Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 23/1185 - listopada 14, 2015

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Dawid Czesyk*

Zarządzenia porządkowe stanowione przez organ wykonawczy gminy

Jedną z form sprawowania władzy na obszarze gminy jest stanowienie aktów prawa miejscowego, w tym wydawanie przez wójta przepisów porządkowych. Ustawodawca kwestię zasad i trybu wydawania przepisów porządkowych uregulował w sposób pozwalający na dużą dowolność interpretacji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Polacy wracają do książek

Kiedy w Barcinie wybudowano nową bibliotekę, kolejki do niej ustawiały się już na godzinę przed jej otwarciem! Choć z czytelnictwem w Polsce wciąż nie jest najlepiej, gminne biblioteki dostają drugie życie. To nie są już staroświeckie wypożyczalnie, ale pełne multimediów lokalne centra aktywności społecznej, z kącikami do zabawy dla dzieci i ekspresem do kawy dla rodziców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Monika Pawlak

Rewitalizacja EC1: Łódź pokazała, że potrafi

Niemożliwe stało się możliwe – tak najkrócej można opisać burzliwe dzieje rewitalizacji najstarszej łódzkiej elektrowni EC1 przy ul. Targowej. Inwestycja wyceniona na ponad 50 mln euro, do której Unia Europejska dołożyła 19 mln euro, została ukończona, a obiekty zagospodarowane. W EC1 powstało Narodowe Centrum Kultury Filmowej – umowę na 50 lat podpisały prezydent Hanna Zdanowska i minister kultury Małgorzata Omilanowska. Zatem kolejny sukces Łodzi? Na pewno. Choć droga do niego była długa, kręta i pełna zasadzek.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Samorządy nie oszczędzają na kulturze

W 2014 r. w Polsce działało 15 tys. 719 instytucji kultury. Większość z nich to biblioteki – 62,4 proc. Wydatki państwa na kulturę to ponad 9 mld zł. Niemal drugie tyle, bo aż 7,5 mld zł, wyłożyły samorządy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Radosław Wałkuski

Warszawa wciąż nie jest rowerową stolicą Polski

Statystyczna ilość dróg rowerowych w Warszawie robi wrażenie. Ale co z tego, że tras jest dużo, skoro nie łączą się w spójną całość, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przedstawiamy rowerową sylwetkę stolicy Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dariusz Kałuża

Zadania zlecone: czy warto pozywać Skarb Państwa?

Gdy dotacja na zadania zlecone została przekazana w niepełnej wysokości, samorząd ma możliwość dochodzenia należnych środków. Podstawą do wystąpienia przeciwko Skarbowi Państwa z roszczeniem o zapłatę brakującej części dotacji jest art. 49 ust. 6 ustawy o dochodach JST. Sam fakt wytoczenia sprawy budzi czasem obawy, bo pozywany jest wojewoda. Ale warto pamiętać, że żaden proces przeciwko Skarbowi Państwa nie jest kierowany personalnie do wojewody, a już tym bardziej do osoby piastującej to stanowisko.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Podgórska-Rykała

Miasta chcą mieć swoje uniwersytety dziecięce!

Uniwersytet Dziecięcy to m.in. wykłady, pokazy naukowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, debaty, konkursy, warsztaty rozwijające kreatywność maluchów, a nawet półkolonie i obozy naukowe. Celem tych, coraz powszechniejszych, inicjatyw uczelni wyższych i samorządów jest zainspirowanie dzieci do poszukiwania i zgłębiania własnych zainteresowań oraz pokazanie im różnorodności świata badań. Ideą uniwersytetów dziecięcych nie jest nauka konkretnego przedmiotu, ale sam fakt zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi. Uczestnicy dowiadują się, że można i trzeba przełamywać schematy, a zdobywanie wiedzy jest fascynującą przygodą!

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Śmieci w Polsce wciąż znikają

Nie został wdrożony system zabezpieczeń finansowych płaconych przez firmy odbierające odpady komunalne. A przedsiębiorcy są za mało kontrolowani. Do takich konkluzji doszli przedstawiciele ustępującego rządu i Sejmu na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sebastian Barczyński

Jak przekonać do segregacji

„Zero odpadów dla Europy” – czy ta europejska idea zdobędzie popularność w polskich miastach? Przykład Lublany pokazuje, że wspólny wysiłek władz samorządowych, mediów oraz mieszkańców może przynieść zaskakujące rezultaty.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Nowy podział statystyczny Mazowsza

Jeszcze we wrześniu Jarosław Kaczyński zapowiedział na konwencji PiS w Koszalinie utworzenie w regionie nowego województwa. O nowym województwie mówiła kilka dni później również Beata Szydło. Wszystko po to, by regiony mogły się szybciej rozwijać. Tymczasem ustępująca Rada Ministrów przyjęła prostsze rozwiązanie – podział statystyczny, nie administracyjny, pozwalający nie mnożyć kosztów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Rozliczanie subwencji

Rozliczanie wydatków subwencyjnych na dzieci wymagające specjalnej organizacji nauki zostało wprowadzone ustawą okołobudżetową i obowiązuje tylko w 2015 roku. Co powinien wiedzieć nowy rząd, zanim podejmie decyzję o przedłużeniu (lub nie) obowiązywania przepisu? Po pierwsze, że przepis prawdopodobnie jest niekonstytucyjny. Po drugie, że właściwe rozliczenie subwencji jest trudne i sprawia problemy nawet urzędnikom ministerstw. Po trzecie, wcale nie poprawia sytuacji dzieci niepełnosprawnych, a wręcz może ją pogorszyć.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Wojciechowski*

Problemy ze Źródłem: czy dokumenty wydawane przez USC są ważne?

Dopóki nie zmienią się przepisy oraz sposób funkcjonowania systemu rejestru stanu cywilnego, nie jest możliwe wydanie przez kierownika USC odpisu lub zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego! System generuje odpisy i zaświadczenia w dwóch formatach: XML oraz PDF, niezgodnych z wymaganiami rozporządzenia w sprawie sposobu sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych. W centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych nie ma też zarejestrowanych wzorów dokumentów wydawanych z rejestru stanu cywilnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane