pracy do wykonania, aby osiągnąć zgodność z RODO oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa informacji.
Podstawową zaletą raportu o stanie JST jest wyraźne rozdzielenie oceny merytorycznej związanej z wykonaniem budżetu odbywającej się w procedurze absolutoryjnej od oceny pozostałej aktywności organu wykonawczego JST w danym roku. W dotychczasowym stanie prawnym – pomimo jednoznacznych w tym zakresie przepisów – w wielu samorządach trwały dyskusje dotyczące możliwości nieudzielenia organowi wykonawczemu absolutorium pomimo prawidłowego wykonania budżetu (potwierdzonego pozytywną opinią RIO) z innych powodów.