Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 13/1201 - czerwca 18, 2016

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Andrzej Gniadkowski

MEN: będziemy finansować małe szkoły

Nowy stopień awansu zawodowego nauczycieli, subwencja na 6-latka, waga dla małych szkół i rozsądne korzystanie z możliwości blokowania likwidacji i przekształceń małych szkół przez kuratorów – to najważniejsze zapowiedzi minister Anny Zalewskiej wygłoszone na Ogólnopolskiej Samorządowej Debacie Oświatowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Nie przestaną szukać na mnie dowodów

Politycy używają prokuratury do walki z samorządowcami. To nie jest cecha jakiejś konkretnej opcji, tak robią wszyscy od lewa do prawa. Jak poseł chce załatwić sobie kolejną kadencję w Sejmie, to idzie do prokuratury z donosem, żeby zdobyć popularność – mówi w wywiadzie dla „Wspólnoty” Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. A na str. 20 przypominamy, o co chodziło w tzw. aferze sopockiej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Autor: Sławomir Bukowski

Czym była afera sopocka

Rozgrzała wszystkie media w kraju, niemal zmiotła prezydenta Sopotu, pokazała, jak różna może być interpretacja zachowań na szczytach samorządowej władzy. Jacek Karnowski wychodzi z niej dziś obronną ręką.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Zablokowane innowacje w gospodarce odpadami

Obecne przepisy uniemożliwiają działanie mniejszych instalacji, procedury ograniczają powstawanie nowych zakładów, a ustawowe zdefiniowanie technologii przetwarzania odpadów wprost wyklucza nietypowe rozwiązania w tej dziedzinie gospodarki. Tymczasem bez wsparcia innowacji nie osiągniemy założonych i wymaganych unijnym prawem wskaźników redukcji składowania odpadów i recyklingu – uważają eksperci Instytutu Sobieskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dobry start budownictwa czynszowego

O tym, jak duże jest zainteresowanie miast programem Społecznego Budownictwa Czynszowego, jakie efekty dają środki przekazane z budżetu państwa i dlaczego warto, by program stał się ważnym elementem „Mieszkania Plus”, rozmawiamy z Dariuszem Stacherą, dyrektorem Departamentu Budownictwa Społecznego BGK.

Zaloguj się i czytaj więcej

Autor: Mateusz Klupczyński

Jak ciężko pracują urzędnicy?

Według pewnej anegdoty, praca urzędnika jest ciągłą walką – do południa z głodem, po południu ze snem. Czy rzeczywiście jest tak źle? Co wpływa na takie oceny? Jak sprawdzić, ile faktycznie urzędnicy pracują?

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Prętnicki*

Bariery wdrażania nowych przepisów w zamówieniach publicznych

Wdrożenie nowej legislacji dotyczącej zamówień publicznych wiązać się może nie tylko z barierami o charakterze zwyczajowym, prawnym i ekonomicznym, ale też ze znacznymi wyzwaniami technicznymi, w szczególności wobec zakładanej elektronizacji procedur zamówieniowych (wprowadzeniem tzw. e-zamówień).

Zaloguj się i czytaj więcej

Agata Legat*

Prognoza skutków finansowych uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Rada gminy podejmując decyzję o uchwaleniu planu, powinna dysponować rzetelną informacją co do rozmiaru zobowiązań, które powstaną dla niej w związku z przyjętymi rozwiązaniami planistycznymi. Praktyka powierzania opracowania prognozy osobom nieuprawnionym pokazuje, że do prognozy przykłada się zbyt małe znaczenie, traktując ją niejednokrotnie w kategoriach dokumentu, który trzeba sporządzić dla dochowania prawem przewidzianej procedury, a o którego merytoryczną zawartość nie do końca się zabiega.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Rząd załatwi system zarządzania dokumentacją

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi niebawem konkretny plan działań w zakresie porządkowania architektury informacyjnej państwa. Główną rolę będą odgrywały takie projekty, jak jednolity portal administracji rządowej, krajowy system identyfikacji elektronicznej (eID) oraz EZD RP. Ten ostatni ma z czasem objąć również samorządy. Jego koordynacją zajmie się Mariusz Madejczyk, powołany 1 czerwca na stanowisko pełnomocnika ds. współpracy z administracją rządową i samorządową RP.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tomasz Telesiński

Zbudujmy z inwestorem wspólną markę

Lokalni włodarze często zapominają, że samo zainteresowanie gminą nie przesądza o rozpoczęciu inwestycji. Co więcej, dopóki inwestycja nie wystartuje, przedsiębiorcy może opłacić się rezygnacja z niemal gotowej umowy i przeniesienie się w inne miejsce. Dlatego w interesie samorządu jest, aby przedsiębiorca „wrósł” społecznie w grunt, identyfikując swoją markę z gminą.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Warszawa i Sopot najbardziej zrównoważone

Spośród polskich miast najlepiej żyje się w Warszawie, zaraz potem w Sopocie i Bielsku-Białej – wynika z raportu „Zrównoważony rozwój miast”, przygotowanego na zlecenie Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przez Politykę INSIGHT. Oceniano cztery sfery, które decydują o jakości życia: gospodarkę, społeczeństwo, środowisko i politykę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Eksperymentalna rewitalizacja trujących hałd

Nasadzenia roślin wchłaniających metale ciężkie oraz utworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku – tak w praktyce będzie wyglądała rekultywacja pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Siedmiu wspaniałych

W Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano siedmiu laureatów nagrody Super Samorząd 2016, przyznawanej za najlepsze realizacje projektów bazujących na współpracy samorządu ze społecznością lokalną.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane