Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Był krytyczny wobec każdego przejawu burzenia czy też odwracania dokonanych zmian. Mówił to wprost każdemu rządowi, ale dzięki temu był szanowany za przekonanie i determinację.
Rozczarowani? Tak, to dobre słowo. Decyzja Ministerstwa Pracy mocno w nas uderzyła – Daria Szczepańska, wiceprezydent Tychów, waży słowa. – Po co były te wszystkie obietnice o specjalnym rządowym wsparciu dla zwalnianych z Fiata, po co sugerowano nam pisanie pilotażowego programu pomocy dla nich? Gdy przyszło do konkretów okazało się, że resort woli działać schematycznie, tymczasem my potrzebujemy pomocy tu i teraz. Nie chcemy skazywać setek ludzi na zasiłek dla bezrobotnych.
Samorządowcy liczą na korektę indywidualnego wskaźnika zadłużenia, który będzie obowiązywał przy ustalaniu budżetów na 2014 rok.
Szef resortu administracji i cyfryzacji wciąż zaskakuje nowymi pomysłami. Tym razem wziął się za regulacje prawne dotyczące samorządów. Czy aby na pewno jednak oszczędności szuka tam, gdzie powinien?
Jak nie wypłacać jednorazowych dodatków uzupełniających nauczycielom? Takie pytanie zadaje sobie teraz wielu samorządowców. Odpowiedź wbrew pozorom może być prosta.
Burmistrz Janusz Majcher: – Zakopiańczycy pokazali, że są odpowiedzialni za swoje miasto. Wiceprzewodniczący rady Marek Trzaskoś: – Referendum potwierdziło, że ludzie chcą go odwołać.
Szkoły muszą obniżyć koszty utrzymania, nauczyć się lepiej konstruować budżety, ale przede wszystkim stać się centrami lokalnych społeczności. Takie pomysły wcielają w życie władze Gdańska.
Rozmowa z wiceprezydent Gdańska Ewą Kamińską
Rok 2013 będzie okresem kończenia negocjacji na temat budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Przywódcy państw członkowskich mają wrócić do tej kwestii już w lutym. Trudno obecnie wyrokować, jakie konkretnie kwoty zostaną przyznane Polsce i czy będzie to mniej, czy więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej. Można jedynie mówić o nadziei wielu osób, że utrzymamy pozycję największego beneficjenta netto środków pomocowych.
Bardzo częstym błędem jest udzielanie przez rady gmin indywidualnych zgód na zbycie akcji konkretnej spółki komunalnej bez wcześniej uchwalonych zasad zbywania udziałów.
Akta administracyjne, jako zbiór poszczególnych dokumentów, mogą zawierać informację publiczną, a obowiązkiem organu prowadzącego jest ustalenie, czy można – w przypadku, gdy wnosi o to podmiot inny niż strona postępowania – udostępnić ten dokument na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Czy w świetle obowiązujących przepisów, a zwłaszcza ustawy o finansach publicznych, gmina może – powołując się na przepisy art. 453 oraz 659 kodeksu cywilnego – umożliwić najemcom zalegającym w opłatach czynszu odpracowanie długu przez wykonanie np. prac porządkowych na rzecz gminy? Czy sposób odpracowania długu wójt może określić, wydając w tej sprawie zarządzenie?
Do gminy wpłynął wniosek w sprawie ustalenia warunków zabudowy złożony przez osobę, która nie dysponuje żadnym prawem względem nieruchomości, na której ma być inwestycja. O złożonym wniosku dowiedział się właściciel nieruchomości, który wystosował do organu pismo informujące, że nie zamierza ani zbywać nieruchomości, ani podejmować na jej terenie żadnej inwestycji. W konsekwencji sprzeciwia się złożonemu wnioskowi i żąda odmowy ustalenia warunków zabudowy. Czy organ może na tej podstawie odmówić ustalenia warunków zabudowy?
Jeżeli gmina nie posiada elektronicznej skrzynki podawczej, a mieszkaniec prześle pismo podpisane podpisem elektronicznym na podaną przez gminę skrzynkę kontaktową, to czy gmina ma obowiązek udzielić mu odpowiedzi?
Czy radny musi płacić za nośnik, na którym zostaje mu udostępniona informacja publiczna? Przecież w imieniu wyborców występuje do wójta czy urzędnika o udostępnienie (kserokopie) dokumentów.
Czy, a jeśli tak – to na jakich zasadach radnemu biorącemu udział w posiedzeniu rady gminy i jej komisji należy się dzień wolny od pracy?
Przewodniczący rady, ustalając w porozumieniu z burmistrzem porządek obrad sesji i zamieszczając projekt uchwały dotyczącej podatków i opłat lokalnych, nie przedłożył propozycji ceny kwintala żyta do wymiaru podatku rolnego za 2013 r. Zdaniem burmistrza taka sytuacja upoważnia do stosowania stawki cenowej kwintala żyta podanej przez GUS i wydania decyzji wymiaru podatku rolnego. Czy taka postawa nie narusza zapisów art. 18 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym określającego właściwość rady?
Sprawozdania finansowe oraz z wykonania budżetu gminy uznaje się za rozpatrzone bez konieczności odczytania ich w czasie sesji rady. Istotne jest, aby radni byli w posiadaniu stosownej dokumentacji oraz mieli możliwość zabrania głosu w dyskusji nad tymi sprawozdaniami – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Uchwała o odrzuceniu wniosku sołectwa o przyznanie środków z funduszu sołeckiego wymaga precyzyjnego uzasadnienia. Stwierdzenie, że wniosek jest niezgodny ze strategią rozwoju gminy i budzi sporo zastrzeżeń, nie jest wystarczające – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Stwierdzenie, że rada społeczna jest organem inicjującym, wnioskującym i opiniodawczym nie może być uznane za określenie zadań rady społecznej zakładu opieki zdrowotnej.
Jeżeli ustawodawca szczegółowo określił zawartość regulaminu, organ stanowiący gminy nie może nakładać na właścicieli nieruchomości dodatkowych obowiązków związanych z utrzymaniem porządku.
Przedstawiamy harmonogram I edycji szkoleń stacjonarnych dla przedstawicieli gmin w ramach „Ogólnopolskiego programu szkoleń wspierających wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami”. Program realizowany jest przez MUNICIPIUM SA i współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Posłowie przegłosowali w piątek 25 stycznia nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uelastycznia ona dostępne sposoby naliczania opłaty za odbiór odpadów, wprowadza możliwość składania e-deklaracji i poboru opłat w formie inkasa. Odrzucono poprawki SLD i Solidarnej Polski dotyczące bezprzetargowego trybu udzielania zamówień.
Czy w regulaminie gmina może określić tzw. weekendowe przebywanie na nieruchomości i wprowadzić specjalną stawkę za odbiór odpadów?
Czy w ogłoszeniu o przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów możliwe jest dopuszczenie składania ofert częściowych lub wariantowych przez wykonawców? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przeanalizować ustawę śmieciową oraz prawo zamówień publicznych.
Stawka większa niż 8 miliardów, rządowy projekt nowelizacji ustawy o lasach, zapisy zawarte w „projekcie Boniego”, a ostatnio propozycja subwencji środowiskowej autorstwa PSL. Wszystkie te pomysły mają pomóc gminom, które z racji posiadania parków narodowych mają ograniczone możliwości rozwoju. Szanse, że któryś z tych projektów wejdzie niebawem w życie są jednak niewielkie.
Przypadek gminy Stegna pokazuje, że przygotowanie systemu mierzenia jakości usług publicznych nie musi być kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem. W zamian gmina otrzymuje szereg korzyści, które powodują, że taka inwestycja zwraca się z nawiązką.
Bankowcy popierają politykę Unii Europejskiej zmierzającą do ograniczenia roli dotacji w strukturze finansowania projektów. – Gdy beneficjenci będą realizowali projekty przez instrumenty zwrotne, to kilka razy zastanowią się, czy im się to opłaca, zwróci, czy dana inwestycja w ogóle jest im potrzebna – przekonują.
Nie ma tańszego sposobu ogrzewania wody w basenie niż pompa ciepła. Te urządzenia sprawdzą się doskonale także w innych budynkach gminnych – urzędzie, szkole, teatrze czy hali widowiskowej.
W ramach inwestycji wartej ponad 3,5 mln zł w Budzowie w gminie Stoszowice zrealizowany został jednokondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 800 m2. Szkoła prawie w ogóle nie wymaga dostarczania energii z zewnątrz.
Rozmowa z Markiem Janikowskim, wójtem gminy Stoszowice
Z pewnością to najnowocześniejszy i najbardziej funkcjonalny obiekt w gminie, który obecnie jest jej przepiękną wizytówką.
Rozmowa z Olgierdem Dziekońskim, ministrem w Kancelarii Prezydenta RP
Sposób realizacji zadań własnych samorządów może być regulowany w ustawie tylko w razie uzasadnionej konieczności. Taki zapis zawiera kolejna wersja prezydenckiej ustawy reformującej samorządy, która trafiła do konsultacji.