Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Już ponad 160 miasteczek z całego świata, w tym 9 z Polski, należy do eksluzywnego grona samorządów promujących ekologię, lokalne produkty i działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. – Jeśli chcecie w to wejść, musicie być pasjonatami – powiedział Artur Wajs, koordynator Polskiej Sieci Cittaslow, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, podczas warsztatów dla pretendentów do członkostwa w Bisztynku.
Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher: – Najpierw z czystej złośliwości odrzucali mi projekty uchwał, aż w końcu wymyślili, że uda się odwołać mnie w referendum. Radni: – Pan Majcher nie ma moralnego prawa rządzić Zakopanem, obraża nas i jest populistą. 13 stycznia zakopiańczycy zdecydują o losach burmistrza. Ale koniec wojny o władzę to nie będzie.
W konkursie „Dobry klimat dla rodziny” udział wzięło ponad 200 samorządów, które złożyły 250 wniosków. Są wśród nich wielkie miasta, jak Wrocław czy Kraków, są też małe gminy, jak Tyczyn i Żelazków. Nagroda Pary Prezydenckiej, która zostanie przyznana i ogłoszona w maju 2013 roku, jest wyróżnieniem honorowym.
Spółki kolejowe w grudniu nie popisały się. Koleje Śląskie nie dały rady obsłużyć połączeń na Śląsku, Koleje Mazowieckie borykały się z psującymi się składami i awariami infrastruktury, a Przewozy Regionalne, wyrugowane ze Śląska, coraz trudniej wiążą koniec z końcem.
Rozmowa z Adrianem Furgalskim, analitykiem rynku kolejowego w Zespole Doradców Gospodarczych TOR
Jak wybudować basen albo parking, nie mając w budżecie gminy wystarczających funduszy? Można sięgnąć po formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Niestety, zagmatwane przepisy i brak dobrych praktyk sprawiają, że narzędzie to wykorzystywane jest rzadko. Niektóre samorządy mocno się potknęły, próbując zastosować w praktyce ustawę o PPP.
Rozmowa z Małgorzatą Kuś-Konieczną, ekspertką w zakresie PPP z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Rozpoczynający się będzie wyzwaniem dla jednostek samorządu terytorialnego pod wieloma względami, ale przede wszystkim z powodu zadłużenia. To jego wysokość oraz szereg innych czynników bezpośrednio lub pośrednio z nim związanych decydować będą o możliwościach elastycznego kształtowania gospodarki finansowej samorządów.
Zarządzanie drogami może wiązać się z wieloma problemami i dylematami. Tu sygnalizuję tylko wybrane. Nie ulega jednak wątpliwości, że tak jak w wielu innych sferach zarządzania działania nadzorców dróg wynikać muszą z długofalowej kalkulacji – tak przestrzennej, technicznej, jak i finansowej.
W piśmiennictwie z zakresu prawa samorządowego próżno szukać pozycji, która w sposób całościowy podejmowałaby problematykę herbu gminy. Spróbujmy więc wypunktować niektóre wątpliwości i niejasności związane z herbowym funkcjonowaniem gmin.
Czy wójtowi przysługuje prawo podważania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną?
Czy zarządzenie wójta gminy w sprawie powołania komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela, np. mianowanego, oraz powołania składu osobowego komisji kwalifikacyjnej można upublicznić z imieniem i nazwiskiem nauczyciela w Biuletynie Informacji Publicznej?
Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie uwzględnia kwoty podatku VAT.
Podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie gospodarowania nieruchomościami gminnymi należy traktować kompleksowo. Obejmuje ona nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości oraz ich wydzierżawienie i wynajmowanie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Niedopuszczalne jest wyłączanie niektórych z tych elementów i uznanie, że dokonanie tych czynności przez wójta może nastąpić wyłącznie za zgodą rady gminy.
W dokumentacji planistycznej załączonej do uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy powinien być dowód zawiadomienia o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu, jak również uzgodnienia jego projektu oraz dowód wystąpienia o uzgodnienie do właściwego organu ochrony granic.
Organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, ale po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Zasady i tryb konsultacji społecznych dotyczących zmiany statutów sołectw reguluje uchwała rady gminy. Jeżeli przewiduje ona cztery etapy konsultacji, to wszystkie one muszą być spełnione łącznie.
Niestety, gmina VAT płacić musi. Ale nie powinna go płacić za dużo. Przez wiele lat organy samorządowe płaciły VAT, w dużej części nie odliczając podatku naliczonego od czynności wchodzących w zakres zadań własnych. Biorąc pod uwagę praktykę stosowaną w wielu samorządach, istnieje potrzeba zwrócenia uwagi na zmianę linii orzeczniczej NSA, która umożliwia gminom skuteczne staranie się o zwrot nieodliczonego VAT.
Ciechocinek, perła polskich kurortów, przejęty zostanie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Spółkę zarządzającą uzdrowiskiem Ministerstwo Skarbu Państwa przekaże nieodpłatnie.
O pracach Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu Budowlanego i kierunkach proponowanych zmian rozmawiamy z jej przewodniczącym prof. Zygmuntem Niewiadomskim.
W tempie trzech kilogramów rocznie przeciętny Polak nadrabia dzielący go od zachodnich Europejczyków dystans. Niestety, robi to wyrzucając coraz więcej śmieci.
Publikujemy wyjaśnienia kwestii zgłaszanych przez Czytelników, które w praktyce budzą wiele niejasności.