Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 10/12 - grudnia 14, 2019

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Magdalena Hodak

Wielkie plany inwestycyjne mimo zaciskania pasa

Gminy wiejskie przygotowują się na nowy rok budżetowy. Niekoniecznie w radosnych nastrojach, ale zazwyczaj ze śmiałymi planami inwestycyjnymi. Zmiany w PIT i obarczenie samorządów kosztami podwyżek dla nauczycieli są ostatnio – jako przyczyny uszczerbku w budżetach – odmieniane przez wszystkie przypadki. Mimo to gminy starają się trzymać inwestycyjne tempo. Wójtowie planują jednak przy okazji wzrost podatków, cięcie kosztów i większe kredyty.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Miłosz Kościelniak-Marszał*

Kto odpowiada za liczbę dzików w Polsce?

Ogniska ASF u świń, które zostały niedawno ujawnione w Wielkopolsce, są dowodem na to, że niebezpieczeństwo rozpowszechnienia się tej choroby w całym kraju przestało mieć charakter wyłącznie hipotetyczny. Kozłem ofiarnym, złożonym na ołtarzu propagandy w celu ukrycia nieporadności służb sanitarnych oraz słabości resortu rolnictwa, stały się dziki, które publicznie oskarżono o roznoszenie zarazy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Aniołowo – jedyna taka wieś w Polsce

Według legendy Aniołowo powstało, kiedy Pan Bóg zmęczony trudem tworzenia świata przysnął na chwilę. Wtedy do działania wkroczyły małe aniołki, bawiąc się ziemią usypywały górki, kopały dołki, tworzyły skrytki. To im wioska zawdzięcza niesamowite położenie i swoją nazwę. Liczy 200 mieszkańców. Słynie z ekologicznej żywności i „anielskich smaków”. Jest nawet anielska leśna ścieżka zdrowia – „Szlak aniołów i urokliwych zakątków”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Kłoda*

Ocalić zabytki architektury drewnianej

W ostatnich trzech dekadach polski krajobraz kulturowy uległ gwałtownym przemianom. Coraz więcej w nim wielkogabarytowych budowli z betonu i stali, a coraz mniej zabytków architektury drewnianej. Aby skutecznie zadbać o te ostatnie potrzebna jest wiedza na temat ich budowy, a specjalistów z tego zakresu jest coraz mniej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Perła Tymowej po renowacji

W Tymowej (województwo małopolskie) można podziwiać odrestaurowane wnętrze zabytkowego, drewnianego kościoła położonego na „Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce”. Jego renowacja trwała kilkanaście lat, ale jej efekt zapiera dech w piersi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marszałek ratuje zdewastowany pałac

Zaniedbany przez lata zabytkowy zespół pałacowy w Bieżuniu odzyska świetność. Będzie tu tętnić życie muzealne, kulturalne i naukowe. Wszystko dzięki samorządowi województwa mazowieckiego, który kupił obiekt i postanowił wyremontować.

Zaloguj się i czytaj więcej

Świetlica z pompą i panelami

Oddana jesienią do użytku świetlica w miejscowości Anieliny (gmina Sadki) nie tylko wybudowana została w standardzie energooszczędnym, ale też zastosowano w niej alternatywne źródła energii w postaci pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Centrum kultury w zabytkowych dworach

Gmina Bolesław od kilku lat inwestuje w swoje najcenniejsze zabytki – dwór w centrum Bolesławia wraz z otaczającym go parkiem oraz Zespół Dworski Krzykawki. W pięknie odremontowanych budynkach działa dziś Gminne Centrum Kultury, a zrewitalizowane parki są atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Jak kreować precyzyjny przekaz informacyjny

Wydajemy własny miesięcznik oraz współpracujemy z dwoma tytułami prywatnymi i telewizją internetową. Urząd gminy oraz jednostki pomocnicze są aktywne w mediach społecznościowych. Niezależnie od utrzymywania kontaktu z mieszkańcami prowadzimy profesjonalną politykę komunikacyjną adresowaną do przedsiębiorców – mówi Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las koło Poznania. Zdradza też kulisy budowy wizerunku gminy przyjaznej biznesowi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane