Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Jedną z form sprawowania władzy na obszarze gminy jest stanowienie aktów prawa miejscowego, w tym wydawanie przez wójta przepisów porządkowych. Ustawodawca kwestię zasad i trybu wydawania przepisów porządkowych uregulował w sposób pozwalający na dużą dowolność interpretacji.
Kiedy w Barcinie wybudowano nową bibliotekę, kolejki do niej ustawiały się już na godzinę przed jej otwarciem! Choć z czytelnictwem w Polsce wciąż nie jest najlepiej, gminne biblioteki dostają drugie życie. To nie są już staroświeckie wypożyczalnie, ale pełne multimediów lokalne centra aktywności społecznej, z kącikami do zabawy dla dzieci i ekspresem do kawy dla rodziców.
Niemożliwe stało się możliwe – tak najkrócej można opisać burzliwe dzieje rewitalizacji najstarszej łódzkiej elektrowni EC1 przy ul. Targowej. Inwestycja wyceniona na ponad 50 mln euro, do której Unia Europejska dołożyła 19 mln euro, została ukończona, a obiekty zagospodarowane. W EC1 powstało Narodowe Centrum Kultury Filmowej – umowę na 50 lat podpisały prezydent Hanna Zdanowska i minister kultury Małgorzata Omilanowska. Zatem kolejny sukces Łodzi? Na pewno. Choć droga do niego była długa, kręta i pełna zasadzek.
W 2014 r. w Polsce działało 15 tys. 719 instytucji kultury. Większość z nich to biblioteki – 62,4 proc. Wydatki państwa na kulturę to ponad 9 mld zł. Niemal drugie tyle, bo aż 7,5 mld zł, wyłożyły samorządy.
Statystyczna ilość dróg rowerowych w Warszawie robi wrażenie. Ale co z tego, że tras jest dużo, skoro nie łączą się w spójną całość, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przedstawiamy rowerową sylwetkę stolicy Polski.
Gdy dotacja na zadania zlecone została przekazana w niepełnej wysokości, samorząd ma możliwość dochodzenia należnych środków. Podstawą do wystąpienia przeciwko Skarbowi Państwa z roszczeniem o zapłatę brakującej części dotacji jest art. 49 ust. 6 ustawy o dochodach JST. Sam fakt wytoczenia sprawy budzi czasem obawy, bo pozywany jest wojewoda. Ale warto pamiętać, że żaden proces przeciwko Skarbowi Państwa nie jest kierowany personalnie do wojewody, a już tym bardziej do osoby piastującej to stanowisko.
Uniwersytet Dziecięcy to m.in. wykłady, pokazy naukowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, debaty, konkursy, warsztaty rozwijające kreatywność maluchów, a nawet półkolonie i obozy naukowe. Celem tych, coraz powszechniejszych, inicjatyw uczelni wyższych i samorządów jest zainspirowanie dzieci do poszukiwania i zgłębiania własnych zainteresowań oraz pokazanie im różnorodności świata badań. Ideą uniwersytetów dziecięcych nie jest nauka konkretnego przedmiotu, ale sam fakt zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi. Uczestnicy dowiadują się, że można i trzeba przełamywać schematy, a zdobywanie wiedzy jest fascynującą przygodą!
Nie został wdrożony system zabezpieczeń finansowych płaconych przez firmy odbierające odpady komunalne. A przedsiębiorcy są za mało kontrolowani. Do takich konkluzji doszli przedstawiciele ustępującego rządu i Sejmu na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Środowiska w Poznaniu.
„Zero odpadów dla Europy” – czy ta europejska idea zdobędzie popularność w polskich miastach? Przykład Lublany pokazuje, że wspólny wysiłek władz samorządowych, mediów oraz mieszkańców może przynieść zaskakujące rezultaty.
Jeszcze we wrześniu Jarosław Kaczyński zapowiedział na konwencji PiS w Koszalinie utworzenie w regionie nowego województwa. O nowym województwie mówiła kilka dni później również Beata Szydło. Wszystko po to, by regiony mogły się szybciej rozwijać. Tymczasem ustępująca Rada Ministrów przyjęła prostsze rozwiązanie – podział statystyczny, nie administracyjny, pozwalający nie mnożyć kosztów.
Rozliczanie wydatków subwencyjnych na dzieci wymagające specjalnej organizacji nauki zostało wprowadzone ustawą okołobudżetową i obowiązuje tylko w 2015 roku. Co powinien wiedzieć nowy rząd, zanim podejmie decyzję o przedłużeniu (lub nie) obowiązywania przepisu? Po pierwsze, że przepis prawdopodobnie jest niekonstytucyjny. Po drugie, że właściwe rozliczenie subwencji jest trudne i sprawia problemy nawet urzędnikom ministerstw. Po trzecie, wcale nie poprawia sytuacji dzieci niepełnosprawnych, a wręcz może ją pogorszyć.
Dopóki nie zmienią się przepisy oraz sposób funkcjonowania systemu rejestru stanu cywilnego, nie jest możliwe wydanie przez kierownika USC odpisu lub zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego! System generuje odpisy i zaświadczenia w dwóch formatach: XML oraz PDF, niezgodnych z wymaganiami rozporządzenia w sprawie sposobu sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych. W centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych nie ma też zarejestrowanych wzorów dokumentów wydawanych z rejestru stanu cywilnego.