Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Obcokrajowcy mieszkający w Lublinie załatwią swoje sprawy w Biurze Obsługi Mieszkańców. Nowo powstały punkt obsługi to miejsce wymiany informacji na temat podejmowanych w mieście działań dla tej grupy mieszkańców, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów.
Szesnaście komitetów wyborczych, ośmioro kandydatów na prezydenta miasta –rywalizacja w Żyrardowie wychodzi na ostatnią prostą. Po rezygnacji z kandydowania obecnego prezydenta Andrzeja Wilka szanse innych polityków są mocno wyrównane. Czy widowiskowe rozpoczęcie kampanii przez Beatę Rusinowską i Wojciecha Jasińskiego zapowiada ich udział w drugiej turze?
Dlaczego kampania samorządowa słabo przebija się do ogólnopolskich mediów i czy warto walczyć do końca dołując w sondażach – tłumaczy Norbert Maliszewski, specjalista od marketingu politycznego.
Prześmiewcze portale zabrały się za plakaty i ulotki kandydatów, wyszukując co bardziej nieudane projekty z cyklu „grafik płakał, jak projektował”. Fakt. Nie brakuje chybionych pomysłów reklamowych, ale w kampanii dzieje się zdecydowanie więcej.
Zaczęło się od pomysłu na specjalną strefę ekonomiczną. Skończyło na inwestorach, dzięki którym dochody gminy rosną, a to pozwala inwestować w infrastrukturę.
Speedrower, łucznictwo, baseball, nordic walking – to nie zawsze najpopularniejsze sporty w Polsce, ale w Osielsku znane i masowo uprawiane. Ich upowszechnianie to pomysł wójta na nudę i na zaangażowanie mieszkańców w sprawy gminy. Plany zagospodarowania, bogata infrastruktura i bliskość miasta powodują, że w Bydgoszczy i okolicach panuje moda na mieszkanie w Osielsku.
Niewielu mieszkańców plus duże wpływy z podatków równa się sukces. Dzięki gruntom pod Bałtykiem gmina niemal wygrała na loterii kilkadziesiąt milionów złotych, które zapewniają jej najwyższe miejsca w finansowych rankingach.
Wyciągnięty z długów szpital zarabia i płaci miastu dywidendę. Wszystkie miejskie spółki są na plusie. Szkołami kierują menedżerowie, jakości nauczania tylko pozazdrościć, a uczniowie uczestniczą w międzynarodowych projektach edukacyjnych. To, co przez ostatnie lata stało się w Zamościu, tabloidy ochrzciłyby mianem „szok i niedowierzanie”. My możemy napisać, że Zamość jest miastem wzorcowym.
Odnoszenie sukcesów przez gminy znajdujące się na niższym poziomie rozwoju jest możliwe! W szczególności dotyczy to jednostek z Polski Wschodniej. W kategorii miast powiatowych wygrał Zamość. Zdecydowanie zwolnił za to lider sprzed czterech lat Sopot – tym razem nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce żadnego z zestawień cząstkowych. Cóż, trudno utrzymywać szybkie tempo rozwoju przez wiele lat.
Zameldowanie pod danym adresem, jak również przedłożenie potwierdzenia zameldowania, nie są równoznaczne z posiadaniem jakichkolwiek praw do lokalu mieszkalnego. Zameldowanie nie jest bowiem równoznaczne z przysługującym tytułem prawnym.
Czy protokoły sesji rady gminy (powiatu) lub sejmiku województwa mogą być w formie tylko elektronicznej bez wersji papierowej?
Wiele jednostek samorządu terytorialnego na różnym szczeblu samorządu uważa, że system wyrównawczy w zakresie wpłat na część równoważącą i regionalną subwencji ogólnej wymaga korekt. W niniejszym materiale zostały przedstawione propozycje zmian w oparciu o doświadczenia m.st. Warszawy.
W obecnej, ale i w poprzednich samorządowych kampaniach wyborczych mało mówi się na temat konstytutywnych elementów samorządu. Z tego względu całkowicie na miejscu wydaje się być propozycja wprowadzenia w przestrzeń samorządu terytorialnego instytucji Rzecznika Praw Mieszkańców.
Samorządowy zakład budżetowy nie jest tą formą organizacyjno-prawną, która motywuje do racjonalizacji działania, co znajduje potwierdzenie w wielu komentarzach i publikacjach. Jak będzie się przedstawiać sytuacja, jeśli przekształcimy zakład budżetowy w spółkę z o.o.?
Od kilkunastu lat narasta w Polsce problem degradacji przestrzeni, w której żyjemy. Odpowiedzią na to jest stopniowe uświadamianie potrzeby ładu przestrzennego. Ładu rozumianego nie tylko jako funkcjonalny i ekonomiczny porządek w przestrzeni, ale także jako jej walory estetyczne. Cechy te utożsamiane są często z pojęciem krajobrazu, a instrumentem, dzięki któremu możemy kształtować i chronić zarówno przestrzeń, jak i krajobraz, jest planowanie przestrzenne.
Rola gminnej komisji wyborczej jest doniosła, ponieważ do jej zadań należy m.in. rejestracja list kandydatów na radnych rady gminy oraz kandydatów na wójta (burmistrza). Z zasady jej istota nie budzi większych wątpliwości, jednak praktyka niesie ze sobą różne sytuacje, które nie wzbudzają zaufania do tego gremium.
Kampanie wyborcze kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych są na ostatniej prostej. Pretendenci do tych stanowisk oraz współpracujące z nimi komitety wyborcze powinni pamiętać, że walka wyborcza jest walką z jasno określonymi zasadami. Naruszenie tzw. zakazów wyborczych może nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym również karne.
Samorządowcy przyznają: wniosek rzecznika praw obywatelskich w sprawie niekonstytucyjności kwoty wolnej od podatków jest uzasadniony. Według wyliczeń ministra finansów JST straciłyby jednak aż 6,29 mld zł!
Po raz 17. przyznane zostały nagrody im. Grzegorza Palki. Za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego wyróżniono m.in. Zygmunta Berdychowskiego, Wojciecha Murdzka i Andrzeja Pietrasika.
Po spotkaniu z marszałkiem Adamem Struzikiem premier Ewa Kopacz zapowiedziała autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o dochodach JST.
Kolej Dużych Prędkości, Krajowe Centrum Biotechnologii czy Akademickie Centrum Talentów – to tylko niektóre projekty proponowane w ramach Makroregionu Polski Centralnej. Koncepcję strategii makroregionu podpisali marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego.