Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Kontrola jest jedną z najskuteczniejszych metod sprawdzenia, czy szpitale udzielają świadczeń zdrowotnych w warunkach zapewniających bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, czy środki finansowe przeznaczone z budżetu samorządu na ochronę zdrowia są wydatkowane zgodnie z zasadą celowości, wreszcie czy szpitale w ramach prowadzonej działalności leczniczej respektują obowiązujące przepisy odnoszące się do innych sfer niż opieka zdrowotna, tj. ochrona praw pracowniczych lub ochrona środowiska.
Wskutek transformacji ustrojowej i zmian społeczno-gospodarczych Katowice musiały znaleźć nową drogę rozwoju. Wykorzystując zaangażowanie swoich mieszkańców, samorząd podjął się przemiany miejskiej przestrzeni, którą znacząco utrudniały działania związane z zapobieganiem negatywnym konsekwencjom procesu restrukturyzacji kopalń i hut.
W Stanach Zjednoczonych walkability to ważny trend, powstają nawet rankingi miast najbardziej pieszym przyjaznych. W Polsce temat wciąż budzi kontrowersje – niesłusznie kojarzony z zabieraniem przestrzeni samochodom. Mało kto zdaje sobie sprawę, że również kierowcy mogą zyskać na modzie na chodzenie.
Podstawowym warunkiem prowadzenia debaty w internecie jest przyjęcie, że w świetle standardów prawnych sieć jest takim samym forum wymiany poglądów, jak prasa i inne media. W związku z tym prowadzenie w niej działalności politycznej podlega takim samym zasadom, jak w świecie rzeczywistym. Prawo nie wprowadza tu żadnej taryfy ulgowej.
Janusz Król został laureatem Nagrody im. Grzegorza Palki za redagowanie pisma służącego samorządom od 25 lat.
Kiedy idę do pracy, gdy zachodzę na zieleniak po zakupy, spotykam ludzi. To mi zabiera mnóstwo czasu, ale wtedy jestem z moimi mieszkańcami. I niech mi pan wierzy – gabinety, limuzyny, sale sesyjne z jednej strony, a kontakt z ludźmi z drugiej, to dwa równoległe światy, które nie mają ze sobą wiele wspólnego – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
Nie ma jeszcze siedziby, a pomieszczenia dla urzędu zapewne będą wynajmowane. Nie ma numeru terytorialnego w GUS, REGON-u, nie ma budżetu, prawa miejscowego i urzędników. A co jest? Mit założycielski i grupa ludzi, którzy od lat działają na rzecz powołania gminy. To, plus pełna nadziei pani pełnomocnik, cały kapitał początkowy Grabówki. Nie ma wątpliwości, że o tej gminie będzie jeszcze głośno.
Polityka równości płci powinna być jedną z domen gminy, bo z zasady ma charakter horyzontalny. Nie stanowi odrębnego zadania, a przenika wszystkie obszary życia społecznego. Tylko w takiej formie może być efektywnie i skutecznie realizowana. W niniejszym opracowaniu autorka zaprezentuje pokrótce informacje na temat zadań równościowych ciążących na gminach oraz omówi pokrótce wyniki ogólnopolskich badań, przeprowadzonych przez nią w okresie 2010–2014 na próbie 1868 gmin z obszaru całego kraju.
Kiedy powstawała pierwsza w wolnej Polsce Młodzieżowa Rada Miasta w Częstochowie nikt nie myślał o tym, aby kwestie związane z powoływaniem tego typu instytucji uregulować na poziomie ustawowym. Młodzieżowe rady zyskały na popularności i w 2001 roku doczekały się regulacji w ustawach samorządowych. Dziś wiele polskich miast nie wyobraża sobie podejmowania decyzji ważnych dla młodych ludzi bez ich udziału. Powołanie młodzieżowej rady, która będzie miała stały wpływ na decyzje władz dotyczące ich rówieśników, wydaje się najlepszym rozwiązaniem, o wiele lepszym niż doraźnie organizowane konsultacje, rzadko docierające do najmłodszej grupy wiekowej.
Długo oczekiwany nabór wniosków dotyczący wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność został ogłoszony. Warunki udziału w konkursie, kryteria oceny lokalnych grup działania mówią wiele o znaczeniu i funkcjach zarówno strategii, jak i samych grup.
Akt prawny nie może wejść w życie i nie posiadać mocy obowiązującej, nie może też posiadać mocy obowiązującej przed wejściem w życie.
Realne zagrożenie oznacza sytuację nieprzewidzianą, bezpośrednio zagrażającą jakiemuś dobru, wymagającą natychmiastowej reakcji i na tyle oczywistą, że podjęcie odpowiednich działań jest konieczne, np. katastrofa ekologiczna, klęska żywiołowa. Za takie nie można uznać dużego poboru wody na terenie gminy oraz znacznego spadku ciśnienia w sieci wodociągowej.