Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Z budynku ratusza na placu Bankowym w Warszawie przed każdym weekendem będzie rozbrzmiewać melodia „Snu o Warszawie” Czesława Niemena.
Samorządy uporały się z projektami budżetów na 2014 rok, które miały zostać przedłożone RIO do 15 listopada. Tegoroczne projektowanie było bardzo utrudnione ze względu na nowe wskaźniki z art. 243 ustawy o finansach publicznych, które wejdą w życie od przyszłego roku. Poprosiliśmy o komentarze skarbników: jak poradzili sobie z wyzwaniem?
28 listopada Trybunał Konstytucyjny rozpozna zgodność z konstytucją siedmiu przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W stolicy wciąż obowiązuje pomostowy system gospodarki odpadami. Rewolucja śmieciowa ma wejść w życie 1 lutego. Ale prawdopodobnie nie wejdzie, bo wciąż nie udaje się prawomocnie rozstrzygnąć przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów.
Precyzyjna definicja tego pojęcia wciąż sprawia samorządom problemy. Czy przebywanie na działce przez dwa tygodnie w miesiącu rodzi obowiązek złożenia deklaracji? A jak ktoś ma dwie nieruchomości położone w bliskiej odległości? Ministerstwo Środowiska przedstawia swój pogląd, kto to jest mieszkaniec w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i czy można mieć dwa miejsca zamieszkiwania.
Wolą ustawodawcy było, aby ośrodek pomocy społecznej kierował się jedynie ustaleniami wójta. Ustawa pozostawiła jednak ośrodkowi dużą dozę samodzielności.
W zakresie ustalania zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie mieści się wprowadzenie opłat za korzystanie z nich.
Starosta jest zobowiązany pokrywać koszty związane ze sporządzeniem operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego dla potrzeb ustalenia odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę gminną.
Podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej nie są wyłącznie władze publiczne, ale również podmioty wykonujące zadania publiczne, nie będące organami władzy publicznej, nawet jeżeli posiadają informację, której same nie wytworzyły, ale wykorzystują je w wykonywaniu tych zadań.
Dla inwestycji została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Inwestor uzyskał następnie pozwolenie na budowę. Na pozwolenie na budowę jedna ze stron wniosła odwołanie. W międzyczasie dla terenu objętego inwestycją uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego o ustaleniach odmiennych od tych przewidzianych w decyzji o warunkach zabudowy. Czy w takiej sytuacji możliwa jest realizacja inwestycji w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy?