Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Mimo różnic politycznych żyrardowskim samorządowcom w jednym obszarze udaje się współpracować. Chodzi o turystykę. Wiadomo jednak, że ten, komu udaje się osiągnąć największe sukcesy, natychmiast obwołuje się ich ojcem. Pomysły na zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta pojawią się jesienią w kampanii, czyniąc ją jeszcze ciekawszą.
Przekaz jest tym, co widzą i słyszą odbiorcy w czasie kampanii – zarówno oni, ale także media oraz polityczni konkurenci. Powinien zawierać najważniejsze informacje na twój temat jako kandydata: kim jesteś, jakie korzyści oferujesz swoim wyborcom, w czym twoja oferta może być dla nich przydatna, co odróżnia ciebie od innych kandydatów.
Decyzją organów Unii Europejskiej, jednostki samorządu terytorialnego będą miały obowiązek przyjmowania i przetwarzania faktur elektronicznych dokumentujących transakcje w ramach zamówień publicznych.
Pierwszym polskim samorządem, który podjął próbę wprowadzenia zarządzania procesowego, był Urząd Miejski w Dzierżoniowie – w listopadzie 1999 roku uzyskał certyfikat jakości zgodny z normą ISO 9002. Główny nacisk położono na prawidłowe określanie celów, osiąganie optymalnych wyników, które podlegają stałej kontroli, oraz nowoczesne metody zarządzania zasobami ludzkimi.
Indywidualne rachunki płatnicze, konsolidacja sald, automatyczne lokowanie nadwyżek finansowych oraz elektroniczne instrumenty płatnicze. Instytucje finansowe chętnie współpracują z JST, oferując coraz szerszy wachlarz usług poprawiających komfort pracy, zwiększających możliwości kredytowe, a także pozwalających na oszczędność czasu i pieniędzy. Warto się z nimi zapoznać. Prezentujemy krótki przegląd najciekawszych rozwiązań.
Władze Olsztyna obawiają się, że jeżeli zrealizują przedsięwzięcia w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, to zablokują sobie i okolicznym gminom możliwość ubiegania się o być może większe pieniądze na podobne inwestycje z regionalnego programu operacyjnego. Inaczej sprawę widzi Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.
Jeżeli uchwała dotyczy należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym, to zastosowanie odpowiednich ulg następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego.
Jednostki pomocnicze nie mogą występować w stosunkach cywilnoprawnych jako odrębny od gminy podmiot prawny, ich organy nie są umocowane i nie mogą być upoważnione w statucie do zawierania w imieniu tych jednostek umów i zaciągania zobowiązań.
Korzystanie ze środowiska w zakresie wprowadzania do powietrza gazów lub pyłów nieobjętych ustalonymi dla danego rodzaju instalacji standardami emisyjnymi nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia i jest objęte zakresem pozwolenia udzielonego w związku z eksploatacją tej instalacji. Dlatego należy uiścić opłatę za wszelkie substancje przedostające się do środowiska z instalacji, nie tylko uwzględnione w pozwoleniu emisyjnym.
Nie zawsze właściciel pojazdu będzie karany za nieprawidłowe zaparkowanie samochodu. Jeżeli udowodni, że samochód zaparkowała osoba, której użyczył pojazd, nie może być ukarany z tego tytułu – ciężar dowodu spoczywa jednak na nim.
Czy w sytuacji, gdy z otrzymanego przez organ wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie wynika jednoznacznie, jakich informacji żąda wnioskodawca, czy i na jakiej podstawie można wezwać do uzupełnienia wniosku o dostęp do informacji publicznej?
Jak przetwarzać dane osobowe w uchwałach rady gminy? Na co szczególnie zwracać uwagę, publikując uchwały w Biuletynie Informacji Publicznej?
Życie stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Musimy wiedzieć i umieć coraz więcej, musimy wykazywać się coraz szerszymi kompetencjami. W efekcie – trzeba stale uczyć się i dokształcać. Przedstawiamy opis najważniejszych kierunków na uczelniach w Polsce, adresowanych do samorządowców i pracowników administracji, do których rekrutacja właśnie trwa.
