Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Wójt Darłowa, wsławiony próbą likwidacji szkoły mimo protestów nauczycieli i rodziców, dostał medal Komisji Edukacji Narodowej, najwyższe resortowe odznaczenie przyznawane przez MEN.
Ruda Śląska szuka sposobu na wandali. W wysprejowanym skateparku za zgodą urzędu powstało artystyczne graffiti.
Gdańsk jako „Miasto Wolności” chce być kojarzone z przestrzenią uznawaną za sferę nieskrępowanego wyrażania opinii. Jest nią internet, a zwłaszcza blogosfera.
Zabytkowy kościół poewangelicki przemienia się w galerię sztuki i salę koncertową, a na wieży ratuszowej powstanie punkt widokowy. W zrewitalizowanych budynkach będzie można podziwiać efekty prowadzonych z dużym rozmachem prac archeologicznych. Publikujemy artykuł burmistrza Barczewa o przywracaniu blasku barczewskiej starówce.
Wspólna organizacja imprez kulturalnych, tworzenie ciał doradczych, funkcjonowanie w urzędach odrębnych wydziałów obsługi inwestorów – współpraca biznesu z samorządem układa się coraz lepiej. Dzięki zasadom, które udało się wypracować w ostatnich latach potrzeba utrzymywania budzących kontrowersje nieformalnych relacji znacznie się zmniejszyła.
Pewne środki bez konkursu i podział według własnych potrzeb. W najbliższych latach w subregionie północnym woj. śląskiego niemal pół miliarda złotych z funduszy europejskich podzielą między sobą powiaty: częstochowski, kłobucki i myszkowski oraz sama Częstochowa.
Nie można uznać za wyczerpanie trybu opiniowania projektów aktów normatywnych przez związki zawodowe jedynie ustnego poinformowania związku o nieuwzględnieniu jego stanowiska.
W zakresie ustalania zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie mieści się wprowadzenie opłat za korzystanie z nich.
Bramy przesuwne nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Zgodnie z tą zasadą należy uznać, że inspektor nadzoru budowlanego ma prawo nakazać rozbiórkę bramy, która otwierając się, „wjeżdża” na teren sąsiedniej nieruchomości.
Złożenie przez organizację społeczną skargi w trybie art. 101 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, będące realizacją jej celu statutowego, nie jest działaniem motywowanym naruszeniem własnego, indywidualnego, konkretnego interesu prawnego, ale stanowi działanie w obronie interesu publicznego, a ten nie może być przesłanką zaskarżenia na podstawie wymienionego przepisu.
Jak w sposób prawidłowy wskazywać osobę prawną, która wnosi podanie do organu administracji publicznej? Czy wystarczy tylko jej nazwa i adres?
Umową o przeniesienie własności nieruchomości w wykonaniu zapisu zwykłego sporządzoną w formie aktu notarialnego przeniesiona została własność nieruchomości. Zgodnie z postanowieniem umowy, spadkobierca swojego ojca spadkodawcy na podstawie testamentu, w wykonaniu zapisu zwykłego zawartego w innym akcie notarialnym, przeniósł na rzecz swojego brata niezabudowaną nieruchomość. Wątpliwość dotyczy tego, czy w takiej sprawie, w której nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości w drodze zapisu zwykłego, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje, że wartość nieruchomości wzrosła, należy naliczyć opłatę planistyczną zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?
Czy mogą być udostępnione osobom trzecim, a jeśli tak, to w którym momencie, dokumenty składane przez wykonawców w procedurze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, takie jak: kosztorys inwestorski, oferta, kalkulacje cenowe?
O zachowaniu trzyletniego terminu do ustalenia opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału, o którym mowa w art. 98a ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w przypadku zakończenia postępowania decyzją organu odwoławczego, decyduje data wydania decyzji ostatecznej przez organ odwoławczy, a nie data doręczenia tej decyzji stronie.
