Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
10 października w Brukseli odbyła się uroczysta gala RegioStars Awards, podczas której nagrodzono najlepsze projekty regionalne współfinansowane z funduszy unijnych. W finale znalazły się aż trzy projekty z Polski, wśród nich innowacyjny projekt bonów szkoleniowych zrealizowany w Krakowie.
W poprzedniej „Wspólnoty” podjąłem temat zagrożeń związanych z faktem, że samorządy zadłużone są już na ponad 69 mld zł i ta kwota wzrośnie w związku z finansowaniem wkładów własnych do projektów unijnych. Wysnułem wniosek, że przy odpowiednim podejściu i dużej ostrożności samorządy powinny skorzystać z finansowania zwrotnego jako uzupełnienia finansowania bezzwrotnego. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że posiadanie zadłużenia niesie za sobą szereg ryzyk, których należy być świadomym, żeby nie paść ich ofiarą.
Specjalne strefy ekonomiczne w obecnej formule stały się elitarnym klubem preferencji, nie do końca sensownym od strony lokalizacji, ingerującym w zasady wolnej konkurencji o inwestora. Od stycznia 2018 roku ma to się zmienić. Lokowanie inwestycji na preferencyjnych warunkach będzie mogło odbywać się na każdym terenie przeznaczonym pod aktywizację gospodarczą. Promowane będę te, które zapewnią rozwój strukturalny i będą zgodne z polityką rozwojową kraju. Przewiduje to projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji z 10 października 2017 roku. Dla aktywnych gmin to bardzo dobra wiadomość.
Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego złożyła w Ministerstwie Finansów projekt nowej ordynacji podatkowej. Przewiduje on, że samorządowy organ podatkowy nie wyda już interpretacji indywidualnej. Będzie jednak wyłącznie właściwy do rozpatrywania wniosków o udzielenie ulg podatkowych. Zmiany mają wejść w życie w 2019 r.
Zgodnie z założeniami ustawodawcy projekt ustawy o jawności życia publicznego ma rozwiązać problem związany z brakiem skuteczności oświadczeń majątkowych jako narzędzia przeciwdziałania zachowaniom korupcyjnym, m.in. z uwagi na: nieprecyzyjne regulacje dotyczące treści, jaka winna znaleźć się w oświadczeniach; niejasne zasady kontroli oświadczeń przez organy, do których są one składane; brak objęcia obowiązkiem składania oświadczeń niektórych osób pełniących funkcje publiczne; brak jednolitości (a w niektórych przypadkach całkowity brak) sankcji za naruszenia obowiązków związanych ze składaniem oświadczeń majątkowych.
Gorzów Wielkopolski nie będzie już ostatnim miastem w Polsce, po którym kursują wyłącznie zabytkowe tramwaje z lat 60. i 70. Miasto zawiesiło wszystkie kursy i rozpoczęło przebudowę najbardziej zniszczonych fragmentów linii, wkrótce wzbogaci się też o 14 nowoczesnych wagonów z PESY. Dla miasta to prawdziwa rewolucja.
O znaczeniu budowanej trasy Via Carpatia, lotniska i linii kolejowych dla transportu ludzi i towarów ze Wschodu do krajów Unii Europejskiej oraz samorządowym wsparciu dla inwestycji realizowanych przez rząd mówi marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.
Właściciele aptek z mniejszych miejscowości coraz częściej ignorują uchwały rad powiatów w sprawie harmonogramu pracy albo skarżą je do sądów. Spory ciągną się latami, wyczerpując i antagonizując obie strony. Sposobem na przełamanie impasu na linii samorząd powiatowy – farmaceuci ma być wspólna inicjatywa obu środowisk na rzecz zmiany prawa. A jednym z jej elementów – wprowadzenie finansowania dyżurów aptek przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W niniejszym artykule przybliżę tematykę dotyczącą odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych wydawanego na podstawie art. 9 ustawy Prawo budowlane. Wyjaśnię kiedy można uzyskać takie odstępstwo, czym jest przypadek „szczególnie uzasadniony”, jakie są rodzaje przesłanek związanych z tym odstępstwem. Następnie wskażę formy odstępstwa, objaśnię co zrobić w sytuacji, kiedy upoważnienie uzyskane od właściwego ministra, zawiera warunki, a także czy można uzyskać odstępstwo przy zmianie decyzji pozwolenia na budowę i przy zgłoszeniu.
Istotnym dochodem podatkowym w gminie są wpływy z podatku od nieruchomości. W najbliższych tygodniach gminy przystąpią do stanowienia uchwał w tej sprawie. Jak się jednak okazuje, w procesie legislacyjnym gminy napotykają wiele problemów, dotyczących zasadniczo sposobu interpretacji przepisów stanowiących upoważnienie ustawowe do stanowienia wspomnianych uchwał.
Potwierdzenia odpisu oryginalnego dokumentu za zgodność z oryginałem może dokonać pracownik organu prowadzącego postępowanie, przy czym pracownik do tego upoważniony a zatem nie każdy.