Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
O tym, że meldunek i prawo jazdy można załatwić przy okazji zakupów w supermarkecie przekonywał Rzeszów. Jak komunikować się z mieszkańcami przez SMS – Legionowo, a platformę Naprawmyto.pl polecał Czerwonak. Wójt Stoszowic zaprezentował budynek szkoły, który nie wymaga ogrzewania, a Stary Sącz interaktywną aplikację dla turystów.
Granicami obszarów funkcjonalnych muszą być granice gmin. W przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projekcie rozporządzenia wskazano 7 kryteriów, które gminy powinny spełnić, żeby były włączone do obszaru funkcjonalnego miasta.
Mieszkańcy pozbawili stanowiska burmistrz Teresę Jankowską. Ale rady gminy odwołać nie dali rady.
W Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie wręczono Nagrody im. Grzegorza Palki.
Czy dolnośląskie samorządy, organizacje pozarządowe, eksperci i biznes potrafią ze sobą współpracować dla dobra swoich miast?
Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy w wielu komentarzach przywołuje porównania z Łodzią, tyle że dla wykazania niekonsekwencji polityków. Warto przypomnieć kilka faktów, które to potwierdzą.
Gminy dopłacają średnio połowę do kosztów zadań zleconych przez administrację rządową. Coraz więcej samorządów się buntuje. Brzeg ogranicza godziny pracy urzędów realizujących zadania zlecone, a Kraków poszedł do sądu.
Samorządowcy z gmin wiejskich oczekują w najbliższych 7 latach dofinansowania inwestycji na poziomie 64 mld zł – wynika z ankiety zaprezentowanej podczas Kongresu Gmin Wiejskich w Serocku. Ponad jedną czwartą tych środków chcieliby przeznaczyć na drogi. Rząd mówi drogom „nie”, ale… zostawia uchyloną furtkę.
Liczba wydawanych interpretacji podatkowych rośnie z roku na rok, co może świadczyć jedynie o niedoskonałości i zawiłości systemu podatkowego. Jedną z wątpliwości jest, czy muzeum jako jednostka organizacyjna jednostki samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnień dla jednostek samorządu terytorialnego zawartych w art. 8 pkt 4) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Istnieją duże szanse, że ziści się długo oczekiwana przez zamożniejsze samorządy zmiana w mechanizmie działania tzw. janosikowego. Pewnie jednak będzie to ewolucja jego formuły, a nie całkowita likwidacja. Premier zapowiedział podjęcie stosownych kroków. Lepiej późno niż wcale. Powstaje jednak pytanie, czy do zmiany redukującej poziom i sposób redystrybucji nie dojrzał już cały system finansów samorządowych?
Chmury obliczeniowe są coraz częściej wykorzystywane przez biznes. Znaleźć mogą jednak także zastosowanie w administracji publicznej.
Czy wójt może udostępniać radnym indywidualne dane o podatniku, przedmiocie opodatkowania, kwocie podatku do zapłaty oraz dokonanych przez podatnika wpłatach i wysokości zaległości?
Czy dyrektor szkoły może otrzymać od organu prowadzącego (starosty) zakaz zatrudniania nauczycieli w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym, lub musi się zwrócić do organu o zgodę na zatrudnienie takiej osoby, czy ma wolną rękę w tej sprawie?
Rada gminy nie dysponuje uprawnieniem do ograniczania możliwości wystąpienia z wnioskiem o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej poprzez wprowadzenie wymogu podania we wniosku żądanych przez nią treści.
Po pierwszych miesiącach działania nowego systemu samorządy mają nowe wyzwanie: windykację i egzekucję zaległości wynikłych z niezapłaconej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Czy wójt Nadarzyna będzie pierwszą w Polsce ofiarą rewolucji śmieciowej? W gminie zebrano podpisy pod wnioskiem o referendum. Główny zarzut: przyzwolenie na rozbudowę sortowni odpadów. To nic, że nowoczesny zakład spełnia wszelkie wymogi. Grupa mieszkańców uważa, że skoro Nadarzyn to miejscowość willowa, żadna firma śmieciowa nie ma prawa tu funkcjonować.
Stolica nawiązała partnerską współpracę już z 34 miastami z całego świata. Z Seulem utrzymuje kontakty od 1996 r. Jednym z elementów są studia magisterskie organizowane przez urząd miasta w Seulu, na które zapraszani są urzędnicy z miast siostrzanych, w tym z Warszawy.
6–7 listopada 2013 w Dęblinie odbędzie się konferencja „Restrukturyzacja czy przekształcenie – aktualne dylematy szpitali publicznych oraz podmiotów tworzących”, organizowana przez firmę doradczą A.M.G. Finanse. Tegoroczne wydarzenie współorganizowane jest przez Stanisława Jagiełłę, starostę ryckiego i odbędzie się w ramach Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego. Honorowy patronat objął Krzysztof Hetman, marszałek woj. lubelskiego.
Informacje o mojej śmierci są przedwczesne. Żyję i mam się bardzo dobrze – odpowiada Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, na zarzuty CBA o błędach w jego oświadczeniach majątkowych.
Raport o partnerstwie publiczno-prywatnym w Polsce pod redakcją prof. dr. hab. Jerzego Hausnera Autorzy: dr Irena Herbst, dr Aleksandra Jadach-Sepioło, Tomasz Korczyński. Współpraca: Tomasz Jagusztyn-Krynicki, Bartosz Mysiorski, Przemysław Zaremba. Publikacja sfinansowana z grantu Fundacji S. Batorego przyznanego na realizację projektu upowszechnienia PPP w Polsce. 26 listopada odbędzie się konferencja (w siedzibie Lewiatana) poświęcona dyskusji na temat głównych tez raportu. Zapraszamy.
Rozmowa z Ireną Herbst, prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP