Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Położone między Warszawą a Łodzią, słynące z przemysłowych tradycji miasto, nie tylko przeżywa renesans, ale i jest areną burzliwych, politycznych wydarzeń. Żyrardów ma za sobą nieudane referendum w sprawie odwołania prezydenta i już zaczyna odczuwać objawy przedwyborczej gorączki. Wybraliśmy to miasto, aby na jego przykładzie aż do wyborów samorządowych pokazywać, jak rodzą się programy wyborcze, co obiecują kandydaci i kogo reprezentują. Na przykładzie Żyrardowa będziemy mierzyć tętno lokalnej kampanii.
Długo szukałem metafory, która dobrze oddawałaby charakter kampanii wyborczej, a która jednocześnie byłaby dostatecznie prosta i zrozumiała dla każdego, ostatecznie zdecydowałem się na metaforę drzewa. Swój cykl publikacji na temat kampanii wyborczej rozpocznę zatem od wyjaśnienia wybranej metafory.
Problem z zadłużeniem? Nagły wzrost wydatków i dochodów? Największą wartością rankingów publikowanych przez „Wspólnotę” są nie tyle zajmowane w nich miejsca, co dynamika zmian. To z niej można wyczytać, jak radzą sobie gospodarze samorządów.
Dolny Śląsk już trzeci rok z rzędu jest najbogatszym polskim regionem. Narzekające na brak pieniędzy Mazowsze lokuje się pośrodku stawki. Najbogatszym powiatem jest przysuski (woj. mazowieckie), który wyprzedził człuchowski (woj. pomorskie) – zwycięzcę poprzednich zestawień. Wśród małych miast na najwyższe miejsce podium wskoczyło Nowe Warpno (woj. zachodniopomorskie), detronizując Krynicę Morską. Prezentujemy wyniki rankingu najbogatszych samorządów 2013 roku.
Rada gminy uprawniona jest do określenia trybu wyboru członków rady seniorów i zasad działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów. Brak jest jednak podstaw do uregulowania kwestii dotyczących ustania członkostwa w radzie seniorów.
O tym zatem, do kogo będzie należało umieszczanie i utrzymywanie w należytym stanie technicznym informacji z rozkładem jazdy, i co z tym związane – ponoszenie w tym zakresie odpowiednich kosztów, postanowić można w stosownej umowie, a nie w przepisach uchwały rady gminy.
Nagranie z posiedzenia komisji rewizyjnej rady powiatu jest materiałem odzwierciedlającym jego przebieg i dokonane czynności. Utrwalone za pomocą sprzętu audio i zapisane na jakimkolwiek nośniku, dotyczy sfery faktów i stanowi informację publiczną.
W powiecie musi działać więcej niż jedna apteka całodobowa, tak aby mieszkańcy nie mieli problemów z dostępem do najbliższej placówki również w nocy, niedziele czy święta.
Od kilku lat w uchwale budżetowej ustalano kwotę dotacji dla poszczególnej ochotniczej straży pożarnej na utrzymanie gotowości bojowej. Gmina jedynie sama ubezpieczała strażaków i wypłacała ekwiwalenty za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach pożarniczych. Stosownie do uchwały rady gminy, OSP podpisywały umowę o przekazaniu dotacji na konto bankowe OSP, a ta samodzielnie dysponowała przyznaną kwotą. OSP rozliczała się po zakończeniu roku budżetowego. W nowym roku budżetowym nowy radca prawny w gminie nie wyraził zgody na podpisanie umów twierdząc, iż gmina nie może przekazywać środków pieniężnych dla OSP, lecz sama musi dysponować środkami. W jakim trybie gmina może przekazywać środki pieniężne dla OSP i czy może przekazywać je na konto?
Jakie są zasady, na podstawie których na stronach Biuletynu Informacji Publicznej możemy udostępnić informację publiczną zawierającą dane osobowe?
Sytuacja lotniska Gdynia-Kosakowo prowadzi do wniosku, że wejście Polski do Unii Europejskiej wiąże się z powstaniem konieczności dopasowywania projektów inwestycyjnych realizowanych przez JST do warunków określonych w prawie unijnym, nawet jeśli według prawa polskiego nie ma ograniczeń dotyczących ich realizacji.
Co jakiś czas w mediach lokalnych pojawiają się informacje, że członkowie organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego mają otrzymać do użytku laptopy lub tablety, aby ułatwić i przyspieszyć swoją pracę. Zwolenników i przeciwników takich rozwiązań jest sporo. Pojawia się przy tym pytanie, w jaki sposób wyposażyć radnych w taki sprzęt elektroniczny, aby było to zgodne z przepisami prawa?
Wydaje się, że obecnie kompetencje sekretarza są niepewne i niejasne. Brak jest pomysłu na jego zagospodarowanie.
Samorządy zlecając zadanie własne organizacjom pozarządowym, zazwyczaj nie przekazują im budynków gminnych. Takie przekazanie może być jednak opłacalne dla obu stron. Władze Ustki zleciły prowadzenie informacji turystycznej w miejskim budynku nieodpłatnie użyczonym organizacji, która wygrała przetarg.
Co wyróżnia prawdziwego lidera? – Nie podąża za tym, co mówią ludzie, tylko stara się realizować to, w co wierzy – mówi Rudolph Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku.
W obecnym świecie biznes o skali globalnej można rozwinąć w 2–3 lata – przekonują ekonomiści. Postawienie na lokalną przedsiębiorczość to jedyna droga, aby zatrzymać młodych ambitnych mieszkańców nie tylko w gminie, ale i w ogóle w kraju.
Jak zareagować na brudną kampanię? Jak wyznaczyć cele, napisać program i hasło? 0 przygotowaniach do kampanii wyborczej rozmawiamy z dr. Sergiuszem Trzeciakiem, konsultantem politycznym.
W co piątej gminie w Polsce dominuje tradycyjne rolnictwo. Najniższym poziomem rozwoju charakteryzują się gminy z woj. podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, z obrzeży świętokrzyskiego i Pomorza Środkowego – wynika z pierwszego, niezależnego projektu badawczego „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich. Etap I”.
Posłowie prace nad nowelą ustawy śmieciowej chcą zakończyć w lipcu, Ministerstwo Środowiska swój projekt pokaże po wakacjach.
Powołanie pełnomocnika ds. utworzenia gminy – przewiduje projekt ustawy o samorządzie gminnym przyjęty 17 czerwca przez rząd. Pełnomocnik będzie działał do wyborów i ukonstytuowania się nowych władz połączonych gmin.