Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Policja wchodzi do gabinetu wójta Skarbimierza Andrzej Pulita i wymontowuje z komputera dysk. Konferencja prasowa, na której wójt miał ujawnić dziennikarzom pełny zapis nagranej z ukrycia rozmowy dyrektorki szkoły z wiceministrem i wicewojewodą, zostaje odwołana. To kolejna odsłona konfliktu między wójtem a środowiskiem nauczycielskim. W tej opowieści jest wszystko: wielkie ambicje, pieniądze, władza, marzenia o sławie. Oto historia jednego z najbardziej medialnych wójtów w Polsce.
Wydłużenie okresu, który będzie brany przy liczeniu wskaźnika zadłużenia do 7 lub 8 lat, niewliczanie odsetek od kredytów do wydatków bieżących branych pod uwagę przy ustalaniu wskaźnika oraz włączenie przychodów z prywatyzacji mienia komunalnego – proponowali eksperci konferencji współorganizowanej przez Związek Miast Polskich i Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Referendum w sprawie odwołania burmistrza Wyrzyska (woj. wielkopolskie) jest nieważne, do urn poszło za mało osób.
Zaczynamy lobbing w sprawie naszego projektu „Stawka większa niż 8 miliardów” – zapowiedział w Kołobrzegu na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Będzie 20 debat regionalnych dla posłów, z udziałem prezydentów miast wojewódzkich, burmistrzów, wójtów i starostów.
Samorządowcy popierają pomysł ministra Michała Boniego łączenia bibliotek gminnych i szkolnych. Taki postulat sami zresztą sformułowali już kilka lat temu.
Władze Łodzi postanowiły zlikwidować dwie szkoły średnie, ale w piśmie do rodziców urzędnik napisał 2012 r. zamiast 2013. W efekcie decyzja o likwidacji jest nieważna.
W 4. numerze „Wspólnoty” zaprezentowaliśmy raport o stanie samorządności w Polsce, przygotowany przez grupę ekspertów pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera. Dziś publikujemy fragmenty komentarza prof. Jerzego Regulskiego. Tytuł artykułu oraz skróty pochodzą od redakcji.
Forum Od-nowa, niezależna organizacja typu think-tank, ustosunkowuje się do refleksji prof. Jerzego Regulskiego. Oto obszerne fragmenty opracowania nadesłanego do „Wspólnoty”.
Czasem o tym, czy koncern wybuduje w Polsce fabrykę lub wybierze inny kraj decydują detale – bliskość pola golfowego czy liczba dostępnych mieszkań w wysokim standardzie. Ci samorządowcy, którzy nie raz przegrywali takie potyczki, wiedzą, że aby przyciągnąć kapitał trzeba zadbać o każdy szczegół.
Rozmowa z Bożeną Czają, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Samorządy poszukują różnych rozwiązań, by dopasować nakłady na szkolnictwo do swoich możliwości finansowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów w wypełnianiu zadań oświatowych. Jednym z nich jest uporządkowanie istniejącej sieci szkół i przedszkoli na terenie danej jednostki, czyli dopasowanie jej do potrzeb lokalnego środowiska. W przypadku szkolnictwa ponadgimnazjalnego do ofert rynku pracy, a nade wszystko do spodziewanej liczby uczniów.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wchodząca w życie 6 marca 2013 r. nie skutkuje automatycznym uchyleniem podjętych już uchwał dotyczących nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi. Jednakże samorządy i związki komunalne muszą dokładnie przyjrzeć się podjętym już uchwałom.
W dniu 20 lutego 2013 r. weszła w życie ustawa z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU 2012, poz. 1271), której głównym celem jest dostosowanie polskich rozwiązań prawnych do regulacji unijnych dotyczących zamówień udzielanych przez instytucje lub podmioty z dziedziny obronności i bezpieczeństwa. Przy okazji tych zmian doszło jednocześnie do wprowadzenia nowych przepisów, dotyczących wszystkich jednostek zobowiązanych do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zaświadczenie wydaje się jedynie na żądanie ubiegającego się o nie, a zatem zainicjowanie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia następuje na wniosek zainteresowanego, a nie z urzędu.
