Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Mieszkaniec osiedla zwrócił się do naszej gminy z prośbą o udostępnienie mu umowy najmu nieruchomości z przedsiębiorcą, który będzie prowadził w gminnym lokalu działalność gastronomiczną, w tym sprzedawał alkohol. W umowie wskazano m.in. sposób dostosowania lokalu do potrzeb przedsiębiorcy. Czy taką umowę gmina może udostępnić mieszkańcowi, czy nie sprzeciwiają się temu przepisy ustawy o ochronie danych osobowych lub o tajemnicy przedsiębiorstwa?
Wycofanie wniosku (żądania) wniesionego do organu administracji publicznej skutkuje tym, że postępowania administracyjne staje się bezprzedmiotowe i trzeba je umorzyć. Należy jednak wcześniej rozważyć, czy postępowanie administracyjne istotnie zostało wszczęte na skutek wniesionego żądania.
Minister edukacji narodowej 25 kwietnia 2017 r. podpisała rozporządzenie w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego. Jego wydanie było związane z wprowadzeniem ograniczenia wiekowego dzieci (do lat 5) do udzielania i rozliczania dotacji na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego (wyłączenie dzieci 6-letnich i starszych z dotacji), w związku z uwzględnieniem finansowania dzieci 6-letnich w części oświatowej subwencji ogólnej.
Czy przedstawiciele pracowników w radzie nadzorczej spółki komunalnej muszą spełniać zaostrzone kryteria?
Co dokładnie oznacza wprowadzony przez ustawę o rewitalizacji do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązek prowadzenia szerokich analiz przed sporządzeniem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego? Jaki powinien być ich zakres?
Sama wykładnia gramatyczna przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – stanowiącego delegację ustawową dla uchwał dotacyjnych – nie daje jasnych wskazówek interpretacyjnych dla organu stanowiącego gminy, powiatu czy województwa, w jaki sposób prawidłowo skonstruować uchwałę przyznającą dotację na ochronę zabytków.
Nie podobają ci się samochody parkujące przy blokach w piasku i błocie? Irytuje cię zniszczony plac zabaw na osiedlu? Martwi cię, że dzieci nie mają boiska z prawdziwego zdarzenia czy plenerowej siłowni w pobliżu domu, gdzie mogłyby aktywnie spędzać wolny czas? Jest na to rada, można to zmienić, wystarczy tylko chcieć, zdobyć niezbędną wiedzę i wykazać się aktywnością. Takie i inne możliwości daje mieszkańcom inicjatywa lokalna.
W Polsce istnieje niekwestionowana potrzeba dużo szerszego włączenia mieszkańców we współdecydowanie o działaniu samorządów. Najbardziej uchwytny przejaw partycypacji, czyli frekwencja w wyborach samorządowych utrzymuje się na stabilnym poziomie, nie przekraczając – jak dotąd – 50 proc. Choć aż 64 proc. Polaków ma zaufanie do władz samorządowych (badanie CBOS z 2016 r.), to jedynie 30 proc. interesuje się sprawami swojej gminy. Sprawcą takiego stanu rzeczy jest w dużej mierze brak jawności i przejrzystości funkcjonowania wspólnot.
Nowoczesna baza sportowa przystosowana do uprawiania dyscyplin zimowych i aktywnego spędzania czasu przez cały rok powstanie na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Będą tam trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa. Do tego miejsca noclegowe, sale konferencyjne, centrum odnowy biologicznej, a nawet stacja kolejowa.
Ponad 70 samorządów poparło Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Sygnatariusze zobowiązali się między innymi do założenia 1325 pszczelich stołówek.
Najwięksi inwestorzy na rynku obligacji komunalnych, banki PKO BP S.A. i Pekao S.A., podpisały w pierwszej połowie 2017 roku dwa razy więcej umów na ich emisję, niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Wzrost jest imponujący, o ponad 100 proc. w ciągu jednego roku. Dlaczego tak się dzieje, skoro samorządy są bardzo zadłużone?
Czy osoba niebędąca radnym ma prawo do zabrania głosu na sesji? Kiedy rada ma obowiązek utajnić swoje posiedzenie? Czy każdy ma możliwość rejestrowania dźwięku i obrazu podczas obrad? Jak dużą swobodę w ustalaniu zasad obecności mieszkańców na sesji ma rada? To tylko niektóre pytania stawiane przez samorządowców w związku z coraz większym zainteresowaniem społeczności lokalnej pracami organów jednostek samorządu terytorialnego.
Doświadczenie gminy Gietrzwałd polegające na wydzieleniu referatu obsługi jednostek wskazuje, że to droga we właściwym kierunku. Obsługa jednostek w ramach tego referatu pozwala m.in. na łatwe rozliczanie gminy jako podatnika VAT. Ułatwia i przyśpiesza prace księgowych oraz zapewnia lepsze bezpieczeństwo danych – pisze skarbnik tej gminy.
Tylko w 2016 roku Rzeszów odnotował 10-procentowy przyrost liczby pasażerów w komunikacji miejskiej. To przede wszystkim zasługa inteligentnego systemu transportowego, który nakłonił mieszkańców do pozostawiania aut w garażach. Miasto wciąż go rozbudowuje, nie ustaje też w staraniach o budowę jednoszynowej kolejki nadziemnej. Prezydent Tadeusz Ferenc: – Mamy i będziemy mieć najlepszy system transportowy w kraju.
1 września Nowy Sącz przejmie od mieszkańców obowiązek opróżniania szamb. Jak twierdzi zastępca prezydenta Wojciech Piech, to pierwszy tego typu system w kraju, i zachęca inne gminy do podobnych inicjatyw. Chodzi o radykalne zwiększenie ilości ścieków trafiających do oczyszczalni.
Konstrukcja opłaty miejscowej jest niewłaściwa i może w obecnym otoczeniu prawnym prowokować procesy sądowe, kończące się niekorzystnie dla samorządów – mówi dr Jan Golba, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny. Jego zdaniem opłata powinna zostać zastąpiona podatkiem turystycznym, z którego wpływy przeznaczano by na konkretne cele. Przyniosłoby to niesamowite efekty, bo samorządy wydawałyby te pieniądze na tereny zielone i rekreacyjne, szlaki turystyczne, infrastrukturę związaną z obsługą gości.
Projekt Olsztyna wygląda jak ilustracja do wystąpień wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Elektrociepłownia, o którą stara się miasto, ma być innowacyjnym zakładem wykorzystującym paliwo alternatywne, zbudowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Pozostanie w publicznych rękach, większość udziałów w spółce zatrzymają dla siebie olsztyński MPEC oraz Polski Fundusz Rozwoju. A jednak procedury w zaskakujący sposób się przeciągają, pojawiają się wątpliwości, czy inwestycja w ogóle jest potrzebna. Zdaniem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza wszystkiemu winna jest polityka.