Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Województwo podkarpackie zmienia się dzięki funduszom unijnym. Te słowa wielokrotnie usłyszeć można było wśród uczestników drugiej edycji konkursu „Unijne Perły Podkarpacia”.
Jedna z najbardziej zaskakujących afer ostatnich lat nie doczeka się finału w sądzie. Wójt, który kupił mrożone węgorze na promocję gminy, a potem je odkupił, nie poniesie odpowiedzialności za to, że ryby leżały w zamrażarce zasilanej prądem, za który płaci gmina.
Radni podejmują decyzje, do których nie mają prawa, wójtowie zajęci są walką o władzę i załatwianiem prywatnych spraw – oto obraz samorządności w polskich serialach. Nawet w produkcjach Telewizji Polskiej szerzy się niedbalstwo. Nic dziwnego, że wiedza Polaków o samorządzie jest płytka i pełna mitów.
Budujesz coś? Sprawdź, jak i gdzie otrzymać dofinansowanie. W tym artykule znajdziesz informacje o wszystkim, co oferuje dziś samorządom Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie zielonego budownictwa.
Szczytowe osiągnięcie początku XX wieku stało się poważnym problemem sto lat później. Jego usuwanie idzie wyjątkowo opornie, bo koszty wraz z utylizacją potrafią sięgnąć 80 zł za metr kwadratowy!
Gminny plan opieki nad zabytkami winien obowiązywać przez 4 lata.
Biblioteka stanowi samodzielną jednostkę organizacyjną, funkcjonującą jedynie w ramach środków finansowych przeznaczonych w budżecie na jej finansowanie. Wszelka zatem ingerencja organu stanowiącego polegająca na przyznaniu organizatorowi kompetencji nadzorczych jest nieuprawnionym naruszeniem samodzielności jednostki organizacyjnej.
Nie trzeba odbierać dzieci spod samego domu, okazuje się, że dopuszczalne jest ustalenie miejsc, z których gimbus będzie zabierał dzieci do szkoły zbiorczo. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której ostatecznie rozstrzygnął spór o tworzenie punktów zbiórki.
W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.
Radny wystąpił z projektem uchwały zobowiązującej sekretarza gminy, jako osoby wykonującej pozostałe czynności z zakresu prawa pracy wobec burmistrza, do wystawienia burmistrzowi karty urlopowej w związku z niewykorzystanym urlopem. Czy radny miał do tego prawo? Czy wypłacenie na koniec kadencji burmistrzowi ekwiwalentu za zaległy urlop jest zgodne z zapisami art. 171 § 1 kodeksu pracy?
Dla ułatwienia pracy wszystkim osobom zajmującym się oświatą w samorządzie przedstawiamy spis zadań, które gminy będą musiały wdrożyć w latach 2014–2015.
Aby ustrzec jednostkę przed sankcjami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz utratą płynności, kontrola zarządcza powinna być przeprowadzona rzetelnie i dogłębnie.
Wydzielenie drogi wewnętrznej w ramach scalenia i podziału nieruchomości wbrew woli któregoś z właścicieli działek – w sytuacji, gdy na późniejszym etapie będzie on zmuszony partycypować w kosztach utrzymania tej drogi – nie jest dopuszczalne.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Tak stanowi art. 117 § 1 kodeksu cywilnego. Czy instytucja przedawnienia ma zastosowanie do odszkodowań za grunty przejęte z mocy prawa pod drogi? Odpowiedź na to pytanie, jeszcze nie tak dawno, była oczywista. Ostatnio, za sprawą Naczelnego Sądu Administracyjnego, mocno się skomplikowała. Czy Trybunał Konstytucyjny pomógł już rozwiązać ten problem?
Gmina, której zależy na korzystnej umowie z odbiorcami odpadów komunalnych, powinna aktywnie uczestniczyć w procedurze aktualizacji i uchwalania wojewódzkich planów gospodarki odpadami. W zależności od tego, do jakiego regionu zostanie zakwalifikowana dana gmina, zależeć będzie jej przyszła gospodarka odpadami, która odbije się bezpośrednio na kieszeni jej mieszkańców. Zaliczenie gminy do regionu, który będzie obsługiwany przez niewystarczającą liczbę instalacji regionalnych może bowiem powodować wzrost kosztów gospodarowania odpadami.
Jak wiadomo wójt, burmistrz bądź prezydent miasta może powierzyć prowadzenie określonych spraw innym osobom. Jednak upoważnieni nie mogą być dowolnie wybrani. Wójt, burmistrz bądź prezydent miasta muszą przestrzegać w tym zakresie obowiązujących przepisów prawa. Inaczej wybór taki nie będzie ważny, a umocowani nie będą mogli wykonywać powierzonych czynności.
Naruszenia przepisów ruchu drogowego popełniane przez kierujących pojazdami mogą być rejestrowane przez różne organy kontroli ruchu drogowego wykorzystujące również urządzenia rejestrujące, w tym urządzenia działające samoczynnie. Jednak fotoradary nie mogą być lokalizowane w dowolnym miejscu.
Kiedy Roman Szełemej decydował się kandydować na prezydenta Wałbrzycha, przeciwko sobie miał całą rodzinę, za – tysiące wdzięcznych pacjentów. Uznany lekarz, kardiolog, postawił na szali swój autorytet i zaufanie, zamieniając szpitalny gabinet na gorące krzesło w ratuszu. Wystarczyły trzy latach twardych rządów, aby Wałbrzych przestał być nazywany polskim Palermo. Dziś jest liderem przygotowań do aplikowania po środki z nowej perspektywy unijnej.
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Edukacji Narodowej w sprzeczny sposób informują o procedurze ustalania kwoty subwencji oświatowej. MF jak zwykle poinformowało, że nie potrzebuje do tego wzorów matematycznych ani zbyt wielu danych. Więcej dowiedzieliśmy się w MEN.
Podczas gdy za oknami Stadionu Narodowego w Warszawie szalał orkan Ksawery, samorządowcy odbierali nagrody dla gmin, które w swoich planach i działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów. Nie ma wątpliwości, że zwycięskie samorządy robią to wzorowo.
Czy bezprogowe referenda w kwestiach tematycznych zdewastują zarządzanie w samorządzie i spowodują pojawienie się rozstrzygnięć niemających poparcia większości? A może zagrożeniem dla demokracji są utrudnienia w odwoływaniu władz samorządowych? Sejmowe wysłuchanie publiczne tylko spotęgowało pytania, które wobec prezydenckiego projektu ustawy reformującej samorządy stawiano od dawna. Przed posłami bardzo trudne zadanie.
Rozmowa z Tadeuszem Arkitem, przewodniczącym sejmowej stałej podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami
W Komisji Krajowej trwają dyskusje o zaangażowaniu się związkowców w wybory 2014. Po co oni to robią?
Urzędnik pełniący kierownicze stanowisko w magistracie w Tarnowie oraz były szef zarządu dróg usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
Do 31 stycznia 2014 roku można składać wnioski o umieszczenie inicjatyw na Witrynie Obywatelskiej. Wezmą one udział w drugiej edycji konkursu o Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP. W ten sposób powstaje też baza dobrych praktyk, z którą warto się zapoznać.
Zdaniem wójtów, burmistrzów i prezydentów z woj. lubuskiego najlepszym posłem wybranym w tym regionie jest Waldemar Sługocki. Najgorszym – Stefan Niesiołowski.