Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
– Doskonalenie zawodowe nauczycieli i podwyżki dla nich, dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego, szerokopasmowy internet we wszystkich szkołach – Anna Zalewska, minister edukacji, o swojej wizji oświaty opowiadała podczas konferencji „Edukacja przyszłości”, która odbyła się w CKK Jordanki w Toruniu. Szefowa resortu twierdzi, że wprowadzanie reformy idzie zgodnie z planem.
Koncentrujemy się na wspieraniu przedsiębiorczości. Staramy się rozwijać dziedziny najatrakcyjniejsze dla młodych ludzi, czyli nowoczesne usługi dla biznesu. W ciągu kilku lat w stworzonym od podstaw sektorze IT zatrudnienie znalazło 4 tys. osób – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Tłumaczy też, dlaczego jest przeciwny ograniczaniu liczby kadencji w samorządzie i że próby pozbawienia go stanowiska uważa za atak polityczny.
„Wyzwania dla budżetów samorządowych – zarządzanie w trudnej sytuacji: stabilizacja finansów, strategie ubezpieczeniowe, minimalizacja ryzyk inwestycyjnych” – to tematyka konferencji, która odbędzie się 6–7 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim.
Takiego spotkania jeszcze nie było. Rząd, który ograbia samorządy z kolejnych kompetencji i pieniędzy, równie skutecznie zdołał zjednoczyć korporacje samorządowe. Co prawda, to jeszcze nie moment, w którym powstanie jedna, zrzeszająca JST niezależnie od ich statusu, ale wszystkie korporacje będą wspólnie, jednym głosem protestować przeciw próbom recentralizacji państwa.
Skrót STEM powstał od angielskich słów: science, technology, engineering, mathematics. To specjalny rodzaj edukacji, która opiera się na nauce, technologii, inżynierii oraz matematyce i w praktyczny sposób wprowadza uczniów w te trudne zagadnienia. Takie zintegrowane podejście uświadamia, jak wielkie znaczenie mają nauki ścisłe w codziennym życiu. Skrót pod postacią STEAM obejmuje również prace plastyczne/techniczne.
Dopóki proces zarządzania ryzykiem, w tym związana z nim dokumentacja, będzie przebiegać w oderwaniu od budżetu, dopóty w dużej mierze będzie to fikcja.
Głównie mężczyźni, zwykle po pięćdziesiątce – oto typowi europejscy burmistrzowie. Ich polscy koledzy są tutaj zupełnie przeciętni i nie wyróżniają się istotnie na tle włodarzy z innych krajów. Analizując dane sprzed dekady widać jednak, że średnia wieku liderów samorządowych w Polsce wzrosła.
Rozmowa z Beatą Moskal-Słaniewską, prezydent Świdnicy
Polskie miasta zamieniają się właśnie w przepiękne ogrody. Od dawna już pasów zieleni rozdzielających jezdnie nie pielęgnuje się kosiarką, zamiast trawy sadzi się tam róże, krokusy, wysiewa łąki kwietne. Wiosna to czas intensywnych prac w zielonej przestrzeni miejskiej.
Każdego dnia rozmawiamy. Komunikujemy się. Załatwiamy sprawy. Ustalamy zasady współpracy, rozliczeń. Nie tylko w życiu zawodowym, także prywatnym. I chociaż każdy z nas wie, co oznacza słowo „negocjacje”, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak często negocjujemy. Jakie to ma znaczenie?
Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie komputerowe do tworzenia cyfrowych makiet miasta. Trójwymiarowe modele pomagają tłumaczyć zmiany urbanistyczne. Są przydatne przy konsultacjach społecznych, pozyskiwaniu inwestorów czy promocji Łodzi.
Przyjrzeliśmy się dotacjom pozyskanym przez samorządy z funduszy unijnych na finansowanie bieżących zadań w oświacie. Okazuje się, że najwięcej środków z takich źródeł poszło na edukację przedszkolną. W latach 2011–2015 było to ponad 330 mln zł. Gimnazja odgrywały niewielką rolę (128 mln zł). Najciekawsza jest jednak struktura wykorzystania pieniędzy w szkolnictwie średnim – rola liceów ogólnokształcących jest marginalna, ale ponad 315 mln zł trafiło do szkół zawodowych. Znaczące środki przeznaczono też na kształcenie nauczycieli.
Pierwsze gminy w Polsce zdecydowały się już uchwalić uchwały reklamowe. Ich opracowywanie to niełatwe zadanie. W toku ich stanowienia samorządy muszą się mierzyć m.in. z lakonicznymi przepisami proceduralnymi. Ponadto, przed samorządami postawiona została trudna sztuka należytego wyważenia w uchwale reklamowej takich wartości, jak ochrona krajobrazu, prawo własności czy ochrona praw nabytych.
W dniu 1 stycznia 2017 r. w życie weszły ustawy z 16 grudnia 2016 r.: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Już sama nazwa tych ustaw wskazuje, są one fundamentalnym elementem restrukturyzacji organizacji państwowej gospodarki.
Inicjatywa w sprawie zmiany budżetu należy do wyłącznej kompetencji wójta. Oznacza to, że podejmowane zmiany w obowiązującej uchwale budżetowej mogą nastąpić jedynie z jego inicjatywy.
Decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości nie może wprost przesądzać o skutkach wydzielenia działek pod drogi publiczne. Jednak aby mogły one zaistnieć, należy w niej wskazać, które działki wydzielane są pod drogi publiczne oraz udowodnić ten fakt, opierając się na ustaleniach obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Wykonanie jawności gospodarowania środkami publicznymi należy czytać według zasad określonych w przepisach ustawy o dostępie do informacji publicznej, a szczególnie o obowiązku udostępniania informacji publicznej w urzędowym publikatorze teleinformatycznym. Nieprzestrzeganie jawności gospodarowania środkami publicznymi może być przesłanką do zastosowania w stosunku do osoby zobowiązanej do jej udostępnienia sankcji karnej.