Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 14/1202 - lipca 2, 2016

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Andrzej Gniadkowski

Samorządy mają wyręczać NFZ

W biedniejszych powiatach szpitale będą likwidowane. Pieniądze samorządów, które obecnie wspierają profilaktykę i inwestycje, zostaną przeznaczone na bieżące wydatki, a mieszkańcy zapłacą dwa razy za to samo. Najpierw w formie składki zdrowotnej, później podatków. To bardzo zła ustawa, która przerzuca na samorządy znaczną część kosztów ochrony zdrowia. Związek Miast Polskich zaapelował do prezydenta, żeby nie podpisywał nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Andrzej Gniadkowski

Choroba samorządowa mnie nie dotknie

O tym, jak wytypować najlepszy teren pod inwestycje, jak wyglądają dyskusje z zagranicznymi inwestorami oraz komu i gdzie grozi samorządowa choroba rozmawiamy z Emilianem Berą, burmistrzem Jawora.

Zaloguj się i czytaj więcej

Stanisław Dąbek

Uruchomienie hotspota w gminie

Popularnym sposobem na poszerzenie oferty dla mieszkańców i odwiedzających gminę jest uruchomienie publicznego punktu dostępu do Internetu, tzw. hotspota. Takie miejsce wraz z aktywnymi urządzeniami telekomunikacyjnymi działającymi w paśmie nielicencjonowanych (WiFi) w łatwy sposób umożliwia komunikację ze światem – za pomocą tabletu, smartfonu i komputera.

Zaloguj się i czytaj więcej

Coroczne ogólnopolskie spotkanie sekretarzy

Skuteczne zarządzanie urzędem, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, narzędzia wspierające rekrutację pracowników, problemy związane z cyfryzacją urzędów, w tym zapobieganie zagrożeniom informatycznym, to najważniejsze tematy poruszane na Ogólnopolskim Seminarium Sekretarzy, które w tym roku odbyło się w przepięknych wnętrzach dniach 16–17 czerwca w Muzeum Miasta Łodzi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Ćwierćwiecze związku ze Śląska Opolskiego

W ciągu 25 lat działalności związek przeprowadził ponad 1000 szkoleń: dla prezydentów, burmistrzów i wójtów, dla rad gmin, skarbników i sekretarzy gmin oraz pozostałych urzędników samorządowych. Tylko w VI kadencji w latach 2011–2014 odbyło się 89 szkoleń dla 2310 osób. Największym sukcesem ostatnich lat są grupy zakupowe energii elektrycznej, które organizują wspólne przetargi kilkudziesięciu gmin, w sumie setek instytucji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Prętnicki

Zawieranie umów w ramach współpracy publiczno-publicznej

Wdrożenie przez Polskę przepisów dyrektywy dotyczącej umów koncesji i dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych, w zakresie regulującym zawieranie umów w ramach współpracy publiczno-publicznej, wywrze istotny wpływ na dotychczasową praktykę gmin związaną z powierzaniem i finansowaniem przez nie wykonywania zadań.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Złote Wiązy trafiły do przedsiębiorców

Już po raz drugi statuetki „Złoty Wiąz” otrzymali najlepsi przedsiębiorcy działający w gminie Wiązowna. Nagrody przyznane zostały w siedmiu kategoriach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Agata Legat

Uchwalenie lub zmiana planu miejscowego a odpowiedzialność gminy

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia nieruchomości lub jej części.

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska*

Budżety jak bomby z opóźnionym zapłonem

Rok 2014 przyniósł wzrost wydatków majątkowych, będących w samorządach znakomitym wskaźnikiem koniunktury finansowej. Ale już w 2015 r. inwestycje znacząco się zmniejszyły. Spadek był największy w miastach na prawach powiatu, przekroczył aż 10 proc. W zeszłym roku wzrosły za to dochody budżetowe – o około 2,5 proc. Jak te zmiany wpłynęły na poziom zamożności samorządów? Przedstawiamy coroczny ranking.

Zaloguj się i czytaj więcej

Autor: Paweł Swianiewicz

Pożegnanie z dotychczasową formułą

Prezentowany w niniejszym numerze ranking zamożności samorządów jest jedynym przygotowanym w tym roku według dotychczasowej formuły. Kolejne, nawiązując do tematyki inwestycji, zadłużenia i funduszy unijnych, zostaną opracowane już w inny sposób.

Zaloguj się i czytaj więcej

Katowice gonią Warszawę

Choć najzamożniejszym miastem w Polsce pozostaje Warszawa, to na uwagę zasługuje wysoka, trzecia pozycja Katowic, których dochody w przeliczeniu na mieszkańca wzrosły w latach 2004-2014 o ponad 80 proc.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pierwsze miejsce po długiej walce

Po raz pierwszy od 7 lat najzamożniejsze województwo w kraju po zapłaceniu janosikowego nie spada z podium. Mazowsze zajęło w rankingu „Wspólnoty” pierwszą lokatę, osiągając dochody per capita w wysokości 298,29 zł. Teoretycznie pierwsza pozycja regionu, który jest głównym płatnikiem subwencji regionalnej, nie powinna dziwić. Czy jedyną przyczyną jest obniżone po wyroku Trybunału Konstytucyjnego janosikowe?

Zaloguj się i czytaj więcej

Ostrołęka goni czołówkę

Pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu jest od zawsze zarezerwowane dla Sopotu. Drugie, z krótkimi przerwami, dla Płocka. Wśród miast, które przebiły się w ostatnich latach do czołówki uwagę zwracają Gliwice oraz dwa miasta ze wschodniej części Polski – Siedlce i Ostrołęka. To drugie miasto zanotowało największy skok w tegorocznym rankingu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Przedsiębiorcy motorem napędowym

Miasta powiatowe od lat nie odnotowują większych skoków w rankingu zamożności. Od lat prym wiodą Polkowice. Niewielkie awanse na wyższe pozycje zaliczyły w tym roku Zakopane, Goleniów, Grodzisk Mazowiecki, Świecie oraz Puławy. Większość swoją pozycję w zestawieniu zawdzięcza dochodom uzyskiwanym od przedsiębiorców. Wyjątkiem jest Zakopane, licznie odwiedzana przez turystów stolica polskich Tatr.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nadmorskie kurorty wciąż najbogatsze

Już chyba nikogo nie dziwi, że w najnowszej edycji rankingu zamożności w kategorii miasteczek wygrywają nadmorskie kurorty. Dobrą, trzecią pozycję utrzymuje Podkowa Leśna, ale czołówkę coraz śmielej goni Ożarów Mazowiecki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kopalnie i miasta dają bogactwo wsi

Szybki rozwój dzięki ciężkiej pracy wójta i mieszkańców? Zapomnijcie. Najbardziej zaskakujące awanse to nie zasługa władz tylko położenia. Rozbudowujące się kopalnie i okolice największych miast, gdzie rozlewa się zabudowa. Oczywiście szansę trzeba umieć wykorzystać.

Zaloguj się i czytaj więcej

Małgorzata Luzak*

Skuteczny radny jednomandatowy

Wybory radnych według ordynacji większościowej to rewolucyjna zmiana. Dlatego zmianie powinny ulec także relacje radny – wyborca. Aby przeprowadzić skuteczną kampanię wyborczą w jednomandatowych okręgach i zdobyć głosy mieszkańców, relacje te powinny się mocno zacieśnić. Oznacza to wzmożoną aktywność radnego w trakcie kadencji, a nie tylko podczas samej kampanii.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane