Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
O nowej perspektywie finansowej UE, braku pieniędzy na drogi, wyznaczaniu obszarów funkcjonalnych, sporach pomiędzy marszałkami i samorządami gminnymi oraz o problemie współfinansowania projektów przez gminy z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego, rozmawiają Andrzej Gniadkowski i Janusz Król.
MEN konsultuje zmianę ustawy o oświacie dotyczącą obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Projekt zakłada wprowadzenie limitu wielkości klasy w oddziałach I–III do 25 uczniów. To będzie kosztowało samorządy, a MEN rekompensaty nie przewiduje.
W znakomitej atmosferze, przy wtórze dziecięcego chóru Alla Polaccka, 15 maja 2013 roku w Pałacu Prezydenckim wyłonieni zostali laureaci pierwszej edycji konkursu „Dobry klimat dla rodziny” o Nagrodę Pary Prezydenckiej.
Liczna reprezentacja samorządowców, posłów i polityków PSL chce, aby w perspektywie finansowej 2014–2020 uboższe gminy, niedysponujące odpowiednim wkładem własnym, także miały szansę rozwoju.
Kartę Nauczyciela trzeba zlikwidować w całości, niech rząd przejmie obowiązek wypłaty wynagrodzeń nauczycieli – postulowali przedstawiciele gmin wiejskich podczas debaty z udziałem wiceministra edukacji Przemysława Krzyżanowskiego. Miłym akcentem było wręczenie Mariuszowi Poznańskiemu statuetki „Człowieka Roku 2012 Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota”.
Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi są szkodliwe, a argumenty rządu o ich zasadności oparto na fałszywych przesłankach – alarmuje Witold Wojtas, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jego zdaniem w Polsce niszczy się dobrze funkcjonujący wolny rynek. Sytuację można by jeszcze ratować, ale brakuje do tego woli politycznej.
Łódź poszła na wojnę z brytyjską bulwarówką, Wrocław pozwał Centralne Biuro Antykorupcyjne wymuszając na nim ugodę, a Pruszków ostrzegł jedną z partii, że przeholowała w spocie reklamowym. Polskie miasta coraz ostrzej walczą o swe dobre imię. W trosce o wizerunek zastrzegają sobie nawet prawo do decydowania, na jakich warunkach można publikować wizerunek publicznych miejsc. Czy takie działania nie obrócą się przeciwko nim?
W co piątej szkole podstawowej i co trzecim gimnazjum nie ma świetlicy, czyli placówki nie wywiązują się z obowiązku zapewnienia uczniom właściwej opieki – alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Małe gminy stają się niewydolne finansowo. Gros ich wydatków pochłania oświata. Wiele miejscowości wyludnia się, bo ludzie uciekają do dużych ośrodków miejskich. Spadają dochody własne. Potrzebna jest pilna dyskusja o łączeniu małych gmin, bo z każdym rokiem ich sytuacja będzie się pogarszać – pisze Marian Ochociński, skarbnik Nieszawy. Publikujemy obszerne fragmenty nadesłanej nam analizy.
Odnawianie prawa jazdy, załatwienie pozwolenia na budowę czy pełna informacja o korkach. Inteligentne miasta pozwalają załatwić to wszystko jednym kliknięciem w nowoczesnym telefonie.
Organie prowadzący uważaj, co zatwierdzasz. Arkusze organizacyjne szkół to weksle – podpisane trzeba wykupić. Czyli jak efektywnie weryfikować projekty szkolne, aby nie wpaść w dodatkowe obciążenia finansowe?
Zadaniowa forma prezentacji wykonania budżetu pozwala oceniać, w jakim stopniu zrealizowane zostały założenia w odniesieniu do zadań ujętych w planie finansowym, jak np. w zakresie: zadań inwestycyjnych, budowy dróg, wydatków dokonywanych na zadania oświatowe w konkretnych jednostkach, wykonywania zadań opieki społecznej, kształtowania się wynagrodzeń w poszczególnych jednostkach organizacyjnych JST, jak również wysokości środków finansowych poniesionych na utrzymanie administracji.
W kwietniu rozpoczął się proces rekrutacji do szkół gimnazjalnych. Oznacza to, że wszyscy, którzy objęci są obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, mogą rozpocząć składanie dokumentów aplikacyjnych do wybranych przez siebie szkół. Szkoły rywalizują o uczniów w różny sposób, bo w dobie niżu demograficznego każdy pomysł jest cenny, jeśli jest skuteczny. Jakie zatem powinno się przyjąć zasady rekrutacji, aby decyzja dyrektora, niezależnie od tego, czy będzie pozytywna, czy negatywna, zawsze była poprawna i zapewniała jednocześnie pełną ochronę praw jednostki ubiegającej się o status ucznia danej szkoły.
Wiele wątpliwości budzi to, jakie są skutki złożenia oświadczenia o zrzeczeniu się mandatu przez radnego. Chodzi przede wszystkim o to, kiedy staje się ono prawomocne oraz czy radny może wycofać podjętą wcześniej decyzję i zgodę w tej kwestii.
Ponowna ocena oddziaływania na środowisko, jako element innego postępowania administracyjnego, komplikuje nieco i wydłuża procedurę uzyskiwania decyzji głównej. Z drugiej strony – skraca jednak proces inwestycyjny, wykluczając w niektórych sytuacjach konieczność uzyskiwania nowej decyzji środowiskowej, względnie zmiany wydanego już w tym względzie rozstrzygnięcia.
Bilet z parkometru za szybą to nadal przedmiot dyskusji i kontrowersji w prawodawstwie lokalnym, tym bardziej że wiążą się z tym dwa ważne dla kontrolerów i rady gminy zagadnienia, pierwsze dotyczy pytania, czy można wprowadzić taki obowiązek, a drugie co robić, gdy już go wprowadzimy. Ustawodawca nie daje tu odpowiedzi, pozostaje więc praktyka orzecznicza.
Organ wykonawczy gminy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dopuszczającą realizację przedsięwzięcia. Decyzja jest ostateczna, jednak jej treść jest rozbieżna z treścią przygotowywanego na jej okoliczność raportu o środowiskowych uwarunkowaniach. Czy istnieje ryzyko stwierdzenia nieważności takiej decyzji?
Planujemy przeniesienie radcy prawnego zatrudnionego na pół etatu w powiatowym zarządzie dróg publicznych na stanowisku urzędniczym na podobne stanowisko w starostwie powiatowym, również na pół etatu. Czy istnieje możliwość, by pracownik został przeniesiony z zachowaniem dotychczasowego etatu?
Powtarzanie regulacji ustawowych bądź ich modyfikacja i uzupełnienie przez przepisy uchwały może bowiem prowadzić do odmiennej czy sprzecznej z intencjami ustawodawcy interpretacji.
Jako pierwsze duże miasto w Polsce Gdańsk rozstrzygnął przetargi na odbiór odpadów, a zaraz potem przyjął uchwałę obniżającą stawki opłaty śmieciowej dla mieszkańców. Jeśli powiedzie się akcja edukacyjna zachęcająca do segregacji, kolejne obniżki będą możliwe za dwa lata.
W mojej gminie śmieci odbierać będzie zakład budżetowy, przetargu nie zorganizujemy – zdecydował Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy w woj. opolskim.
Poseł Tadeusz Arkit dementuje informacje o planach powołania specjalnego urzędu ds. regulacji śmieci. Ogromne zróżnicowanie stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów rodzi jednak pytanie, czy procesu ich ustalania nie trzeba poddać ściślejszej kontroli.
Pilotażowy program „Cyfrowa szkoła” dobiega końca. Placówki, które wzięły w nim udział, zyskały tablice interaktywne, laptopy, nowoczesne programy do nauki różnych przedmiotów. Dyrektorzy szkół są zgodni: – To dobrze, że podjęliśmy ryzyko i wzięliśmy udział w tym programie. Było trochę kłopotów z niechęcią nauczycieli, ale ci, którzy pomyślnie przeszli szkolenia, w większości stali się pasjonatami nowych technologii.
Zamiast z papierowych podręczników i zeszytów uczniowie będą korzystać z tabletów. W Sopocie uruchomiono dwie cyfrowe klasy.
Tylko odpowiednio doskonaleni pracownicy – posiadający określone kwalifikacje – będą w stanie należycie spełniać służebną, względem obywateli, rolę administracji samorządowej.
Najnowocześniejsza w Polsce instalacja termicznej przeróbki osadów pościekowych działa w Toruniu. Osady zostaną wysuszone i wykorzystane np. jako paliwo alternatywne w cementowniach.
Supernowoczesna karetka wodna pilnuje bezpieczeństwa osób wypoczywających nad Zalewem Zegrzyńskim. Jej zakup to efekt współpracy jednostek ratowniczych z lokalnymi samorządami.
Blisko milion złotych wyda w tym roku Tatrzański Park Narodowy na remonty szlaków turystycznych. To rekordowo duża kwota.
XIV edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu to jedyna tego typu akcja w Polsce, która ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne podejmowane przez jednostki samorządowe, oświatowe oraz przedsiębiorstwa i organizacje.