Teksty jednolite zawitały pod strzechy i stają się realnym problemem w wielu samorządach. Wydaje się jednak, że efektem ich najścia będzie szybkie odmłodzenie aktów prawa miejscowego obowiązującego w samorządach, poprzez uchwalanie nowych wersji uchwał.
Czy burmistrz może sam bez zgody rady zlecać projekty techniczne na modernizację budynków OSP (remiz) nie zapisując w budżecie tego zadania oraz kwoty finansowania?
Nie można nakazać właścicielom psów bezwzględnego obowiązku używania kagańców bez względu na rasę i wielkość psa.
Wojewódzki sąd administracyjny uznał, że opłata za pobyt dziecka w żłobku nie może stanowić źródła utrzymania żłobka. Powinna ona być współmierna do świadczonych przez żłobek usług z uwzględnieniem wieku dziecka i czasu jego pobytu.
Rada gminy nie ma podstaw prawnych do stanowienia, które świadczenia pomocy społecznej podlegają zwrotowi, a tym samym nie ma prawa ustalić, że wydatki na ekonomiczne usamodzielnienie nie podlegają zwrotowi.
W regulaminach utrzymania czystości i porządku w gminach nie można stosować zwrotu „odpowiadające obowiązującym normom”, gdyż stanowi to istotne naruszenie prawa.
Przyjęcie, iż uprawnienie do sprawienia pogrzebu przez gminę ogranicza się wyłącznie do osób bezdomnych i niemających prawa do zasiłku pogrzebowego, jest niezgodne z dyspozycją normy prawnej, która stanowi, iż zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym jest „sprawianie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym”.
Związek Gmin Śląska Opolskiego podjął walkę o pilną zmianę terminu wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami. Samorządowcy liczą, że na ich apel zareaguje Prezydent RP. Bo to jedyna osoba, która może jeszcze zmienić złe przepisy.
Rozmowa z Czesławem Tomalikiem, prezesem zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego
Stawki ustalone, regulamin przyjęty, harmonogram prac zaplanowany – gmina Prażmów dopina przygotowania do wdrożenia nowych zasad gospodarowania odpadami. Jak podkreśla wójt Grzegorz Pruszczyk, zmiany mają sens, nawet jeśli przepisy wymagają jeszcze poprawek.
Poznań dzięki projektowi „Trzymaj ciepło” nie tylko zainteresował mieszkańców nudnym z pozoru problemem termoizolacji, ale i wywołał boom na badania termowizyjne, certyfikaty energetyczne i remonty. Poznański projekt został nagrodzony w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania, prowadzonym przez ogólnopolskie korporacje samorządowe. Wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymał projekt Wodzisławia Śląskiego.
Rozmowa z Bogusławem Białowąsem, zastępcą dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego
Od 2018 roku każdy nowy budynek instytucji publicznych będzie mógł być wznoszony tylko w technologii budownictwa pasywnego. Takie obiekty mają ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, wynoszące maksimum 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na metr kwadratowy rocznie.
Nowy wskaźnik zadłużenia z art. 243 jeszcze nie zaczął obowiązywać, a już na poważnie dyskutuje się o jego zmianie. Rozwiązanie, które miało promować samorządy o solidnych podstawach finansowych, powoli obraca się przeciw wszystkim. Resort finansów jest nieugięty, a czasu do 1 stycznia 2014 coraz mniej.
Problem znany w Polsce od dziesięcioleci zainteresował także Muzeum Miasta Nowy Jork, gdzie otwarto wystawę: „Zrób sobie mieszkanie. Nowe modele mieszkaniowe Nowego Jorku”.
Wspólnota objęła patronatem merytorycznym konferencję „Budżet UE 2014-2020 dla Polski. Jak efektywnie wykorzystać fundusze unijne?”.