Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Gminy wiejskie przygotowują się na nowy rok budżetowy. Niekoniecznie w radosnych nastrojach, ale zazwyczaj ze śmiałymi planami inwestycyjnymi. Zmiany w PIT i obarczenie samorządów kosztami podwyżek dla nauczycieli są ostatnio – jako przyczyny uszczerbku w budżetach – odmieniane przez wszystkie przypadki. Mimo to gminy starają się trzymać inwestycyjne tempo. Wójtowie planują jednak przy okazji wzrost podatków, cięcie kosztów i większe kredyty.
Ogniska ASF u świń, które zostały niedawno ujawnione w Wielkopolsce, są dowodem na to, że niebezpieczeństwo rozpowszechnienia się tej choroby w całym kraju przestało mieć charakter wyłącznie hipotetyczny. Kozłem ofiarnym, złożonym na ołtarzu propagandy w celu ukrycia nieporadności służb sanitarnych oraz słabości resortu rolnictwa, stały się dziki, które publicznie oskarżono o roznoszenie zarazy.
Według legendy Aniołowo powstało, kiedy Pan Bóg zmęczony trudem tworzenia świata przysnął na chwilę. Wtedy do działania wkroczyły małe aniołki, bawiąc się ziemią usypywały górki, kopały dołki, tworzyły skrytki. To im wioska zawdzięcza niesamowite położenie i swoją nazwę. Liczy 200 mieszkańców. Słynie z ekologicznej żywności i „anielskich smaków”. Jest nawet anielska leśna ścieżka zdrowia – „Szlak aniołów i urokliwych zakątków”.
W ostatnich trzech dekadach polski krajobraz kulturowy uległ gwałtownym przemianom. Coraz więcej w nim wielkogabarytowych budowli z betonu i stali, a coraz mniej zabytków architektury drewnianej. Aby skutecznie zadbać o te ostatnie potrzebna jest wiedza na temat ich budowy, a specjalistów z tego zakresu jest coraz mniej.
W Tymowej (województwo małopolskie) można podziwiać odrestaurowane wnętrze zabytkowego, drewnianego kościoła położonego na „Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce”. Jego renowacja trwała kilkanaście lat, ale jej efekt zapiera dech w piersi.
Zaniedbany przez lata zabytkowy zespół pałacowy w Bieżuniu odzyska świetność. Będzie tu tętnić życie muzealne, kulturalne i naukowe. Wszystko dzięki samorządowi województwa mazowieckiego, który kupił obiekt i postanowił wyremontować.
Oddana jesienią do użytku świetlica w miejscowości Anieliny (gmina Sadki) nie tylko wybudowana została w standardzie energooszczędnym, ale też zastosowano w niej alternatywne źródła energii w postaci pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych.
Gmina Bolesław od kilku lat inwestuje w swoje najcenniejsze zabytki – dwór w centrum Bolesławia wraz z otaczającym go parkiem oraz Zespół Dworski Krzykawki. W pięknie odremontowanych budynkach działa dziś Gminne Centrum Kultury, a zrewitalizowane parki są atrakcją dla mieszkańców i turystów.
Wydajemy własny miesięcznik oraz współpracujemy z dwoma tytułami prywatnymi i telewizją internetową. Urząd gminy oraz jednostki pomocnicze są aktywne w mediach społecznościowych. Niezależnie od utrzymywania kontaktu z mieszkańcami prowadzimy profesjonalną politykę komunikacyjną adresowaną do przedsiębiorców – mówi Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las koło Poznania. Zdradza też kulisy budowy wizerunku gminy przyjaznej biznesowi.