Nie jest dopuszczalne podjęcie uchwały przez jednostkę samorządu terytorialnego w sprawie przyznania dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ponieważ brak jest podstawy prawnej do takiego działania.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wycofało się z reformy zasad najmu lokali od gmin. Wszystko zostaje więc po staremu, w tym problem ze znajomością i przestrzeganiem przepisów prawa lokalowego. Często w formie niezbyt doskonałych umów najmu leży przyczyna głębokich nieporozumień, a nawet patologii w stosunkach między wynajmującą gminą a lokatorem.
W dalszym ciągu obserwujemy sytuacje, w których zarządca projektowanej autostrady lub drogi ekspresowej nie przewiduje w swoich planach inwestycyjnych kompletnego wyposażania realizowanych tras komunikacyjnych. Następnie przekazuje w drodze umowy cywilnej wyłonionym w przetargach podmiotom komercyjnym prawo, obowiązek czy możliwość wybudowana obiektów w granicach zarezerwowanych w terenie miejsc obsługi podróżnych. Jednak kolejność działań, mających na celu realizację postanowień takich umów, napotyka pewne trudności administracyjne.
Co jakiś czas pojawiają się w metodach działania samorządu swoiste mody. Jednak nawet najlepszy pomysł będzie na nic, jeżeli wprowadzi się go w źle funkcjonujące podstawy systemu. Stanie się wówczas jedynie nakładką, która nie zdoła naprawić szwankujących mechanizmów. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku budżetu obywatelskiego.
We „Wspólnocie” nr 25 z 7 grudnia 2013 r. ukazały się dwa artykuły dotyczące zmian w prawie samorządu terytorialnego: „Kodyfikacja samorządu” i „Czas na zmiany”. W pierwszym omówiono projekt kodyfikacji prawa samorządowego przygotowany przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Obywatelska, w drugim scharakteryzowano zmiany, jakich zdaniem Forum Od-nowa należy dokonać w prawie, aby samorząd terytorialny „ukształtowany w latach 90. XX wieku mógł sobie radzić z coraz poważniejszymi wyzwaniami cywilizacyjnymi”. Oba teksty zawierają bardziej lub mniej wyraźną zachętę do dyskusji w poruszanych sprawach. Pozwalam więc sobie zabrać głos.
O fatalnym sposobie działania powiatowych komisji bezpieczeństwa pisaliśmy kilkakrotnie. Dziś zestaw rekomendacji, jak zmienić prawo, aby ciała te nie były tylko fasadowe i zajmowały się czymś więcej, niż kopiowaniem programów napisanych u sąsiadów i opiniowaniem projektu budżetu.
Agenci zatrzymują wójta. W Polskę idzie komunikat: chciał skorumpować egzaminatorów prawa jazdy. Gazety publikują zdjęcia popularnego na Podkarpaciu samorządowca z czarnym paskiem na oczach. Kilka tygodni później zarzuty zostają cofnięte, a prokuratura przyznaje: nie ma ani jednego dowodu winy. – CBA szuka na mnie haka od 2008 roku. Ponieważ jestem uczciwy, w końcu publicznie upokorzyli mnie, zrobili hersztem bandy – mówi Antoni Gromala.
System nauczania, zwany metodą Montessori, uchodzi za ekskluzywny. Niesłusznie. W Świdniku stosuje się w go publicznych przedszkolach i trzech oddziałach wczesnoszkolnych w szkole podstawowej. Uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce, a system jest znacznie tańszy niż tradycyjne metody.
Oświata stowarzyszeniowa wypiera samorządową, dzięki czemu zamiast wzbudzającej emocje likwidacji szkół mamy ich powolne wygaszanie. Taki model reformy oświaty wybrała jedna z lubelskich gmin. Ale związkowcy wypowiedzieli wójtowi wojnę.
Z profesorem Jerzym Stępniem rozmawia Janusz Król
Komunalne oczyszczalnie zaniedbują wykonywanie badań i łamią ustawę o odpadach – twierdzi NIK.
Spółdzielnie produkujące zieloną energię to przyszłość polskiej wsi – przekonują eksperci Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Przygotowali raport na temat gospodarki niskoemisyjnej w gminach.
Likwidację powiatów i przywrócenie 49 województw postuluje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Nowy podział administracyjny miałby obowiązywać już od 2018 roku.