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami przyznają radzie lub sejmikowi – w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego – możliwość odstąpienia od trybu przetargowego zbywania nieruchomości, po spełnieniu wskazanych tam przesłanek. Przy czym odstąpienie to następuje w drodze rozstrzygnięcia o charakterze indywidualnym.
Przyszły upały, znak to, że wakacje. Uczniowie i nauczyciele się rozjechali, a w MEN trwa gorączkowa praca nad pomysłami, którym trzeba nadać rytm przed gorącymi miesiącami poprzedzającymi wybory samorządowe.
Gminy nie zawsze muszą odebrać przekazywane im urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne. W przypadku nieodpowiedniego ich stanu technicznego mogą one odmówić odbioru.
Nieprzestrzeganie przepisów Kodeksu wyborczego o urzędowym nazewnictwie komitetów wyborczych pociąga ze sobą skutki prawne w postaci wadliwości zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i o zamiarze zgłaszania kandydatów. Z tego względu konieczny jest przegląd najważniejszych reguł obowiązujących w tym zakresie.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na pierwszej sesji nowo wybranej rady gminy wójt złożył ślubowanie – tuż po ślubowaniu radnych. Będzie to zależało tylko od tego, czy ogłoszenie wyników wyborów do rad nastąpi w zbliżonym terminie jak ogłoszenie wyników wyborów wójtów.
Lekcje na dwie zmiany we wszystkich podstawówkach, w rekordowej pod względem liczby dzieci szkole aż 9 oddziałów dla pierwszoklasistów! Przerażona dyrektorka rezygnuje, a władze miasta głowią się, jak ułożyć sobie współpracę z rodzicami, którzy 1 września przyprowadzą maluchy na rozpoczęcie roku. Podwarszawski Pruszków stanął w obliczu potężnego kryzysu oświatowego.
O kontroli RIO „Udzielanie dotacji z budżetów JST jednostkom oświatowym, dla których organem prowadzącym są podmioty inne niż JST” rozmawiamy z Grażyną Wróblewską, prezes poznańskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej i przewodniczącą Krajowej Rady RIO.
Prawie wszystkie gminy źle dotują placówki oświatowe. Wyniki kontroli nie pozostawiają wątpliwości: niepubliczne przedszkola – w 98 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości, publiczne szkoły podstawowe – nieprawidłowości w 94 proc. przypadków, oddziały przedszkolne przy niepublicznych szkołach podstawowych – 92 proc. dotacji nieprawidłowych. W sumie tylko 15 proc. skontrolowanych dotacji było udzielanych prawidłowo. Te dane powinny wstrząsnąć nie tylko samorządami, ale i autorami przepisów. Szacujemy, że w skali kraju samorządy zaniżają dotacje i powinny zwrócić szkołom i przedszkolom za jeden rok ok. 200 mln zł.
Rozmowa z Andrzejem Jakubcem, burmistrzem Krasnegostawu, członkiem zespołu ds. edukacji, kultury i sportu KWRiST, członkiem zarządu Unii Miasteczek Polskich.
Od września zeszłego roku, gdy poznaliśmy propozycje MEN w sprawie zmian Karty Nauczyciela, samorządowcy czekają aż projekt trafi do Sejmu. Ale nie ma się co łudzić. W tej kadencji reform nie należy się spodziewać. Tym bardziej że obecny projekt nadaje się do kosza.
Związkowcy we wrocławskim MPK aktywizują się w rytmie kalendarza. Dwa lata temu zaszantażowali zarząd przed EURO 2012. Teraz – bo idą wybory samorządowe. Za dwa lata Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, więc z pewnością wysuną kolejne postulaty. Trudno się oprzeć wrażeniu, że czują się w MPK jak u siebie w domu, a prezes spółki służy im do jednego: wypłacania pensji i obarczania winą za brak podwyżek.
Od 11 sierpnia obowiązują nowe zasady funkcjonowania Elektronicznych Skrzynek Podawczych (na platformie ePUAP i stronach internetowych instytucji), które zwiększą liczbę spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną.
Zarząd Związku Województw RP apeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pilne zmiany w strukturze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013. Niewykorzystane dotąd środki miałyby trafić do samorządów.