Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Władza ponoć korumpuje. Ale rzadko się zdarza, że ktoś to traktuje dosłownie. Że przedstawiciel władzy korumpuje przedstawiciela innego rodzaju władzy w imię ścigania przestępców. Film „American Hustle”, nominowany do Oscara w 10 kategoriach, powinni obejrzeć wszyscy samorządowcy.
W Gliwicach powstaje supernowoczesna sieć szerokopasmowa, która będzie wykorzystywana przez lokalny samorząd.
Mieszkańcy bloków nie chcą prawidłowo segregować śmieci, a gminy nie mają narzędzi prawnych, aby ich do tego przymusić. Jest na to sposób: w blokowiskach można ustawiać pawilony pełniące funkcję punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Taki system działa już w Nakle nad Notecią. Czy inne gminy pójdą tym śladem?
Aż dziewięć miejskich obszarów funkcjonalnych powstało w województwie podkarpackim w celu realizacji inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do podziału dostały prawie miliard złotych.
Rada gminy, jako organ stanowiący w sprawach określenia szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury i jego wysokości, nie może zrzec się swoich kompetencji w tym zakresie, przekazując prezydentowi prawo do określenia wysokości tego stypendium.
Prawidłowo skalkulowana opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna z jednej strony zapewniać sprawne funkcjonowanie systemu odbioru odpadów na terenie gminy, z drugiej zaś nie powinna stanowić źródła jej dodatkowych zysków – orzekł WSA w Białymstoku.
Wykształcenie, jak również przebieg zatrudnienia pracownika zatrudnionego w miejskim urzędzie stanowi informację publiczną, którą należy udostępnić na wniosek mieszkańca – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Czy w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych gmina zobowiązana jest do podania do publicznej wiadomości za pośrednictwem BIP informacji o udzielonych ulgach w formie wykazu osób w zakresie: opłat za pas drogowy, mandatów karnych, rozłożenia mandatów na raty, kar za wycinkę drzew, czynszu najmu lub dzierżawy?
Czy udzielane przez urząd miejski świadczenia w ramach realizacji zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązania Problemów Alkoholowych mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych
W jaki sposób gmina może wpłynąć na najemców, którzy zalegają z zapłatą czynszu. W praktyce wcale nie jest to łatwe z uwagi przede wszystkim na przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.
W orzecznictwie zaprezentowany został pogląd, że skoro podatek od nieruchomości jest podatkiem rocznym, to rada nie może w trakcie roku zmieniać stawek podatku, zwłaszcza po upływie terminu jego zapłaty. Pogląd ten nie zyskał jednak aprobaty doktryny.
Upoważnienie administracyjne jest instytucją, którą niewątpliwie usprawnia funkcjonowanie organów administracji publicznej. Jednakże konstruując jego treść, należy dochować należytej staranności, by nie zostało ono zakwestionowane, a wydane decyzje uznane za nieważne.
Obecna forma głosowania jawnego sprawia, że większość obywateli nie jest świadoma tego, jak działają wybrani przez nich radni. Rada (sejmik) podejmuje decyzję kolegialnie, ale mieszkańcy gminy (powiatu, województwa) powinni mieć możliwość łatwego uzyskania informacji na temat głosowania ich przedstawicieli we władzach samorządowych.
Rozmowa z Jarosławem Flisem, politologiem i socjologiem, adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Sprawy urzędowe nawet w sklepie Możliwość załatwienia spraw aż w 19 punktach w mieście, do tego czynnych codziennie do godziny 18, to tylko jeden z aspektów funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, który zapewnił mu dobre piąte miejsce w naszym rankingu. Urząd od 2006 roku własnym sumptem przeprowadza badania satysfakcji klientów i tak organizuje pracę, aby zdobywać jak najwyższe noty.
Współfinansowanie lokalnych inicjatyw, pięć miliardów złotych do dyspozycji rad osiedli, cykliczne spotkania z władzami miasta i szefami miejskich jednostek. Do tego rozbudowane Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta. W taki sposób Bydgoszcz, czwarta w naszym rankingu, prowadzi dialog z mieszkańcami.
Zdać sobie sprawę, że to urzędnicy są dla mieszkańców, nie odwrotnie – w takim podejściu do pracy źródeł swojego sukcesu upatrują w Gdańsku. Nadrzędną zasadą jest troska, by klient w urzędzie spędzał jak najmniej czasu i aby odpowiedzi na wszystkie pytania mógł uzyskać telefonicznie albo mailowo.
Nowoczesne systemy informatyczne usprawniły pracę urzędu. Urzędnicy podlegają systematycznej ocenie, także za jakość obsługi mieszkańców. A rozbudowany system konsultacji społecznych wytwarza wokół urzędu miasta coraz bardziej przyjazną aurę.
Rozmowa z Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina
Zwycięzcą naszego rankingu jest blisko czterystutysięczny Szczecin. Co ciekawe, w żadnej ze szczegółowych kategorii nie znalazł się na pierwszej pozycji, jednak niemal we wszystkich mieszkańcy dali mu bardzo wysokie noty. W efekcie uzyskał średnią ocen 7,80 pkt. na 10 możliwych, wyprzedzając Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz i Kraków.
Szczecin, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz i Kraków to liderzy naszego rankingu miast wojewódzkich, w którym mieszkańcy oceniali jakość usług świadczonych przez urzędy miejskie.
Jesteśmy zmuszeni skierować do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej apel o niedopuszczenie do wprowadzenia do polskiego porządku prawnego referendum tematycznego bez progu frekwencyjnego. Proszę samorządowców z całej Polski o dołączenie się do naszego apelu.
Gminy nie zabezpieczają w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia swoich interesów. Stąd w zagospodarowaniu odpadów jest tak wiele nieprawidłowości. W opinii przygotowanej dla sejmowej podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami zawarty jest zestaw interesujących rekomendacji i dla samorządów, i dla legislatorów.
Szkoła działająca bez wpisu do ewidencji, donosy do prokuratury, wzywanie na pomoc Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Spór wokół małej szkoły pomiędzy lokalnym stowarzyszeniem a wójtem Mirowa toczy się na wszelkich możliwych polach. Samorząd traci subwencję i wiarygodność, rodzice nerwy, a dzieci spokój. A spór tak naprawdę dotyczy pytania, jak respektować żądania mniejszości.
Warszawa uruchomiła Centrum Komunikacji z Mieszkańcami, gdzie przez całą dobę można uzyskać urzędowe informacje i zgłaszać incydenty – telefonicznie oraz drogą elektroniczną i SMS-ową.
Cezary Przybylski został nowym marszałkiem województwa dolnośląskiego. To efekt zmian we władzach Platformy Obywatelskiej i porozumienia z ugrupowaniem Rafała Dutkiewicza, któremu przeciwny był dotychczasowy lider dolnośląskiej PO Grzegorz Schetyna.