Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 6/1168 - marca 21, 2015

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Marek Janiak

Wybrakowane miasto w Krajowej Polityce Miejskiej

Znamy przykłady miast, które nie są gospodarczo rozwinięte, a fantastycznie prosperują jako miejsca ważne kulturowo. Ich żywotność opiera się nie na ekonomii, gospodarce czy nauce, ale na dziedzictwie kulturowym. Ich tożsamość jest motorem napędowym sukcesu w skali światowej. I tego najważniejszego elementu, stanowiącego o miejskości, w Krajowej Polityce Miejskiej bardzo brakuje.

Zaloguj się i czytaj więcej

Damian Wąsik

Przyczyny nieważności wyborów samorządowych

To bardzo niepokojące, że w trakcie wyborów samorządowych w Polsce w 2014 r. odnotowano rekordową jak dotąd liczbę protestów wyborczych. Uderza też liczba protestów uwzględnionych przez sądy, które nakazały przeprowadzenie ponownych wyborów. W poprzednich latach takie sytuacje były sporadyczne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Adam Błaszko

Absolutorium samorządowe: czy jest nam jeszcze potrzebne?

Instytucja absolutorium w obecnym kształcie wymaga reformy. Przepisy i niejasności interpretacyjne powodują, że ta instytucja jest w dużej mierze iluzoryczna i nie spełnia pierwotnie przewidzianej dla niej funkcji rzetelnej oceny polityki finansowej organu jednostki samorządu terytorialnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Warszawa sfinansuje budowę ogromnej sali koncertowej

Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia ma być wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie Polski i Europy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki

Ryzyko rynkowe w zarządzaniu długiem w projektach realizowanych w formule PPP

Rozwój w największej mierze zależy od dostępu do rynku kredytowego, a różnorodność rodzajów źródeł finansowania oraz relatywnie niska cena pieniądza są warunkami sukcesu. Tyczy się to w podobnym stopniu przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Adelajda Kołodziejska

Miasta robią dobry interes na turystyce biznesowej

Szybko przybywa w Polsce nowoczesnych centrów kongresowych. W Katowicach właśnie powstał największy tego typu obiekt w kraju, a Kraków od kilkunastu miesięcy jest już na europejskiej mapie miast z najbardziej atrakcyjną ofertą konferencyjną. Organizacja biznesowych wydarzeń to nie tylko splendor dla miasta, ale i korzyści finansowe. Tak duża podaż powierzchni kongresowej oznacza jednak dla miast zaciętą rywalizację.

Zaloguj się i czytaj więcej

Małgorzata Szumańska

Kamery w szkołach to ślepa inwestycja

Premier Ewa Kopacz ogłosiła w exposé, że bezpieczeństwo dzieci będzie jej priorytetem. Mają w tym pomóc pieniądze na rozbudowę szkolnych systemów monitoringu. Pomysł nienowy. Pierwszy strumień pieniędzy na kamery popłynął w 2007 r., kiedy to minister edukacji Roman Giertych uruchomił program „Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach”. Niestety, rozwiązanie łatwe i z pozoru oczywiste może się okazać chybione.

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Guć

Innowacje społeczne: chwilowa moda czy realna potrzeba

Jeśli wdrażać innowacje w Polsce, w szczególności społeczne, to należy uwolnić się od myślenia w wąskich kategoriach zakupu oprogramowania, które pomoże nam zdiagnozować potrzeby, czy wesprze procesy rozwiązywania problemów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Szymon Batkowski

Urlop wypoczynkowy wójta

Wójt sam wyznacza sobie osobę, która wobec niego będzie wykonywała czynności z zakresu prawa pracy. Jednak trudno sobie wyobrazić bardziej dziwną i dwuznaczną sytuację. Taka osoba (lub sekretarz) może mieć problem z egzekwowaniem od swojego szefa zastosowania się do wydawanych poleceń, skoro prawnie jest ona przez niego wyznaczona i jest jego podwładnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Robert Stępowski

Media funkcjonują dzięki samorządom

Ile samorządy wydają na zakup powierzchni w prasie i czasu antenowego w radiu oraz telewizji? Dokładne podanie tych danych jest praktycznie niemożliwe, podobnie jak w przypadku wydatków promocyjnych, co przy każdej kontroli podkreśla NIK.

Zaloguj się i czytaj więcej

Daniel Siwak

Unijne złotówki na szynach

W największych miastach tramwaje są trzonem transportu publicznego, dlatego korzystając z dużej puli środków unijnych, miasta inwestują w tabor i modernizację linii. Z największym rozmachem do problemu podszedł Olsztyn, który postanowił przywrócić tramwaje na ulice. – Komfort życia u nas wzrośnie niebywale – mówi prezydent tego miasta Piotr Grzymowicz.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Lokatorzy odpracowują swoje długi

W Gdańsku, Wałbrzychu czy Toruniu najemcy lokali komunalnych mogą podjąć wyznaczoną pracę w zamian za zmniejszenie zadłużenia z tytułu czynszu. Podobnym tropem idzie Łódź. Warszawa z kolei chce umarzać zaległości – kto spłaci, nawet w ratach, połowę, resztę będzie miał darowane. Wyegzekwowanie długów w całości nigdy nie będzie niemożliwe, ale takie inicjatywy pomagają je zmniejszyć.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Im Rzeszów większy, tym lepiej

W rankingu „Wspólnoty” Rzeszów zdobył tytuł najszybciej rozwijającego się samorządu w latach 2010–2014 w kategorii miast na prawach powiatu. Według prezydenta Tadeusza Ferenca kluczem do sukcesu jest m.in. poszerzanie granic. Nowe tereny inwestycyjne, zwiększająca się liczba mieszkańców i zrównoważony rozwój to najlepsze zachęty dla przedsiębiorców do lokowania biznesu w stolicy Podkarpacia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Zawiedli się na strażach

Pierwszy raz w historii spadła liczba straży miejskich i gminnych. 12 uchwał w sprawie rozwiązania formacji podjętych od stycznia 2014 roku daje do myślenia. Strażników postanowiły się pozbyć m.in. dwa miasta prezydenckie: Radomsko i Skarżysko-Kamienna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Gniadkowski

Kongres XXV-lecia samorządu

Poznański kongres był świetną okazją do sformułowania zwartego przekazu na temat stanu samorządności w Polsce. Niestety, główne media nie podjęły dyskusji. I szkoda, bo samorządowcy odwołali się do fundamentalnych zasad: pomocniczości, samodzielności jednostek, prawa do ryzyka i obowiązku zarządzania nim. Domagają się też powołania komisji kodyfikacyjnej prawa samorządowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Audyt to miecz obosieczny

Niektórzy, czyli ci, którzy wygrali wybory w 2014 roku, odgrażają się, że zrobią audyt, a więc sprawdzą poprzedników. Ale czy tak zrobią? Różnie z tym bywa. Bo w jaki sposób? Jakich użyć instrumentów? Jaką miarę zastosować? I najważniejsza wątpliwość: przecież i mnie też tak kiedyś rozliczą. W kraju nie odbywają się więc audyty finansowe i merytoryczne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Veturilo znaczy rower

Veturilo w esperanto znaczy rower (środek transportu, pojazd). Taką nazwę swojej wypożyczalni nadali warszawiacy.

Zaloguj się i czytaj więcej

JANUSZ KRÓL

Unowocześniamy „Wspólnotę”

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane