Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 22/1158 - października 31, 2014

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Welcome to Lublin

Obcokrajowcy mieszkający w Lublinie załatwią swoje sprawy w Biurze Obsługi Mieszkańców. Nowo powstały punkt obsługi to miejsce wymiany informacji na temat podejmowanych w mieście działań dla tej grupy mieszkańców, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów.

Zaloguj się i czytaj więcej

EDYTA ŻYŁA

W Żyrardowie będzie druga tura?

Szesnaście komitetów wyborczych, ośmioro kandydatów na prezydenta miasta –rywalizacja w Żyrardowie wychodzi na ostatnią prostą. Po rezygnacji z kandydowania obecnego prezydenta Andrzeja Wilka szanse innych polityków są mocno wyrównane. Czy widowiskowe rozpoczęcie kampanii przez Beatę Rusinowską i Wojciecha Jasińskiego zapowiada ich udział w drugiej turze?

Zaloguj się i czytaj więcej

ROZMAWIAŁ SŁAWOMIR BUKOWSKI

John Godson pastujący buty wyborcom? Gazety lubią takie ciekawostki

Dlaczego kampania samorządowa słabo przebija się do ogólnopolskich mediów i czy warto walczyć do końca dołując w sondażach – tłumaczy Norbert Maliszewski, specjalista od marketingu politycznego.

Zaloguj się i czytaj więcej

JANUSZ KRÓL

Dama z bratkiem, czyli barwy kampanii

Prześmiewcze portale zabrały się za plakaty i ulotki kandydatów, wyszukując co bardziej nieudane projekty z cyklu „grafik płakał, jak projektował”. Fakt. Nie brakuje chybionych pomysłów reklamowych, ale w kampanii dzieje się zdecydowanie więcej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Myślenice: inwestorzy przynieśli sukces

Zaczęło się od pomysłu na specjalną strefę ekonomiczną. Skończyło na inwestorach, dzięki którym dochody gminy rosną, a to pozwala inwestować w infrastrukturę.

Zaloguj się i czytaj więcej

ANDRZEJ GNIADKOWSKI

Osielsko: bardzo modna gmina

Speedrower, łucznictwo, baseball, nordic walking – to nie zawsze najpopularniejsze sporty w Polsce, ale w Osielsku znane i masowo uprawiane. Ich upowszechnianie to pomysł wójta na nudę i na zaangażowanie mieszkańców w sprawy gminy. Plany zagospodarowania, bogata infrastruktura i bliskość miasta powodują, że w Bydgoszczy i okolicach panuje moda na mieszkanie w Osielsku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Krynica Morska: prezent od państwa

Niewielu mieszkańców plus duże wpływy z podatków równa się sukces. Dzięki gruntom pod Bałtykiem gmina niemal wygrała na loterii kilkadziesiąt milionów złotych, które zapewniają jej najwyższe miejsca w finansowych rankingach.

Zaloguj się i czytaj więcej

SŁAWOMIR BUKOWSKI

Zamość – miasto wzorcowe

Wyciągnięty z długów szpital zarabia i płaci miastu dywidendę. Wszystkie miejskie spółki są na plusie. Szkołami kierują menedżerowie, jakości nauczania tylko pozazdrościć, a uczniowie uczestniczą w międzynarodowych projektach edukacyjnych. To, co przez ostatnie lata stało się w Zamościu, tabloidy ochrzciłyby mianem „szok i niedowierzanie”. My możemy napisać, że Zamość jest miastem wzorcowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

PAWEŁ SWIANIEWICZ JULITA ŁUKOMSKA

Rośnie dynamika Polski Wschodniej

Odnoszenie sukcesów przez gminy znajdujące się na niższym poziomie rozwoju jest możliwe! W szczególności dotyczy to jednostek z Polski Wschodniej. W kategorii miast powiatowych wygrał Zamość. Zdecydowanie zwolnił za to lider sprzed czterech lat Sopot – tym razem nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce żadnego z zestawień cząstkowych. Cóż, trudno utrzymywać szybkie tempo rozwoju przez wiele lat.

Zaloguj się i czytaj więcej

OPRAC. DK

Zameldowanie a prawo do lokalu

Zameldowanie pod danym adresem, jak również przedłożenie potwierdzenia zameldowania, nie są równoznaczne z posiadaniem jakichkolwiek praw do lokalu mieszkalnego. Zameldowanie nie jest bowiem równoznaczne z przysługującym tytułem prawnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

ANNA KUDRA

Elektroniczne protokoły z sesji

Czy protokoły sesji rady gminy (powiatu) lub sejmiku województwa mogą być w formie tylko elektronicznej bez wersji papierowej?

Zaloguj się i czytaj więcej

DLACZEGO NALEŻY ZMIENIĆ PRZEPISY O TZW. JANOSIKOWYM

Wiele jednostek samorządu terytorialnego na różnym szczeblu samorządu uważa, że system wyrównawczy w zakresie wpłat na część równoważącą i regionalną subwencji ogólnej wymaga korekt. W niniejszym materiale zostały przedstawione propozycje zmian w oparciu o doświadczenia m.st. Warszawy.

Zaloguj się i czytaj więcej

JAN RULEWSKI

Czy potrzebny jest Rzecznik Praw Mieszkańców?

W obecnej, ale i w poprzednich samorządowych kampaniach wyborczych mało mówi się na temat konstytutywnych elementów samorządu. Z tego względu całkowicie na miejscu wydaje się być propozycja wprowadzenia w przestrzeń samorządu terytorialnego instytucji Rzecznika Praw Mieszkańców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Anna Samela

Analiza rentowności przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę

Samorządowy zakład budżetowy nie jest tą formą organizacyjno-prawną, która motywuje do racjonalizacji działania, co znajduje potwierdzenie w wielu komentarzach i publikacjach. Jak będzie się przedstawiać sytuacja, jeśli przekształcimy zakład budżetowy w spółkę z o.o.?

Zaloguj się i czytaj więcej

Wiesław Wańkowicz

Planowanie przestrzenne jako metoda ochrony i kształtowania krajobrazu

Od kilkunastu lat narasta w Polsce problem degradacji przestrzeni, w której żyjemy. Odpowiedzią na to jest stopniowe uświadamianie potrzeby ładu przestrzennego. Ładu rozumianego nie tylko jako funkcjonalny i ekonomiczny porządek w przestrzeni, ale także jako jej walory estetyczne. Cechy te utożsamiane są często z pojęciem krajobrazu, a instrumentem, dzięki któremu możemy kształtować i chronić zarówno przestrzeń, jak i krajobraz, jest planowanie przestrzenne.

Zaloguj się i czytaj więcej

MAREK KUBIAK

Gminne komisje wyborcze – może warto coś zmienić

Rola gminnej komisji wyborczej jest doniosła, ponieważ do jej zadań należy m.in. rejestracja list kandydatów na radnych rady gminy oraz kandydatów na wójta (burmistrza). Z zasady jej istota nie budzi większych wątpliwości, jednak praktyka niesie ze sobą różne sytuacje, które nie wzbudzają zaufania do tego gremium.

Zaloguj się i czytaj więcej

MAGDALENA STASZEWSKA

Zakazy dotyczące agitacji wyborczej

Kampanie wyborcze kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych są na ostatniej prostej. Pretendenci do tych stanowisk oraz współpracujące z nimi komitety wyborcze powinni pamiętać, że walka wyborcza jest walką z jasno określonymi zasadami. Naruszenie tzw. zakazów wyborczych może nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym również karne.

Zaloguj się i czytaj więcej

ANDRZEJ GNIADKOWSKI

Ostatnia chwila na zmiany w ustawie o dochodach samorządów

Samorządowcy przyznają: wniosek rzecznika praw obywatelskich w sprawie niekonstytucyjności kwoty wolnej od podatków jest uzasadniony. Według wyliczeń ministra finansów JST straciłyby jednak aż 6,29 mld zł!

Zaloguj się i czytaj więcej

Dla wybitnych samorządowców

Po raz 17. przyznane zostały nagrody im. Grzegorza Palki. Za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego wyróżniono m.in. Zygmunta Berdychowskiego, Wojciecha Murdzka i Andrzeja Pietrasika.

Zaloguj się i czytaj więcej

AG

Przełom w janosikowym! Rząd daje 100 milionów

Po spotkaniu z marszałkiem Adamem Struzikiem premier Ewa Kopacz zapowiedziała autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o dochodach JST.

Zaloguj się i czytaj więcej

AG

Makroregiony zastępują województwa

Kolej Dużych Prędkości, Krajowe Centrum Biotechnologii czy Akademickie Centrum Talentów – to tylko niektóre projekty proponowane w ramach Makroregionu Polski Centralnej. Koncepcję strategii makroregionu podpisali marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Organizacje samorządowe

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane