Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 24/1186 - November 28, 2015

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Paweł J. Dąbrowski

Lokalni przedsiębiorcy na piedestał

Wspierać nie tylko początkujących, ale i wypływających na szersze wody. Tworzyć dobre warunki dla tych, którzy jeszcze nie zaczęli i dla najszybciej rozwijających się. Dobrze zbudowane biuro obsługi przedsiębiorców powinno mieć konsultantów pomagających na każdym etapie rozwoju firmy. Przy tym gminy nie powinny wyręczać wolnego rynku. Jak to wszystko zrobić? Oto ostatni artykuł w cyklu dotyczącym rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Historia pięknie opowiedziana

Mediateka to białostockie archiwum historii mówionej. Prowadzą ją pracownicy Centrum im. Ludwika Zamenhofa, miejskiej placówki kultury, którzy docierają do żyjących świadków historii i zapisują opowieści o ich losach splecionych z dziejami miasta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Wielkie otwarcie na toruńskich Jordankach

12 grudnia zainauguruje działalność Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu. To jeden z najnowocześniejszych w kraju obiektów przeznaczonych dla muzyki, teatru, opery, filmu, ale też najoryginalniejsze centrum kongresowe i wystawiennicze. Budynek zaprojektował hiszpański architekt Fernando Menis. Inwestycja kosztowała ponad 224 mln zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Małgorzata Grosman-Januchowska

Miasta dla biznesu

Nie wystarczy stworzyć wydział do obsługi inwestorów. Przedsiębiorcy oczekują od urzędników coraz bardziej specjalistycznego wsparcia, a i gminy chcąc zapracować na miano przyjaznych dla biznesu, stosują wyrafinowane zabiegi, aby ściągnąć kapitał, a potem go u siebie zatrzymać i nakłonić do kolejnych inwestycji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Anna Morow*

Dotacje oświatowe według nowych zasad. Przejrzystość czy kontrowersje?

Dotacje oświatowe udzielane przez jednostki samorządu terytorialnego publicznym i niepublicznym szkołom, przedszkolom i placówkom oświatowym właściwie od początku sprawiają samorządom wiele problemów w praktyce.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jacek Ronowicz*

Audyt krajobrazowy w drodze zarządzenia zastępczego

Sejmik województwa uchwali audyt krajobrazowy w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Jeżeli termin przewidziany na realizację tego obowiązku upłynie, wojewoda wezwie sejmik do uchwalenia audytu krajobrazowego w wyznaczonym terminie. Jeżeli wyznaczony termin także upłynie, wojewoda opracuje i przyjmie audyt krajobrazowy w drodze zarządzenia zastępczego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Anna Wrzesień

Programy ograniczania niskiej emisji

Nie wystarczy uchwalić dopłaty dla mieszkańców do wymiany źródeł ciepła w domach na ekologiczne. System wsparcia musi być kompleksowy, sięgający nawet 100 proc. kosztów wymiany pieców, dobrze gdy towarzyszy mu system osłonowy chroniący mieszkańców przed skokowym wzrostem kosztów ogrzewania domów. W przeciwnym razie zainteresowanie likwidacją palenisk węglowych będzie niewielkie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Klupczyński*

Nadgorliwość Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie na wrześniowym posiedzeniu stwierdziło nieważność uchwały w sprawie programu postępowania naprawczego gminy Sorkwity. Nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nadzór nad tymi uchwałami sprawuje wojewoda.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Tworząc nowe województwa, skażemy je na recesję

Od podziałów administracyjnych pieniędzy nie przybędzie. Receptą na bogactwo jest tylko wzrost gospodarczy, gdy powstają nowe przedsiębiorstwa i rosną wpływy z podatków – mówi marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. – Nie znam żadnej analizy potwierdzającej słuszność tezy o konieczności zmian administracyjnych na poziomie województw. Mam nadzieję, że w PiS są ludzie, którzy potrafią myśleć i liczyć. Że pomysłodawcy podzielenia Mazowsza wycofają się z tego absurdalnego pomysłu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Miejskie auta zrewolucjonizują transport w metropoliach

W dużych miastach utrzymywanie własnego samochodu jest coraz bardziej nieopłacalne. Parkingi P+R zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej, wypożyczalnie rowerów pozwalają przemieszczać się szybko na krótkich dystansach. Ostatnim brakującym ogniwem są miejskie auta, działające na zasadach podobnych jak rowery. System car-sharing święci triumfy w miastach zachodniej Europy, w przyszłym roku zawita do Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane